Instagramoví blogeri – bookstagrameri často predajnú silu nemajú


Sledujeme už niekoľko rokov prerod blogerov na bookstagramerov. Bookstagramer a jeho bookstagram má dnes ako hashtag a pojem svoju marketingovú hodnotu. Viac než predajnou je tá imidžová, či spoločenská.

Pred desiatimi rokmi existovala scéna blogerov, ktorí si zadovážili svoje stránky na wordpressovej platforme, alebo aspoň na svojho času slávnej Google službe Blogspot.com. Postupne sa však vytrácali posilňovaním fanúšikovských stránok na Facebooku a ešte viac na Instagrame. Dnes na Instagrame propaguje a uvádza knihy množstvo mladých influencerov a ľudí, ktorí infuencerom byť túžia. Pomáhajú v rôznej miere viditeľnosti šíriť povedomie o knihách. Reálne však ich zmienky o knihách neprinášajú to, čo autori potrebujú.

Uvádzač kníh na Instagrame má rôzne kvality a silu

Na Instagrame funguje veľké množstvo ľudí s knižnými príspevkami. Ešte stále je ich dostatok tých, ktorí nevidia nič divné na otrepanej koláži hrnčeka s kávou, burinou na stole a knihou položenou tak, aby vynikla kresba dreva. Existuje azda milión podobných príspevkov, ba dokonca existujú „mock up“, ktoré také fotografie vyrábajú ako na bežiacom páse. Stačí do nej nahrať plochý JPG/PNG obrázok obálky, ktorú si stiahnete z eshopu, alebo Heuréky.

 Instagram bookstagram a influenceri s knihami

Množstvo instagramových tvorcov obsahu začína s vlastnými kupovanými knihami. Tým čo čítajú, dávajú vedieť svetu okolo, kým sú. Výber literatúry a následne názor totiž tiež do určitej miery tvorí imidž tvorcu obsahu na Instagrame. Po zisku followerov naberajú viac odvahy na to, aby oslovili vydavateľstvá. Tie sú pravidelným cieľom rôznych emailov mládeže z Instagramu, ktorá ponúka spoluprácu. Podobne sú na tom vlastne akékoľvek obchody a firmy, ktoré môžu pokojne filtrovať emaily s predmetom „spolupráca“ do zložky „instagram“.

Kým niektorí nazbierajú followerov cez rôzne výmenné klik-machinácie, rôzne vzájomne pomáhajúce kluby, alebo úspornými plavkami pri bazéne, sú aj takí, ktorých kvalita naozaj prináša dobré čísla. Nájsť ich je však náročné. Získať ich pre svoju knihu následne aj drahé. Autori by vedeli rozprávať a menšie vydavateľstvá rovnako. Práve po analýzach s niektorými autormi (aj instagramovými autormi obsahu, ktorých nie vždy možno nazývať influencermi) si dovoľujeme niekoľko postrehov zo sveta Instagramu a knižných blogerov.

Bookstagramer alebo Bookstagram je dnes dokonca používaný hashtag v rôznych krajinách. hashtag znie jednoducho, ale byť bookstagramer naozaj neznamená schopnosť knihu predať. Vytvoriť o zmienku navyše, alebo vytvoriť si akýsi profil náujmov, ktorým sa bookstagramer prezentuje ako svojim vkusom – to skôr.

Bookstagramer na Slovensku a postrehy:

  • Autor obsahu na Instagrame s knižnou tématikou často žiada autorov alebo vydavateľov o knihu výmenou za recenziu. Je veľmi ťažké vyhodnotiť, ktorý autor obsahu má význam a ktorý vôbec. Ak nepoužíva zľavový kód, merať “úspech kampane” a spolupráce je nemožné. Prípadne špeciálny jedinečný odkaz priamo do obchodu.
  • Úspech sa bez zľavových jedinečných kódov dá merať aj pomocou predpokladu. Autor obsahu, alebo povedzme influencer s 8 000 odberateľmi má pre vydavateľstvo význam a poslaná recenzná kniha / recenzný výtlačok za to stojí. Za predpokladu ak ide o reálny počet ľudí zo Slovenska a teda adekvátnej cieľovky pre knihu. Autor obsahu, ktorý nalákal na fotky z dovoleniek a odberateľmi sú ľudia od Singapuru po Kanadu, nebudú mať potrebný význam. Taktiež followeri získaní na jednom z tých tisícov profilov, ktoré neustále otŕčajú nejaký krém na fotografii a videu tak, aby bol vidieť nápis na ňom.
  • Mnoho instagramových účtov, ktoré ponúkajú spolupráce vydavateľstvám, kníhkupectvám a pod, má 400 – 1200 odberateľov. Číslo sa zdá veľké, avšak nemusí mať silu pretvárať také číslo na konverziu. Čiže presvedčiť knihu kúpiť.
  • Otestovali sme si to na mesiacoch júl až november 2021 spoločne s nemenovaným autorom, ktorého predaj inak výbornej knihy sa zastavil. Pomocou instagramových čitateľov, ktorým venoval takmer tri desiatky kníh, sa pokúsil naštartovať predaj. 27 instagramových čitateľov so snahou o objektívne hodnotenie nedokázalo zmeniť nulu na predajnosti na akúkoľvek inú číslicu. Výborná príležitosť overiť si moc našich bookstagramerov sa týkala účtov s minimálne 600 followermi až 2700. Tí s viac followermi sa naučili pýtať si aj odmenu. Najväčšia časť nákladov bola tvorená poštovným a balným.

Kvalita? To je druhá vec

Na Slovensku vychádza obrovské množstvo kníh. Posledný polrok sa výrazne menia ceny papiera a ďalších vstupných nákladov. Logistická preprava šla zásadne cenovo hore a týka sa práve aj paletového prevozu kníh z tlačiarní. Kníh zrejme bude vychádzať menej. Stále však máme mnoho titulov na veľmi malý trh. Každý autor a vydavateľ potrebuje, aby sa o jeho knihe vedelo. Vedia to aj bookstagrameri, ktorí si v prípade oslovenia vydavateľstvami nechávajú zaplatiť honorár, alebo zaslať kníh o niečo viac. Platené recenzie však pôsobia zaväzujúco. Bookstagramer má tak tendenciu viac chváliť a nehodnotiť objektívne. Prípadne, aby nestratil zvučné meno autora a vydavateľa medzi partnermi, nepohnevá si ho prílišnou kritikou.

Instagram bookstagram a influenceri s knihami

Na Instagrame sa cez hashtagy spája mnoho recenzií. Tie sú občas silným prekvapením. Opakujúce sa vety o “napínavom príbehu, ktorý si vás udrží až do konca. Nečakaný záver a skvelý čitateľský zážitok. Odporúčam všetkými desiatimi. Po knihe som siahla z počiatku s dávkou neistoty. Príbeh plný napätia a vášne…” občas má autor tých textov na jazyku rovnaké myšlienky. Po šiestich vetách sa rozbehne a náhle už len čítate haldu hashtagov. Recenzia zo šiestich viet nie je recenziou. Myslia si to však mnohí. Nádeje autorov, ktorí pošlú knihu aj s poštovným autorke recenzie, tak opadajú. Nádejou bolo, že knižka nájde čitateľa, ktorý o nej dá vedieť ďalej.

Hups…

Občas niečo vypáli zle. Ak bookstagramerovi chýba povedomie o náročnosti prípravy knihy, prípadne má pocit, že písať a vydávať môže naozaj ktokoľvek a napísanie knihy trvá jeden víkend. Existuje nepísané pravidlo, že bookstagramer hneď okato neodhaľuje a nehodnotí, ako sa ku knihám dostáva. Respektíve neprezrádza akési zúfalstvo autora, keď namiesto vyťaženého vydavateľa sám rieši promo svojej knihy. Autor následne vyzerá zúfalo aj navonok u prípadných čitateľov. Je to cítiť, keď autorka recenzie nezabudne ako prvú vetu uviesť „Asi by som si knihu nekúpila, keby mi ju autor neposlal“, alebo „nie je to moja šálka kávy, ale keď už mi ju autorka dala zadarmo, tak…”. Minulý rok nás dostal úvod recenzie, ktorý (nechceme byť v Googli vidieť a prezradiť konkrétne znenie), ktorý začínal „Autor mi knihu poslal zadarmo, inak by som ju nechcela. Takže o čom je?“

Sledujte preto príspevky aj do minulosti. 2 knižné príspevky za deň svedčia o tom, že “Johny Päťka (rýchločítajúci robot, pozn. red.)” bol naozaj len filmovou postavou. Prečítať a zhodnotiť toľko kníh za tak krátko jednoducho nejde. Sledujte aj spôsob, akým je kniha uvedená, zhodnotená a ako je pochopená. Ak nachádzate na bookstagramerovom účte známu knihu, je ľahšie zhodnotiť, či ste na rovnakej mentálnej vlne a hodnotíte ju rovnako.

