V novembri vychádza zaujímavá kniha o filmových miestach na Slovensku


Do predpredaja sa dostáva naozaj unikátna kniha, ktorá si zaslúži našu pozornosť. Filmové miesta v sebe kombinujú prehľad slovenských hradov, zámkov, parkov, obcí a mnohých lokalít s informáciami o filme. Vieme, ako veľmi sú lákavé miesta, kde sa nakrúcali Hry o tróny, alebo iné slávne filmy v New Yorku. Len málo vieme o tom, čo všetko sa nakrúcalo na Slovensku a ak si len matne spomenieme, vieme, že Soľ nad zlato, Orlie pierkoPacho, hybský zbojník sa nakrúcali vo Vysokých Tatrách a Nevera po slovensky, či Pokoj v duši v Čiernom Balogu. Na Slovensku však máme oveľa viac miest a ešte viac filmov, ktoré by sme mohli spoznať a viac načrieť do vzťahu medzi nimi.

Aké filmy sa u nás vôbec nakrúcali?

Kniha Filmové miesta nám prinesie pohľad na tému, ktorá sa na Slovensku zatiaľ veľmi nepreberá. Dedinky a kaštiele sa nepýšia tým, že hostili filmárov. Nechvália sa tým, že sa ich múry objavili v slávnych filmoch a to je škoda. Kým v zahraničí na niečo také láka každá dedinka, v tuniskom Sidi-Bou-Said doslova ťažia z toho, že sa u nich nakrúcala Angelika. Na thajskej pláži z filmu Pláž bola svojho času hlava na hlave. Nehovoriac o Plitvických jazerách, kam Slováci chodia kvôli krásnej prírode a samozrejme kvôli najslávnejšiemu náčelníkovi Apačov z románov Karla Maya.

Na Slovensku vám bežne sprievodcovia nepovedia, aké slávne filmy pochádzajú z ich mesta, alebo múzea. Keď si to zistíme sami, náhle je miesto o niečo atraktívnejšie. V knihe Filmové miesta nájdeme mnoho inšpirácie na cestovanie po Slovensku. V prvom rade sa ale dozvieme zaujímavosti spájajúce film a konkrétne miesta.

Pripravovaná kniha

Novinka vychádza vo vydavateľstve Dajama začiatkom novembra 2021 a tak si knihu stíha zadovážiť pod stromček, alebo si o ňu napísať Ježiškovi každý, ktorý v sebe kombinuje chuť spoznávať a prečítať si zaujímavé informácie zo zákulisia výroby filmov, rekvizít a prípravy filmárskej scény. Vychádza v sérii, ktorá sa venuje Slovensku vždy z rôznych pohľadov, aké dosiaľ bežné neboli. Vyšlo v tejto sérii napríklad Vtáčie územia Ivana Kňazeho a predtým Kúpele Martina Kasardu.

V predpredaji už teraz na DAJAMAbooks.sk a čoskoro aj na: MARTINUS.SK | BUX.SK

Informácie o knihe:

  • Názov knihy: Filmové miesta
  • Autor: Mgr. Tomáš Galierik
  • Žáner: Cestovanie, Kinematografia, História
  • ISBN: 978-8081-36-134-0
  • Dátum vydania: november 2021,
  • Počet strán: 156
  • Väzba: 160 x 235 mm v tvrdej väzbe


Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...