Rovnaká obálka na dvoch rôznych knihách? V jednom vydavateľstve rarita


Občas sa stane, že vydavatelia vzájomne nepoznajú obálky iných kníh a občas za to môže samotný autor, ktorý sa rozhodne bez ohľadu na to, čo má iný autor pred ním na knihe svojej. Rovnaké obálky sme mali už viackrát možnosť vidieť medzi rôznymi autormi, žánrami, aj vydavateľmi. Obrázky, ktoré je možné kúpiť vo fotobanke, si jednoducho kúpia aj viacerí vydavatelia naraz. Stane sa, že rovnaký motív tak majú dve knihy. Rovnaká obálka je zväčša výsledkom neznalosti kompletného trhu, čo je samozrejme nemožné. Ale nepoznať vlastné portfólio?

Rovnaká obálka na dvoch knihách? Čitateľ nemá krátku pamäť

Ak patríte medzi fanúšikov autora, ktorý motív použil skôr, veľmi dobre máte zafixovaný motív obálky a dojmy z nej. Keď však s rovnakou obálkou tasí pomyslené karty aj iný autor, už sa v hlave odohráva neistota a voči druhej knihe tiež nedôvera. Ide o nešťastie, hoci nie vždy je možné ustriehnuť celý trh v posledných rokoch.

Keď sa to však stane v jednej kancelárii jedného grafika konkrétneho vydavateľstva a nie na neznámej autorke, tak to potom zamrzí. Aktuálne sa faux pá tohto druhu odohráva vo vydavateľstve Naše vojsko, ktoré akosi pozabudlo, že už v minulosti vyšla kniha mysteriózny triler úspešnej a známej slovenskej autorke Lucii Braunovej. Pod hlavičkou rovnakého vydavateľstva teraz vychádza český román Dívka z lesa s príbehom odohrávajúcim sa v roku 1943. A je to opäť tá istá obálka, len otočená do druhej strany. Nemálo čitateľov prvej knihy tak zostanú zaseknutí, či sú naozaj svedkami omylu, alebo ide o český preklad, alebo čo sa vlastne deje?

Unikátny prípad, aký sa bežne nestáva

V jednom vydavateľstve použiť jednu obálku takýmto spôsobom dvakrát sa zrejme zatiaľ nestalo. Motívy, spoločný dizajn v rámci série, alebo rovnaká modelka je bežná. Použiť však rovnakú grafiku, roztrieštenie tváre a premena vlasov na prúdy tak, ako je tomu tu, ale bežné nie sú. Ide o ojedinelý dizajn, ktorý len v roku 2020 vyšiel v českom vydaní ako Vím co si udělala, kým pôvodné slovenské znenie vyšlo v roku 2018 pod názvom Viem čo si urobila.

Rovnaká obálka vo vydavateľstve

V roku 2022 však vychádza Dívka z lesa od celkom iného autora, kde sa síce motív hodí, avšak už majitelia českej knihy Vím co si udělala, ktorí si ju mohli kúpiť aj nedávno z rovnakého vydavateľstva, môžu mať doma dve knihy. Je to neštandard. Aj úsmevný fakt, že sa toto nedeje len medzi autormi naprieč svetom, krajinami, vydavateľstvami a žánrami, ale aj akosi v rámci jedného vydavateľa. Akoby stačili dva roky na vlastné zabudnutie vlastnej ešte stále skladovej ponuky. Ťažko povedať. Zostávame však stále na názore, že originálna obálka bude vždy viac.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...