E-knihy a 5 dôvod prečo sú a nie sú lepšie ako papierové knihy


Ustavičné hádky čitateľov o tom, či je lepšia klasická papierová kniha alebo ekniha, sú rovnaký nezmysel, ako sa hádať či je lepší futbal alebo hokej. Skrátka každý jeden vie nájsť v danej verzii čítania to svoje. Možno bude pre vás takýto článok zbytočný, avšak nie každý si vie zhodnotiť všetky prednosti a zápory jedného formátu voči druhému. Na chvíľu zabudnime na fakt, že nie všetko vychádza ako e-kniha a naopak. Čo potom považovať za päť hlavných záporov e-kníh voči klasickej knihe a tiež čo považujeme za výhody?

ebook versus klasická kniha

Zápory e-knihy voči papierovej knihe

  1. Je odkázaná na nabitú batériu: s vybitou si neprečítate nič a ak ste si v džungli zabudli nabíjačku… Vlastne, nie každý navštevuje džungľu a ak aj áno, bude mať iné veci, ktorým venovať pozornosť. Klasiku si prečítate kdekoľvek. Aj bez wifi.
  2. Vôňa a zvuk klasickej knihy: pre mnohých knihomoľov musí mať kniha vôňu. Papiera a tlačiarenskej chémie. Mmmmm…mňam. Ekniha nemá žiadnu. Pre niekoho je veľmi dôležitý zvuk knihy. Ten keď ju uchopíte, položíte, keď po nej poklopkáte a listujete medzi stránkami. Čítačky môžu mať zvukový efekt, ale je stále rovnaký a stály.
  3. Miesto v polici: klasická kniha je vidieť. E-knihy nikde nevidíte. Jedine ak v bookliste svojej čítačky. Klasika si žiada miesto, pre ňu a jej súrodencov kupujeme nábytok a police. Pre knihy vyčleňujeme miesto, no ekniha žiadne miesto nepotrebuje. To je jej výhoda aj nevýhoda… Lenže nepofrajeríš, pretože knihu síce máš (a prečítaš), ale aj nemáš.
  4. Nepožičiaš a nepredáš ďalej: e-knihu nemôžeš len tak požičať. Nemôžeš ju po prečítaní ani darovať, predať, posunúť ďalej a podobne.
  5. Odkázanosť na účet a zariadenie: keď zabudneš heslo od účtu a nemáš pôvodný email, je to v háji. Ešte horšie ak ti zmizne čítačka a je nenávratne preč. Samozrejme so všetkým, čo v nej je. Knihy papierové skôr zabudneme ako stratíme a zlodejov lákajú len zriedka.

Výhody e-knihy voči klasickej knihe:

  1. Či jedna alebo 10 000, je to jedno: v jedinej čítačke môžeš mať možnosť uložiť aj 10 000 kníh a stále bude vyzerať a vážiť rovnako. Na dovolenku si tak môžeš brať pokojne celý archív literatúry celej krajiny. Len pozor aby šlo o legálne nadobudnuté knihy.
  2. Pohodlie: keďže elektronická kniha nič neváži, znamená to aj určité pohodlie pri prenášaní. Čítačka sa ako aplikácia zmestí do mobilu. V kabelke či vo vrecku nezaberie žiaden priestor.
  3. Pre roztržitých čitateľov: keď viete o sebe, že rozčítate mnoho kníh a nemáte vždy náladu na jednu konkrétnu, viete mať viacero otvorených naraz. Ku ktorejkoľvek sa môžete vrátiť aj o rok.
  4. Aj keď nebolo v pláne čítať: na čítanie sme bežne pripravení. Nosiť čítačku ale znamená príležitosť čítať aj tam, kde sme s tým nepočítali. Napríklad náhle cestovanie, čakanie, zdržanie po odbehnutom autobuse či vlaku.
  5. Neodhaľujete o sebe viac ako treba: pri klasickej knihe prezrádzať ešte ľuďom okolo seba svoj vkus, názor, alebo zameranie vzdelania pri odbornej literatúre nemusí byť vždy to, čo je naozaj nutné. Pri eknihe nikto netuší, čo práve čítaš, kým ti nepozerá cez plece a nečíta s tebou.


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...