Kto bol Johny 5? Postačí pár sekúnd. Nepozerajte celé.

Bookstagramer, ktorý zvládne o štipku viac

Bežný bookstagramer len ťažko dosiahne predajnú silu a už vôbec nevypredá sklad. Môže byť však cenným spoluautorom povedomia o knihe, o jej prítomnosti, či obsahu a téme. Môže inšpirovať nemerateľným spôsobom. O to viac, ak prezentuje knihu o štipku iným spôsobom, ako sa to snažia iní. Kniha na čipkovanom obruse so sušenou burinou a šálkou kávy tu už bola 1000x. Napríklad knihy Lucie Saskovej s tvárami vyslovene nútia k realizácii. Bookstagramer, ktorý je pre fotografiu ochotný zamaľovať tvár a premyslieť scénu sa tak od otrepaného obrusu s kávou skrátka líši. Len ako príklad je knizny_blond.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristína (@knizny_blond)

Ide o obchod… ako všade

Pozor na tých bookstagramerov, ktorí sú vyššie. Už ne sú medzi bežnými ľuďmi a pocit, že znamenajú niečo viac ich mierne vyzdvihol do inej úrovne. Už prvotná reakcia na napísanú správu môže dávať jasne tušiť, ako stojí o spojenie s vašim (neznámym) menom, alebo vydavateľstvom. Akoby automatická odpoveď, ktorá je posielaná každému, vypracovaná do detailov, dá v krátkych vetách hneď vedieť, že bookstagramer má presný časový plán, spôsob odmeňovania a na čo sa má autor, prípadne vydavateľ pripraviť. Ak chýba živá komunikácia, ktorá reaguje na knihu, žáner, autora, jeho pohlavie, chýba oslovenie menom, prípadný citeľný záujem… odpovedá vám v takom prípade len obchodník.

Profesionál, alebo len drahý obchodník posiela e-mail, telefónne číslo a adresu do agentúry, alebo POBOX. Ďalší kontakt je o nezáujme riešiť detaily na instagrame, ale tam, kde je komunikácia evidovaná a archivovaná. Tam kde sa lepšie preposielajú zmluvy a dohody o spolupráce. Nastáva totiž fáza vyjednávania podmienok a platby. Už nejde len o pozdrav, prejavený záujem, adresu a čakanie na výstup. Dobré knihy potrebujú aj nejakých tých profesionálov, ak sa profesionáli ku knihe nedostupnú prirodzene. Drahý influencer po konkrétnej knihe, alebo inom výrobku siaha naozaj len výnimočne.

Dáva si zaplatiť za každú reklamu. Každý nápis na tele, na šiltovke, výrobok v pozadí, alebo etiketa krému, je obchodnou záležitosťou. Takmer nič nie je zadarmo. Príprava fotografie a výber tej vhodnej je príliš vážna záležitosť, aby reklamu získal nejaký pripletený “špión” zadarmo. Ale stáva sa. Taká Dominika Cibulková občas ukáže svojim odberateľom snímky, na ktorej nie vždy je všetko platené. Napríklad knihy v jej obývačke na stole boli súčasťou jej snímky len preto, že sú naozaj krásne a nie preto, že by jej ich vydavateľ – Assouline platil. Sú knihy, ktoré sú jednoducho krásne a aj populárnych ľudí na sociálnych sieťach zaujmú. Šťastie pre takú knihu, ak je krásna.

Nájsť dobrého influencera je ťažké

Nájsť dobrého influencera môže byť náročné. Mnoho tých, ktorí sú naozaj viditeľní a majú schopnosť presvedčiť k nákupu je o tom presvedčených dostatočne. Ak píše autor alebo vydavateľ, jednoducho vás odkáže na cenník, alebo manažéra. Agentúry, ktoré zastupujú influencerov, ktorí propagujú čokoľvek čo si inzerent zaplatí, pracujú aj so štvorcifernými číslami. Ste autorom knihy, na jej podporu máte 0 eur, ale radi pár kníh pošlete záujemcom na prečítanie? Takýto scenár je častý. Autor so známym a viditeľným menom možno u influencera pôsobí ako milionár, avšak zabúda sa, že na knihách na Slovensku dokážu zarobiť naozaj len tí so širším portfóliom. Pracovať by nemuseli Jozef Banáš, Jozef Karika, pani Vasilková, alebo Dominik Dán.

