Bibliotéka 2018: knižní Oteckovia a štvrtok s piatkom v znamení detí


Tohtoročný medzinárodný veľtrh kníh Bibliotéka prilákal mimo klasický typ návštevníka – milovníka kníh aj tradičného návštevníka – školské výlety a exkurzie. Tak ako býva zvykom, počas štvrtka a piatka sa tu objavujú rozžiarené detské oči pod dozorom nie rodičov, ale učiteľov. Tí samozrejme nezvládajú ustriehnuť, kam všade oči detí pozerajú. Pritom ich hlavným cieľom je výstava vzdelávania, ktorá je súčasťou Bibliotéky pod názvom PEDAGOGIKA. Navštívili sme Bibliotéku počas štvrtkového doobedia a piatkového poobedia.  Oba dni sú zaujímavé rovnakými pozorovaniami.

Oteckovia hit Bibliotéky

Bibliotéka 2018

V ponuke miestnych knižných stánkov objavujeme kartografiu, knihy, tlačiarne, aj mnoho odvetví spojených so vzdelávaním. Sú tu stánky venované čisto vlastným značkám samotných vydavateľstiev, ale aj stánky ako Panta Rhei a Martinus, ktoré predávajú všetko. Knihy tak môžete objaviť na hneď viacerých miestach naraz. Panta Rhei tu má svoj stánok ladený do Vianoc, ba dokonca majú aj osobitnú časť – vianočnú knižnicu s vianočnou výzdobou. Pre niekoho gýč, pre iných pripomienka, že to tu už za mesiac a niečo máme v plnej sile.

Objavili sme tu malé aj veľké vydavateľstvá. Zhruba podobne ako sú veľké na trhu, tak majú veľký aj stánok. Najväčší a najbohatší je nepochybne ten vydavateľstva IKAR. Veď vydavateľstvo má pod sebou také značky ako intelektuálny Odeon, spoznávajúca Príroda, nová ezoterická Ajna, detská Stonožka, alebo tiež ponuka vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Veľmi pekný stánok je aj ten vydavateľstva Albatros. Jeho vizuál je postavený na veľrybe Gerde, veľmi peknej animovanej knižke,s ktorou akoby sa nič nerobilo, keď ju vypredajú a nie a nie sa dočkať napriek aktívnej propagácii nejakej skladovej zásoby. Zaujalo aj nové vydavateľstvo, respektíve jeho zastúpenie na Bibliotéke s luxusnými knihami o umení v nemčine a češtine. Tentoraz chýbali na očiach stánky siekt a pochybných náboženstiev.

Zaujal nás aj vizuál niektorých stánkov, alebo niektoré detaily. Mimo spomínanú Gerdu sa objavuje  často aj papierová taška venovaná knihe Gundžovníky vo vydavateľstve Slovart. Veľká vec, najmä ak vás zaujíma literatúra faktu, humor a dosiaľ nečítaný Július Satinský zároveň. Že to nejde dohromady? Tak to nepoznáte Gundžovníky. Neprehliadnuteľný je aj stánok IKARu v štýle ich novinky Odetí do krásy. Kniha tiež patrí medzi najžiadanejšie v tomto stánku. Rovnaké predávajú aj plátenné tašky. Zaujímavé je sledovať nie iba ponuky miestnych antikvariátov, ale aj ponuky naopak veľmi drahých nových kníh. V ktorých sa listuje v rukavičkách. Drahé luxusné Biblie, ich zmenšeniny a zberateľské kúsky, pri ktorých nemožno pochybovať, že literatúra je odvetvím umenia nie iba po obsahovej stránke, ale aj po stránke fyzickej.

Oteckovia a deti

Jedno pozorovanie bolo zaujímavosťou. Preto, že školské výlety sem prichádzali a najčastejšie mali jeden rovnaký problém. Málo času. Akoby učiteľky hnali všetky deti od Nitry, z Dunajskej Stredy, zo Senca, či z Trenčína čo najrýchlejšie, a tie i nestíhali nič kúpiť. Veľa detí nesmelo zastavovať, hoci ich lákalo mnoho hier, kamienkov, logických rébusov a samozrejme knihy. Iné učiteľky návštevu vnímali ako vlastné obohatenie. Inde sa stretávali učitelia z rôznych škôl a odporúčali si, odkiaľ pokiaľ čo kde majú. U detí majú najväčšiu popularitu knihy Grázlik Gabo, Denník odvážneho Bojka, zbierky rozprávok, veľryba Gerda aj rôzne zábavné knihy s komixami.

Akonáhle sa však objavila zmienka o knihe Oteckovia, ktorá je venovaná seriálu Oteckovia, nastalo menšie šialenstvo. Kniha, na ktorú prekvapivo nereagujú dospelí, ale deti, odhaľuje, že fanúšikmi seriálu sú deti. Zastavili sme sa pri niektorých deťoch a spýtali sme sa na dôvody, prečo tak prahnú po knihe Oteckovia. Hitom je kniha aj preto, že ju prezentuje seriál pred začiatkom vysielania každého dielu. V sobotu má byť tiež veľká autogramiáda vo vstupnej hale aj s účasťou hercov, ktorí budú knihu podpisovať. Školské výlety mimo sa však v sobotu nekonajú.

Šimon 10 rokov: „Veď tam hrajú deti. Je to dobrý seriál. Pozeráme s celu rodinou.“

Peťo, dedinka pri Nitre, okolo 11 rokov: „Oteckovia sú super. Najlepší seriál v televízore, ale nie na počítači.“

Oteckovia, kniha prezentujúca seriál, postavy, ich vzťahy a prezrádza aj niečo dopredu v rámci seriálového deja, je plná obrázkov a fotografií. Je jasné, že ide o materiál, ktorý je sezónny a reálne si možno túto knihu o niekoľko mesiacov nepozriete. Avšak akousi pravdou je aj fakt, že sami by sme si zalistovali v knihe, ktorý by bol o seriáloch Duch rodiny Pačmagovcov, Goro biely pes a ďalšie staršie a už nevysielané seriály. Uvidíme. V každom prípade nadšenie deti, keď našli túto novinku vo vydavateľstve IKAR bolo jasné. Aj u tých, ktorých kniha vôbec nezaujímala. Ak niektoré deti prinúti čítať, prečo nie?Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...