Vychádza encyklopédia Filmové plakáty, pre nadšenca filmu stvorená


Unikátna kniha venovaná filmovému plagátu? Vydavateľstvo Slovart v českom jazyku uvádza zaujímavú publikáciu I. H. Smitha s názvom Filmové plakáty: Dejiny jednoho média. Pootvára nám trochu oči v tom, ako veľmi nerozlišujeme v rámci umenia medzi filmom a jeho filmovým plagátom. V počiatkoch filmu, v zlatej hollywoodskej ére, ako aj po celé roky do miléniových rokoch sa s filmovým plagátom spája dôležitá úloha. Prezentovať a predávať film divákom. Vyvolať záujem a odovzdať najdôležitejšie informácie o ňom. Práve filmový plagát si však vyžaduje svoje vlastné odvetvie kultúry, ktoré už tak nevnímame.

Filmové plagáty v knihe Filmové plakáty SLovart

Nie bežný výtvarník má na to, aby dokázal pripraviť filmový plagát. Umelci, často krát skúsené a slávne mená, ktoré stáli za tými najslávnejšími, nemusia byť pre bežného diváka známe. Zaslúžia si, aby sa o nich vedelo. Á význam poznať tajomstvá a pozadia slávnych plagátov a filmov na nich. Mnohé totiž ukrývajú ukryté prvky, spôsoby a štýly. Táto encyklopédia menej známeho odvetvia kultúry a umenia nás privádza k naozaj rozsiahlemu svetu, aký môže osloviť aj bežného slovenského fanúšika filmu.

Filmové plakáty / plagáty. Prečo vlastne?

Slávne filmy si často môžeme pripomenúť len v zlatých kolekciách, archívnych službách, aj cez internet. Stará klasika, ako sa je zvykne hovoriť, obsahuje neraz nespočetne veľa prvkov, aké po desaťročia vykrádajú iné filmy. V starých filmoch je inšpirácia nemálo novších. Sú v nich slávne mená, legendy, situácie a námety.

Filmové plagáty v knihe Filmové plakáty SLovart

Použité techniky a inovácie, efekty čoraz lepšej a lepšej úrovne. Staré filmy až po tie nové vždy potrebovali nástroje, ako sa dostať k ľuďom. O to sa zväčša starali grafické štúdiá a výtvarníci. Talentovaní umelci, ktorí museli vyobraziť známe tváre skutočne a dostatočne dokonale, rovnako ako situáciu a náladu. Pracovali s emóciou a s tým sa spája aj zvolené písmo, či text. Filmové plagáty neboli niečím rýchlokvasným. To nám dokazuje aj táto krásna kniha. Je totiž:

  • Bohatá na informácie a drobné fakty z nakrúcania, výroby, či uvedenia na trh
  • Prináša sem tam informácie zo zákulisia
  • Kniha FIlmové plakáty je zameraná najmä na výtvarníkov a osobnosti na tomto poli umenia
  • Uvádza drobnosti, ktorými obohacuje jej význam a poteší aj čitateľa, ktorý nemusí byť primárne oslovený grafickým umením
  • Kniha tohto typu by bez ilustrácií, nemohla existovať. Zbierka, ktorú prezentuje, je excelentná, v rôznych jazykových mutáciách.
  • Kniha je doplnená aj o československú filmovú – plagátovú tvorbu, uvádza lokalizované plagáty, ktoré sa objavili v Československu.
  • Vidíme vývoj trendov
  • Autor prináša zásadné zistenia o tom, aké prvky prinášali inováciu, čo prispelo k zmenám, akí výtvarníci zásadne ovplyvnili filmový plagát.
  • Priestor dostávajú plagáty politicky upravované, propagandistické filmy, aj mnoho zaujímavosti, ktoré sa podarilo do plagátov dostať

Filmové plagáty v knihe Filmové plakáty SLovart

Nájdete v ponukách kníhkupectiev predávajúcich publikácie vydavateľstva Slovart. Pôvodnú knihu Selling the Movie / The Art of the Film Poster do češtiny preložil Petr Stránský. Viac informácií o knihe na: www.slovart.skInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...