Investícia do bookstagramera 45 EUR v skutočnosti slovenskému autorovi neprinesie zisk. Presvedčil sa o tom slovenský autor trileru, pričom mal z dvoch odsekov hodnotenia pocit, že bookstagramer čítal inú knihu. Do článku prispela aj autorka, ktorá do troch bookstagramerov investovala 150 EUR v čase (bez dokladu), keď klesol záujem o jej inak populárnu knihu. Význam investície bolo ťažké odsledovať, no hlásenia predaja dokázali, že predaj celkom poklesol a v čase aktuálnych príspevkov mohol pripadnúť s prehánaním na max 10 predaných kníh. Pre autora je to koľko po zdanení? 6, alebo 7 eur? Možno 5. Strata 145 EUR.

Šťastím je neopracovaný diamant

Každý mesiac sa môže objaviť niekto, kto má dnes 500 followerov a začal len “včera”. Neoháňa sa úhradou odmeny, poteší sa knihe a vidíte v ňom niečo, čo iní neponúkajú. Úpravu fotiek, nadšenie z každej knihy a spôsob, akým na ňu upozorní. Mať šťastie na neopracovaný diamant je šťastím v každom odvetví. Medzi foodblogermi, medzi dievčatami, ktoré sa neboja chytiť pílu, drevo a postaviť záhradný domček, či medzi kreatívnymi samoukmi vo svete módy. Aj pri bookstagrameroch sa objaví občas zjav, ktorý ponúka niečo iné. Popularita mu rastie pre originalitu a kvalitu. Sledujte takých, pokojne si ich rezervujte pre svoju knihu.

Ak sa pod nohy pritrafí nádejný bookstagramer, ktorý má zdravý pohľad, stojí nohami pevne na zemi a zároveň si uvedomuje, že ako bookstagramer nie je prečítaním prvej stránky v knihe „stredobod vesmíru pre knihu a jej autora“, môže z toho byť o jeden viditeľný príspevok spoločenskej hodnoty navyše. Iba výnimočne príspevok so schopnosťou niečo predať.

Takže, čo má mladý nádejný spisovateľ robiť?

Je ťažké sa presadiť bez vydavateľstva a jeho marketingového oddelenia. Vlastný boj za seba – za svoju značku, knihu, príbeh a tvorbu, je ťažký. Náročný a nekončiaci. Boj nie je ani tak vydať knihu ale usadiť ju na trhu a predať. Vyžaduje si spolupráce s médiami. Autor dúfa, že si knihu všimne prirodzený záujem a kvalita potom dáva o sebe vedieť sama. Občas. Veľakrát sú úžasné knihy skryté a zabúda sa na ne. Do popredia sa dostáva kniha autora slávnych rodičov, alebo kniha niekoho, pri kom predáva meno, či téma viac ako kvalita sama. Zvoľte sex, historickú romancu, píšte o aktuálnej osobnosti a časť marketingu je tak hotová. Žiaľ. Tie najviditeľnejšie knihy sú tie, za ktorými sú veľké peniaze. Tak ako v akomkoľvek odvetví obchodu.

Autor knihy musí vynaložiť veľké úsilie, aby sa o knihe vedelo a nepodľahol praktikám spamu a reklamy vyskakujúcej z chladničky, z rádia, aj z každého nevyžiadaného emailu. Zopár dobrých zásahov na blogerov je fajn. Podpora knihe, komunikácia s čitateľmi, ale napríklad aj priateľstvá s inými autormi s podobnou tematikou, môže byť cesta. Ponúkať sa médiám a nestratiť na vlastnej cene – aj to môže byť ťažké. V každom prípade prajeme každému autorovi mnoho síl, odhodlania a dobrý odhad na ľudí, ktorých žiadajú o pomoc.

Zdroj:  Článok, skúsenosti a postrehy vychádzajú z reálneho spojenia skúseností viac ako 20 spisovateľov,  a zhruba bez pripomienok ďalších zhruba 10 autorov kníh, ktorý mali článok prečítať si pred vydaním, ale tiež niektorých bookstagramerov. Článok je pripravovaný niekoľko mesiacov od 16. marca 2022 a vychádza uvážene po postupnom vyladení obsahu. 



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...