Bol raz jeden Krym: Román o identite a histórii Krymu
Na pulty kníhkupectiev prichádza nová kniha Bol raz jeden Krym, ktorá čitateľom otvára dvere do histórie a kultúrnej rozmanitosti Krymu. Anastasija Levkova v tomto románe prepletá osobné príbehy s udalosťami, ktoré formovali osud polostrova, a poskytuje tak jedinečný pohľad na jeho premeny od čias sovietskej éry až po dnešok.
Úvod do komplexnosti Krymu
Kniha Bol raz jeden Krym je dôležitým textom pre pochopenie histórie a kultúry Krymu, ako aj komplexnosti tohto regiónu a heterogénnosti jeho etnika. Príbeh je založený na skutočných udalostiach a osudoch Krymčanov, pričom text je presiaknutý krymskými reáliami a jazykovými nuansami. Autorka Anastasija Levkova prostredníctvom hlavnej hrdinky, ktorá prežila detstvo a mladosť na Kryme, prenáša čitateľa do sveta, kde sa kultúra Krymských Tatárov prelína s dejinami Ukrajiny.
Cesta do minulosti a prítomnosti
Kniha zachytáva cestu hlavnej hrdinky, ktorá sa nielenže vyrovnáva so svojou identitou Ukrajinky, ale aj objavuje zložitosti svojho prostredia. „Práve tu si uvedomila, že je Ukrajinka. Nezabránili tomu ani starý otec, podplukovník KGB, ani jej ruský pôvod,“ píše sa v knihe. Čitateľ sa stretáva s rôznymi etnickými skupinami – Krymskými Tatármi, Karaitmi, Ukrajincami, Rusmi, Nemcami, Židmi, Grékmi a Krymskými Arménmi – a pootvára skrinky s rodinnými tajomstvami.
Od detstva po ruskú okupáciu
Kniha nás prevedie od detstva hrdinky v deväťdesiatych rokoch až po ruskú okupáciu Krymu v roku 2014, pričom autorka do rozprávania zakomponováva výlety do dávnych dejín Krymu. Je to pokus nezvyčajným spôsobom otvoriť kontinentu cestu na polostrov a polostrovu na kontinent, keďže „aj tam, aj tam je svet. Stojí za to ho spoznať a znovu zjednotiť,“ dodáva autorka.
Historický kontext a etnická rozmanitosť
Bol raz jeden Krym sa zaoberá udalosťami na Kryme v posledných dvoch desaťročiach a prostredníctvom príbehov krymských rodín sa vracia do štyridsiatych rokov dvadsiateho storočia, keď pôvodných krymských Tatárov deportovali z ich domoviny. Opisuje náročný proces repatriácie a ťažkosti, ktorým čelili krymskotatárske rodiny počas 50. a 80. rokov, kedy sa snažili vrátiť domov. Autorka sa pýta: „Akým je Krym v očiach zvyšku Ukrajiny?“
Reflexia o ruskej literatúre a identite
V románe sa objavuje aj diskusia o ruskej literatúre a jej vzťahu k ruskému národu a politike. Hlavná hrdinka sa pýta svojho priateľa Vlada: „Čo sa ti nepáči na ruskej literatúre?“ Jeho odpoveď podčiarkuje dilemu: „Možno odhaľujú zločiny vlády, ale ospevujú ten národ a jeho ‘veľkú ruskú dušu’…“ Toto vyjadrenie upozorňuje na zložitosti identifikácie s kultúrou a politikou v rámci ruskej literatúry, ktorá často oslavuje ruskú kultúru aj napriek zločinom vlády.
Kniha Bol raz jeden Krym sa nielenže zaradila do užšieho výberu ocenenia Kniha roka BBC 2023, ale predstavuje aj unikátny pohľad na komplexný región Krymu. Tento román osvetľuje nielen kultúrnu identitu, ale aj historické a etnické rozmanitosti, ktoré tvoria fascinujúci a zložitý obraz Krymu. Pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru tejto oblasti, je táto kniha povinným čítaním.
Kniha Bol raz jeden Krym vychádza v skvelom preklade Ondreja Hubinského, ktorý verne zachytil jazykovú bohatosť a atmosféru diela, vrátane nuáns krymskotatárčiny, ktoré dodávajú príbehu autentický nádych a priblížia čitateľovi unikátnu kultúru Krymu.Na precíznej redakcii sa podieľala Veronika Goldiňáková, ktorá svojou starostlivou prácou prispela k tomu, aby text plynul hladko a zároveň zostal verný pôvodnému obsahu.
- Stránky vydavateľstva a knihy: https://dajamabooks.sk/produkt/bol-raz-jeden-krym/
Inzercia: