Vychádza sci-fi Posledná šanca od Andyho Weira, autora Marťana


Dnes vychádza vo vydavateľstve Lindeni dlhoočakávané sci-fi Posledná šanca od autora kultového Marťana Andyho Weira. Svetový bestseller, ktorý okrem mnohých osobností odporúča aj bývalý americký prezident Barrack Obama, preložil do slovenčiny Patrick Frank. „Je to úžasne vtipné a príjemné čítanie. Pre mňa jedna z najpravdepodobnejších sci-fi kníh, aké som kedy čítal,“ povedal na margo Poslednej šance britský kozmonaut Tim Peake, ktorý strávil vo vesmíre vyše 185 dní.

Osamelý astronaut…

Osamelý astronaut. Neuskutočniteľná misia. Spojenec, v akého nedúfal. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Posledná šanca – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva i planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje. Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí. Nachádza sa v malej vesmírnej lodi, ktorú skonštruovali svetové vesmírne agentúry v kooperácii so všetkými vládami na našej planéte, ako poslednú šancu ľudstva na prežitie.

Vedecká fantastika na ktorú sa tešíme

„Posledná šanca je román, ktorý by Isaac Asimov a Robert A. Heinlein prijali s nadšením! Ak máte vo vedeckej fantastike radi poriadnu dávku vedy, toto je kniha pre vás!“ povedal o knihe George R. R. Martin, autor svetoznámej série Pieseň ohňa a ľadu. Brandon Sanderson, autor bestsellerových sérií Mistborn a Stormlight Archive doplnil: „Miloval som Marťana, ale Poslednú šancu považujem za doposiaľ najlepšie dielo Andyho Weira. Toto je jediná minuloročná kniha, ktorú môžem odporučiť hocikomu a viem, že si ju zamiluje rovnako ako ja.“ Nadšený bol aj Blake Crouch, autor svetových betsellerov Temná hmota a Mestečko Wayward Pines: „Slovo napínavé nedokáže obsiahnuť čitateľský zážitok z knihy Posledná šanca, ktorá sa stala najlepšou knihou, akú som čítal za veľmi dlhú dobu. V novom románe o objavoch, špekuláciách a túžbe po prežití rozohral Andy Weir nebezpečnú hru plnú vedeckých záhad a medzihviezdneho cestovania, ktorá prevyšuje jeho svetový bestseller Marťan.“

Andy Weir, autor

Andy Weir je americký spisovateľ a softwarový inžinier. Ako autor sa celostvetovo preslávil bestsellerom Marťan, ktorý bol sfilmovaný pod taktovkou Ridleyho Scotta. Písať začal keď mal dvadsať rokov a svoje diela publikoval na internete. Marťan bol jeho debutovým knižne vydaným románom. Žije v Kalifornii a takmer nikam necestuje, pretože trpí silnou fóbiou z lietania. Z jeho kníh je však cítiť úprimná viera v ľudstvo a v jeho dobro.

andy Weir posledná šanca

„Veľa ľudí si myslí, že ľudstvo je svinstvo, ale ja si nemyslím, že je to pravda. Podľa mňa sme úžasný druh a dokážeme neuveriteľné veci,“ hovorí Andy Weir. „Tiež si myslím, že budúcnosť je vždy lepšia ako minulosť. Vyberte si ktorýkoľvek rok, potom si vyberte ďalší o 100 rokov skôr, a položte si otázku, v ktorom z týchto rokov by ste radšej žili. Garantujem, že si vyberiete neskorší dátum. Všetci sa asi zhodneme v tom, že rok 2020 bol zlý, ale, úprimne, radšej by som prežil znovu rok 2020, než aby som žil v roku 1920.“

Weirove knihy sú nielen zábavné a milujú ich čitatelia po celom svete, no vysoko ich hodnotia aj médiá. „Jeho text a príbeh v ňom plynie prirodzene, jeho postavy a dialógy sršia energiou. S novým románom zaujal svoje miesto skutočnej hviezdy vo svete scifi,“ myslia si na portáli Booklist. „Posledná šanca je nezabudnuteľný príbeh o prežití a sile priateľstva. Jednoznačne majstrovské dielo scifi,“ napísali v Kirkus ReviewInzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.