Warhol (Klaus Honnef): novinka v sérii výtvarného umenia od Taschen


Sériu kníh venovanú výtvarným osobnostiam vydávanú Vydavateľstvom Slovart sme si všimli niekoľko krát. Rovnako tak umelci a nadšenci výtvarného umenia, keďže nezameniteľné knihy pod značkou Taschen sú pomerne dobre známe. Séria kníh, ktoré si pripomínajú osobný, ale najmä umelecký život slávnych mien, vždy zachytí aj samotné diela, poodhalí niečo zo súkromia, a nezabudne ani na vplyv samotného umelca na svet, či dejiny umenia. Warhol, kniha venovaná Andymu Warholovi, mimoriadnej, extravagantnej a neopakovateľnej osobnosti minulého storočia, je v podstate prirodzeným pokračovaním knižnej série. Kniha Klausa Honnefa vychádza v českom jazyku a zaujme nielen  po vizuálnej ale aj textovej stránke.

Warhol (Andy Warhol) Taschen, kniha v českej verzii

Andy Warhol zostane zrejme navždy tajomným

O živote Andyho Warhola má bežný človek len útržkovité informácie. Nepochybne  sa o to zaslúžil už samotný Andy Warhol, ktorý o svojom súkromí nerozprával. Vo svojej ére bol mimoriadne žiadanou „ikonou“ americkej kultúry. Zaradil sa medzi Mickeyho Mousa, Strýčka Sama či Supermana.,  Nebol žiaden vizionár či génius. Sám sa za nič z toho nepovažoval. Len využil prostredie v ktorom bol, vo vytúženom New Yorku a v dobe, kedy jeho „úžitkové výtvarníctvo“ mohlo zaujať svoje miesto. Dokonca aj onen pojem „ikona“ v spojitosti s jeho dielom nachádza zaujímavé vysvetlenie. Kniha pracuje s mnohými detailmi o jeho živote. Spája mnoho vyjadrení, hodnotení, ako aj určitý vývoj jeho práce.

Publikácia podrobne sleduje jeho série venované slávnym osobnostiam.  Približuje Warholovu osobnosť a čím ďalej, tým viac čitateľa vťahuje do deja. Učí najmä o tom, vďaka čomu sa stal Andy Warhol slávny. Prečo je dodnes osobnosťou, koľko plechoviek polievky Campbell  a fliaš od kečupu namaľoval,  čo tým sledoval a ovplyvnil. Dokázal preniesť značky a bežné výrobky zo supermarketu do sféry umenia, čo sa predtým nikomu inému nepodarilo. V knihe spoznávame slávne diela nachádzajúce sa v súkromných zbierkach a svetových galériách,  zachytené vo farebných obrázkoch a detailoch o spôsobe vzniku, veľkosti a názve diela.

Warhol (Andy Warhol) Taschen, kniha v českej verzii

Kniha je bohatá na fakty a to aj napriek tomu, že Andy Warhol toho o sebe médiám veľa nepovedal a aj v rozhovoroch zahmlieval. Samotný autor v závere knihy uvádza, že orientácia vo faktoch bola namáhavá. Napríklad o tom, kedy sa vôbec narodil, keďže aj tu si niektoré zdroje odporujú. Andy Warhol bol záhadou až do svojej smrti 22. februára 1987. Zomrel deň po operácii v nemocnici a dodnes nie je jasné čo bolo príčinou.

