Nový ženský román Ôsmy div sveta od Tanie Farrelly


Autorka Tania Farrelly odkazuje čitateľom, že bez odvahy sú sny iba snami.

Postava mladej Rose Kingsburyovej-Smithovej je rebelkou, ktorá sa odmieta podriadiť tlaku rodiny a vydať sa za seberovného bohatého mladého muža. V rozvíjajúcom sa New Yorku na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia si chce splniť svoj sen a stať sa architektkou. Autorka charakterizuje svoj román Ôsmy div sveta ako historickú fikciu inšpirovanú skutočnými udalosťami. Dej je zasadený do najbohatšieho a najpokrokovejšieho mesta na svete, akým bol New York v roku 1897.

No pokrokovým nebol pre všetkých obyvateľov. Ženy museli stáť v úzadí, pýtať si peniaze od manželov a vychovávať deti. Ako sa vysporiada Rose s túžbou splniť si svoj sen? Obetuje ho pre svoju rodinu alebo obetuje rodinu a pôjde za tým, po čom túži? A ako s tým všetkým súvisí cirkusová slonica? Dočítate sa v novom románe Austrálčanky menom Tania Farrelly.

Príbeh románu Ôsmy div sveta

New York, 1897 – najbohatšie mesto sveta. Od krásnej a privilegovanej Rose Kingsburyovej-Smithovej sa neočakáva viac (a ani menej), než to, že sa podriadi prísnej spoločenskej etikete a vydá sa za „muža dobrých mravov“. No mladá rebelka, ktorá túži na panoráme rastúceho Manhattanu zanechať vlastnú stopu, sa neponáhľa pod čepiec. Má v úmysle kráčať v otcových šľapajach a stať sa uznávanou architektkou.

Krádež vzácneho rodinného dedičstva však uvrhne Kingsburyovcov-Smithovcov na pokraj krachu a iba Rose ich môže zachrániť. Zvolí si manželstvo ako obchodnú transakciu alebo ostane verná svojim ideálom o ženskej rovnoprávnosti a slobode? Záhadný Ethan Salt má dni svojej cirkusovej slávy dávno za sebou. S milovanou slonicou Daisy žije pokojne na Coney Islande a venuje sa záchrane týraných cirkusových zvierat. Snaží sa získať peniaze na založenie vlastného zverinca, ale obáva sa, že tento sen sa mu nikdy nesplní. Až kým mu do života nezasiahne náhodné stretnutie s nádejnou mladou architektkou. Zoči-voči zdrvujúcim predsudkom a zrade musí Rose zistiť, ako využiť svoj najväčší potenciál, aby ochránila všetko, čo je jej drahé.

Z anglického originálu The Eighth Wonder preložila Tamara Chovanová.

Ukážka z knihy Ôsmy div sveta:

Jednu ruku jej vložil do dlane, druhú položil na chrbát. Keď jej pošepky rátal do ucha rytmus krokov, mala stiahnutý žalúdok. „Raz, dva, tri, raz, dva, tri.“ Na pleci ju šteklil jeho dych a na -chrbte jej naskočili zimomriavky, vdychovala jeho pižmovú vôňu, až zabudla rátať sekundy. Akosi sa jej podarilo držať s ním krok a ich telá sa pohybovali rytmicky. „Povedzte, ako je možné, že ženu ako vy si ešte nikto neuchmatol?“

„Netúžim, aby si ma niekto uchmatol.“
„Naozaj?“ Uznanlivo sa na ňu usmial, cítila, ako jej príjemne blúdi rukou po chrbte a po pleci, potom jej ukazovákom zdvihol bradu, pohľady sa im stretli a úsmevy sa zmiešali. Kútikom oka však zazrela matkin červený kostým gejše – smerovala k nim. Rose ho odtisla, vrásky na jeho čele prezrádzali zmätok.

„Prepáčte, prepáčte, blíži sa moja mama. Počkali by ste tu, prosím?“
„Samozrejme.“ Uklonil sa. „Sľubujem. Nájdem si vás.“ Pozrel jej do očí, akoby skladal prísahu, potom splynul s davom.
„Amberley-Rose, ty si tancovala s džentlmenom. Kto je to?“ Zdalo sa, že matku to úprimne potešilo, ale Rose si uvedomila, že sa ani nenamáhala spýtať maskovaného muža na meno.
„Mama, absolútne netuším, kto je to.“
„Aha,“ Edith vykrútila ústa, „nič to, nezúfaj. Chcem ti predstaviť dvoch džentlmenov – trpezlivých a veľmi bohatých.“

ôsmy div sveta ženský román

Kto je Tania Farrelly

Tania Farrelly sa viac ako 30 rokov venovala práci v najprestížnejších austrálskych reklamných agentúrach. Už odmalička ju fascinovali historické romány a možnosť oživiť minulý svet pomocou nápaditých a predovšetkým odvážnych ženských postáv. Ôsmy div sveta je jej autorská prvotina.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.