Poézia v krojoch / Kroje v poézii, zberateľská kniha kultúrnou zaujímavosťou


Slováci milujú knihy, ale taktiež si v posledných rokoch uvedomujú, akú krásnu kultúru majú. Slovenské kroje v knihe Poézia v krojoch | Kroje v poézii sú len ďalším dôkazom toho, že máme na Slovensku určité poklady, ktorých hodnotu si začneme uvedomovať, až keď začnú zanikať. Ľudové kroje sa nám už objavili v nejednej publikácií. Jedna z tých posledných – Odetí do krásy, však pri svojom uvedení na trh upozornila na prípravy ešte jedného diela.

Poézia v krojoch, kroje v poézii kniha

To prichádza do predaja ako limitovaná edícia luxusnej knihy, o ktorej už možno povedať, že je objektom vášní zberateľov hneď v prvý deň uvedenia do predaja. Tak to je už zvykom, že sa na jeseň objaví nejaká zberateľská limitka a Slováci po nej siahnu, pretože vidia prevedenie, obsah a poznajú aj hodnoty týchto diel.

Poézia v krojoch | Kroje v poézii

Poézia v krojoch | Kroje v poézii je novou knihou, ktorá vychádza zo spojenia básnika Milana Rúfusa a fotografa Petra Brenkusa. Práve Brenkus je fotografom knihy Odetí do krásy, ktorého meno poznajú najmä v prostredí divadiel, folklóru, Lúčnice, aj ďalších kultúrnych podujatí.  Ani meno Milan Rúfus nie je nutné veľmi predstavovať. Kniha vychádza práve pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín. Jeho básne a úryvky básní zostavil Milan Richter, odborník a znalec tvorby Milana Rúfusa aj spolu s kňazom Jánom Sucháňom.  Na dizajne jednotlivých strán pracovala grafička a dizajnérka Mária Rojko, známa svojim podielom aj na iných knihách, či pre jej úspechy v oblasti redizajnu a detskej tvorby.

S knihou sa spája aj niekoľko zaujímavých čísiel. Obsahuje 108 fotografií s celkovým počtom 156 rôznych krojov z regiónov Slovenska aj Vojvodiny. Celkovo je zachytených 98 krojov žien a dievčat, 53 krojov mužov a chlapcov a 5 krojov pre najmenšie deti. Všetky kroje, obsah básní a aj tematika sú riešené v rámci kalendárneho roka, od narodenia, po starobu a odevy spojené s jeseňou a zimou života. Najviac je zastúpené Podpoľanie, konkrétne Detva. Avšak zastúpené sú všetky končiny Slovenska. Zastúpených je 22 regiónov Väčšina krojov pochádza zo súkromnej zbierky zberateľsky a reštaurátorky Jany Kucbeľovej, iné sú súčasťou súkromných zbierok slovenských rodín a niektoré aj z dvoch obcí od slovenských rodín žijúcich vo Vojvodine. Aby bol vo všetkom poriadok, na posledných stranách knihy je presne zaznačené, ktorý kroj je odkiaľ. V celej knihe je viac ako 100 básní a úryvkov Milana Rúfusa.

Obsah kompletu: Poézia v krojoch / Kroje v poézii:

◆ Exkluzívnu knihu (300 x 375 mm, 240 strán) v plátennom obale uloženú v puzdre v rovnakom prevedení

◆ Plagát (480 x 700 mm) zobrazujúci ženu v kroji a báseň Milana Rúfusa

◆ Luxusný nástenný kalendár na rok 2019 Poézia v krojoch / Kroje v poézii (480 x 445 mm)

◆ Rukavice

Vytlačených bude len 525 číslovaných výtlačkov a cena jednej knihy je 399 EUR. Jediné miesto, kde bude možné i ju zakúpiť, je stránka s výberom čísiel a objednávkovým formulárom na www.luxusnakniznica.sk.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...