O slovenskom pôvode, alebo o smrti len na okraj

Warhol, ako dieťa rusínskych rodičov pochádzajúcich z Mikovej  v okrese Stropkov, vedel čiastočne po slovensky/rusínsky. Bolo to kvôli jeho matke, ktorá sa nikdy nenaučila dobre po anglicky. Bolo známe, že pár osobností z rôznych oblastí umenia pozýval aj k sebe domov a slávne mená tak mohli okúsiť niečo z domácej kuchyne vychýrenej kuchárky. Júlia Warhola Zavacky, sa v knihe spomína len na pozadí, hoci v  živote slávneho umelca zohrávala dôležitú rolu. Chýba zmienka o Múzeu Andyho Warhola v Medzilaborciach, napríklad v časti venovanej súčasnosti ju čitateľ očakáva. Napriek tomu je kniha vzhľadom na život Andyho Warhola veľmi pekným a uceleným dielom zameraným na jeho profesionálnu tvorbu. Zachytáva postupnosť jeho kariéry, diel a tým postupne pomáha aj čitateľovi prežiť vzdialene život mimoriadne úspešného umelca a ikony pop artu. Pre spojitosť so Slovenskom je  nám Slovákom Andy Warhol nepochybne oveľa bližší než iné svetové osobnosti.

Warhol (Andy Warhol) Taschen, kniha v českej verzii

Kniha sa vyhýba zmienkam o jeho smrti či atentátu v roku 1986, pri ktorom ho postrelila feministická spisovateľka. Vyhýba sa aj bulvárnym informáciám a nevýtvarným dielam. Venuje sa skutočnostiam a Warholovi ako výtvarnému umelcovi. Priestor v hlavnej časti knihy dostáva takmer výlučne jeho profesionálny život, tvorba a mimo iné v menšej miere aj filmové diela. Na strane 95 nájdete skrátený, ale veľmi prehľadný prierez jeho života podľa rokov. Tento súhrn už stručne uvádza atentát, jeho smrť, ale rovnako tak každú významnú udalosť, výstavu, či posun v tvorbe. Zaujímavosťou je, že roky pokračujú aj po jeho smrti, keďže význam jeho diel a s nimi spojené udalosti neustále pokračujú.

Séria a diela hodné pozornosti

V rámci monografií sa v ponuke Vydavateľstva Slovart pod značkou Taschen a teda aj v rovnakej sérii objavujú taktiež knihy venované ďalším umelcom a umeleckým smerom. Spoločne tak tvoria rovnako koncipovanú rozsiahlejšiu sériu kníh zameraných na umenie. Viacero z nich sú literárnym kúskom, ktorý si len ťažko môžeme nechať ujsť. O to viac, ak je výtvarné umenie pre čitateľa vášňou, alebo prácou. Sú nimi napríklad novšie knihy: Schiele o maliarovi Egonovi Schielem (1890-1918) či kniha venovaná výtvarnej škole Bauhaus. V minulosti aj knihy venované Claudovi Monetovi (1840-1926), Gustavovi Klimtovi (1862-1918), Dalímu (1904-1989), Hieronymovi Boschovi (1450-1516), Fride Kahlo (1907-1954), Caravaggiovi (1571-1610), a knihy ďalších osobností výtvarného umenia. Každá jedna z publikácií uvádza meno umelca na chrbte v rovnakom štýle. Kniha tak má význam aj pre zberateľa kníh o umení.

Warhol (Andy Warhol) Taschen, kniha v českej verzii

Zaujímavosťou je, že meno Andyho Warhola je práve na chrbte knihy uvedené v celom tvare aj s krstným menom, kým na prednej strane obálky sa vyníma len priezvisko. Kniha sa vyznačuje elegantnou jednoduchosťou. Na obálke papierového prebalu  je  dielo Kvetiny z roku 1964 (originál: sieťotlačový atrament a akryl na plátne 60,9 x 60,9 cm).

Informácie o knihe WARHOL (Klaus Honnef)

  • Vydavateľ TASCHEN, na Slovensku dodávateľ Vydavateľstvo Slovart
  • ISBN: 978-80-7529-787-2
  • Počet strán: 96
  • Formát: 210×260 mm
  • EAN: 9788075298782
  • Prekladateľ: Petr Hejný, Marie Iljašenko
  • Rok vydania: 2020
  • Oficiálne stránky Slovart.sk

Kniha Warhol vychádza priamo v TASCHEN taktiež v anglickej, nemeckej, španielskej a francúzskej verzii. https://www.taschen.comInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...