Strieborná cesta od Stiny Jackson, severská kriminálka roka 2019


Bratislava, 4. mája 2020 – Nadšené reakcie čitateľov, superlatívy recenzentov a množstvo ocenení, medzi iným aj The Glass Key pre najlepší škandinávsky kriminálny román roka 2019. To je temný debut švédskej autorky Stiny Jacksonovej Strieborná cesta, ktorý práve vychádza v slovenskom preklade Dominiky Wittenberg Gašparovej vo vydavateľstve Lindeni.

Stina Jackson

Úspech doma

Okrem spomínanej ceny pre najlepšiu škandinávsku kriminálku sa doma vo Švédsku dostala kniha aj do užšej nominácie na The Storytell Awards a The Crimetime Specsavers Awards. Švédska akadémia autorov kriminálok ju vyhlásila za najlepší švédsky detektívny román 2018, Bonnier’s Book Club jej dokonca udelil The Book of the Year Award 2019 za švédsku knihu roka. Nadšené boli aj domáce médiá: „Toto je jeden z tých románov, ktoré čítate, čítate, čítate a nechcete, aby sa skončil,“ napísali v denníku Skånska Dagbladet. „Iskrivý debut, kde nestačíte obracať stránky, plný citov a hĺbky. Ako dokáže Stina tak silno opísať bolesť zo straty?“ pýtajú sa v novinách Smålandsposten.

O čom teda Strieborná cesta rozpráva? Pred tromi rokmi sa stratila Lelleho dcéra v odľahlej časti severného Švédska. Lelle strávil tri nasledujúce letá jazdiac po Striebornej ceste pod polnočným slnkom, zúfalo hľadajúc stratenú dcéru, seba samého a spasenie. Medzitým do mesta prichádza sedemnásťročná Meja s nádejou na nový začiatok. Je v rovnakom veku, ako bola Lelleho dcéra, dievča na prahu dospelosti. Aj na Meju striehnu na tomto izolovanom mieste temné nebezpečenstvá. Keď pomaly prichádza jeseň, životné osudy Meje a Lelleho sa pretnú takým desivým a tragickým spôsobom, aký si ani jeden z nich nevedel predstaviť.

Obdivne píšu o Jacksonovej debute v médiách po celom svete: „Je to nástojčivý debut. Skutočne nezabudnuteľný portrét otcovského smútku,“ napísali v britskom Sunday Times. „Kniha je až po okraj naplnená zločinom, smútkom, stratou, zúfalstvom a túžbou dostať sa na koreň neriešiteľného prípadu. Excelentný, premyslený, desivý aj nežný román, pri ktorom sa budete triasť a pocity záhuby vás dlho neopustia,“ hodnotí dánsky týždenník Femina. „Žiadni konvenční žánroví hrdinovia – len obyčajní ľudia, ktorí sa snažia vyrovnať so svojimi tragédiami,“ vyzdvihujú v Irish Times.

Kto je Stina Jackson?

Stina Jackson (nar. 1983) pochádza z mesta Skellefteå v severnom Švédsku, no pred desiatimi rokmi sa presťahovala do Denveru v Colorade. Práve tam napísala svoj debutový román Strieborná cesta, ktorý ju katapultoval medzi špičku severskej detektívnej literatúry. „Jej debut je explózia napätia,“ skonštatovali v denníku Norrländska Socialdemokraten. „Zrodila sa nová spisovateľská hviezda temnej oblohy.“ Jej druhý román Ödesmark (Posledný sneh), ktorý vyšiel len tento rok, je podľa švédskych médií potvrdeným tohto statusu.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.