Unikátna kniha o filme zo Slovenska: Veľká ilúzia alebo ako sa stavia filmový zázrak


Unikátna kniha, ktorá vás prevedie svetom filmu a ku ktorej si vytvoríte vzťah. Vzťah čitateľa ku knihe, ktorá je literatúrou faktu a predsa je zábavnou a veľa krát trefnou. Veľká ilúzia, je knihou z Vydavateľstva SLOVART, ktorá nám odkrýva spôsob, akým filmový Hollywood, ale aj filmári z iných končín sveta dokážu vytvoriť z ničoho niečo. Tomáš Berka, výtvarník a divadelno-filmový architekt, má za sebou prípravu scén k takým filmom ako Eragon, Za nepriateľskou líniou, Posledná légia, ale aj niekoľko tých, ktoré sa podpísali menom Juraj Jakubisko. Má za sebou viacero projektov a návrhov, ktoré sa mohli na prvý pohľad zdať nerealizovateľné. Napriek tomu vďaka slovenskej vynaliezavosti a rukám vznikali počas posledných troch desaťročí zaujímavé filmové projekty, ktoré poznajú ľudia po celom svete. Podiel Slovenska si však v titulkoch už väčšinou ľudia nevšimnú.

Veľká ilúzia, Tomáš Berka

Kniha: Veľká ilúzia alebo ako sa stavia filmový zázrak

Kniha, ktorá sa na pultoch predajní objavila v roku 2019, bude zaujímavou a fascinujúcou aj kedykoľvek potom. V posledných rokoch sa u nás nenakrúcajú žiadne výnimočné filmové projekty zo zahraničia. Už len v určitej miere československá produkcia. Tie najznámejšie veľké zahraničné projekty však majú v knihe svoje dôležité miesto. Spájajú sa práve s menom Tomáš Berka.

Jeho spôsob vyjadrovania sa bude páčiť aj čitateľovi, ktorý bežne literatúru faktu nečíta. Jednotlivé zážitky sú písané skôr formou príbehu v ktorých sa autor nebojí poukazovať na nedostatky na strane zahraničných filmárov, aj na strane nedostatkov u nás. Nebojí sa poukázať na potrebu strážiť filmový štáb pred spoluobčanmi so záujmom o niečo iné ako film, neraz siahne humorne do problémov a aj v kritických situáciách pri stavbe filmu má priestor a nervy streliť poznámku, ktorá všetko odľahčí.

Sonda do filmu, akých veľa nie je

Knižka popisuje mnoho prvkov z príprav. Čiže z času, keď osud filmu nemusel byť ešte celkom rozhodnutý a istý. Postupne sa každým jedným projektom dostávame cez príhody z nakrúcania a prípravy kulís. Autor dodáva osobné názory aj pocity. Dočítame sa tak o starostiach s konkrétnymi stavbami, aj situáciách, ktoré si človek mimo film nedokáže ani len predstaviť. Pobaví čítanie o neohľaduplnosti horlivých režisérov, ktorí na most s nosnosťou pár ľudí pošlú celú desiatku zúrivých vojakov. Rovnako tak baví čítanie o takých filmoch, ktoré sa takmer na Slovensku nakrútili a mohli ho presláviť, no prekazilo ich niečo, čo by možno niekto iný za dôvod ani nepovažoval.

Pri čítaní tejto knihy sa dá pracovať s pamäťou. Niektoré filmy máte chuť si pozrieť znova. Dať si pozor na popisované detaily a všimnúť si to, o čom Tomáš Berka píše. Už totiž viete, ako vytvorili scénu a tak aj pohľad na ňu už prináša celkom iný zámer. Zameriavate sa na detaily a chcete vidieť viac. Odrazu rozumiete, prečo scéna vyzerá tak úhľadne a ako to, že sa miesto takmer podobá napríklad na Červený Kameň. Spoznáte priebeh, ako sa niektoré stavby upravujú a následne znova dávajú do pôvodného stavu. Ak popisovaný film poznáte, aj čítať o ňom je akoby ste odhaľovali tajomstvo suseda oproti, ktorého poznáte, ale nikdy ste u neho neboli.

Kniha je jedinečná a preto si zaslúži pozornosť

Pokúšam sa nájsť podobnú literatúru, ktorá by bola dostupná a predstavovala by nám film z jeho pozadia. Nič podobné sa na pultoch kníhkupectiev nenachádza a je ťažké nájsť aj medzi už dávno vydanými knihami. Dôvodom je fakt, že záujem o film môžeme mať v rámci dôverne známych filmov a najmä tých najnovších. Pritom na Slovensku chýba výrazná filmová história pre chýbajúcu filmovú výrobu. Veď nemožno všetko stavať očakávania len na Jakubiskovi, ak chceme hovoriť o súčasnom filme. Pri bohatšej filmovej výrobe by tak zrejme aj osobností a kníh venovaných filmu mohlo byť viac.

Knižka je tak unikát. Uvedomili si to aj v Nemecku pri udeľovaní knižných ocenení frankfurter Buchmesse Film Awards 2019, keď kniha Veľká ilúzia vyhrala prvé miesto a predbehla tak aj známe meno hollywoodu, Quentina Tarantina. Informácie zverejnil slovart.sk

  • Názov: Veľká ilúzia alebo ako sa stavia filmový zázrak
  • Autor: Tomáš Berka
  • Vydavateľ: Vydavateľstvo SLOVART
  • Oficiálne stránky: https://www.slovart.sk/
  • EAN: 9788055638935


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...