September v Tatrane: Knižnica na piatej avenue a Krajčírkin dar


Vydavateľstvo Tatran na september pripravilo naozaj výnimočné knihy. Knižnica na piatej avenue je príbehom postaveným na skutočnom príbehu a miestu, ktoré je nám veľmi dobre známe napríklad z filmov, alebo vlastných ciest. Krajčírkin dar je druhou novinkou, ktorej príbeh sa odohráva počas II. svetovej vojny a zaradiť ho tak môžeme do príbehov s osudmi ľudí v pracovných a koncentračných táboroch. Príbehov dnes nepochopiteľného zla, ktoré sa stále týkalo osudov ľudí a dovolili vyniknúť oveľa viac dobru, ktoré si dokázalo nájsť miesto aj na takých miestach.

Knižnica na Piatej avenue –  Fiona Davisová

V tomto dojímavom historickom románe ožívajú tajomstvá veľkolepej newyorskej knižnice. Autorka prepletá príbehy dvoch žien – jednej v roku 1913 a druhej v roku 1993. To, čo začína ako pátranie po vzácnych knihách, sa pre obe zeny stáva hlboko osobným dobrodružstvom. Príbeh je inšpirovaný skutočnou udalosťou. Nesie v sebe jemnú krimi zápletku, feministický nádych a nadčasový odkaz, ktorý nadchne aj náročnejších čitateľov.

V roku 1913 získal Laurin manžel pozíciu správcu v Newyorskej verejnej knižnici, kam sa celá rodina presťahovala. Laura je moderná žena, ktorá túži po ďalšom vzdelaní a spočiatku ju v tom podporuje aj jej manžel. Keď sa pustí do štúdia novinárstva na Kolumbijskej univerzite, svet sa pred ňou otvorí. Priťahuje ju nová bohéma v Greenwich Village, kde objaví Heteroxy Club – radikálnu ženskú skupinu, ktorej členky nahlas prezentujú svoje názory na volebné právo, kontrolu pôrodnosti a práva žien. Aj Laura začne spochybňovať svoju úlohu manželky a matky. Keď však niekto odcudzí z knižnice vzácne knihy a krádež ohrozí jej domov a inštitúciu, ktorú miluje, je nútená prehodnotiť svoje priority… hoci pritom môže stratiť všetko.

O osemdesiat rokov neskôr, v roku 1993, získa Laurina vnučka Sadie prácu snov, stane sa kurátorkou Newyorskej verejnej knižnice. Jej práca sa však zmení na nočnú moru, keď zo slávnej zbierky Berg začnú miznúť vzácne rukopisy, poznámky a knihy. Sadie sa obráti na súkromnú detektívnu kanceláriu, aby našla vinníka. Vyšetrovanie odhalí nečakané pravdy, ktoré vrhnú nové svetlo na najväčšiu tragédiu v histórii knižnice.

Krajčírkin dar –  Fiona Valpy

Tri mladé krajčírky sa usilujú vyrovnať so životom v okupovanom meste. Živý a realistický obraz vojnou zmietaného Paríža a mučivý pohľad na nemecký pracovný tábor vo vás vyvolá celé spektrum emócií. Fione Valpyovej sa podarilo utkať zložitú tapisériu dobra a zla, lásky a nenávisti, krásy a obludnosti. Historický román, ktorý sa stal bestsellerom Washington Postu aj Amazonu, sa bude páčiť najmä čitateľom kníh Lucindy Rileyovej.

Tri mladé krajčírky sa popri práci v známom salóne v Paríži usilujú vyrovnať so životom v meste obsadenom fašistami. Každá sa o to pokúša iným spôsobom a každá z nich skrýva malé tajomstvo. Mireille sa pridá k odboju, Claire si začne s nemeckým dôstojníkom a Vivienne zo všetkých síl chráni svoje tajomstvo aj pred kamarátkami.

V roku 2017 prichádza z Anglicka do Paríža Clairina vnučka Harriet rozhodnutá vypátrať svoje korene. Začne pracovať v tom istom salóne na rue Cardinale ako kedysi jej babička. Pomaly odhaľuje rodinnú históriu, temnejšiu a bolestnejšiu, než čakala.

Fiona Valpyová spojila osudy troch mladých talentovaných dievčat zamestnaných v módnom priemysle a opisuje ich odhodlanie bojovať v jednom z najhorších období v histórii Európy za ideály, v ktoré skutočne veria. Po celý čas čitateľa dojíma výstižným zachytením ľudskej slabosti a zraniteľnosti, vyváženej nesmiernou odvahou, lojalitou a nezlomnosťou.

Ďalšie septembrové novinky:

  • Starec a more príbehov – Carsten Henn
  • Snehulienka musí zomrieť – Nele Neuhausová
  • Pošli po mňa – Lauren Foxová
  • Maroško vo Vtáčikove – M.A. Jerský
  • a ďalšie na bux.sk


Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.