Recenzia dôležitej knihy: Temná stránka slovenského internetu
Recenzia knihy Temná stránka slovenského internetu: Knihy, ktoré nám sprostredkúvajú pohľad na to, ako fungujú internetoví agresori, podvodníci, konšpirátori a šmejdi, sú vzácne. Raz za čas sa objaví fiktívny príbeh inšpirovaný niečím skutočným zo zoznamky, alebo príbeh ohrozujúci zneužívanej ženy. Raz za čas si niekto uvedomí, že na Slovensku máme tisíce obetí kyberšikany, zneužívania a podvodníkov. Tisíce neustále pribúdajú a každý z nich sa po takejto skúsenosti nejakým spôsobom mení. Tomáš Šalmon, autor novinky Temná stránka slovenského internetu priniesol knihu s unikátnym obsahom, unikátnym názvom a unikátnou obálkou. Napriek hrôze, ktorú medzi riadkami v knihe možno nájsť, je prístupným čítaním aj mládeži. Neposkytuje návod na páchanie podobnej činnosti. Jednotlivé príbehy napriek tomu dostatočne predstavia pocity a aj to, čo by sme si mali myslieť. Minimálne vtedy, a máme v hlave všetko v poriadku.
30 jasných a výpovedných príbehov
Kniha nie je jedným románom, ale 30 menšími príbehmi, v ktorých sa objavujú všeobecne známe problémy internetu. Deti na internete, vydieranie s nahými fotkami, dezinformácie a pomätenie mysle niektorých jednotlivcov, ktorí priveľmi zasvätia svoj život dôvere v niečo nereálne. Stretávame sa s osudmi žien, detí, matiek, aj mužov. Urobili chybu, nedali si pozor. Občas to je však príbeh z pohľadu agresora. Nikdy však v príbehoch nevidíme podrobný popis, návod, postupy. Autor sa umne vyhýba tomu, aby poskytol neželaným ľuďom návod, ako robiť zlo. Zároveň, ak sa mu podarí poodhaliť niečo také, záver knihy nám zväčša prinesie určitý výsledok a možnosti, ktoré hlavná postava príbehu mala, alebo mať mohla.
Skutočné príbehy skutočných ľudí však v sebe podľa autorových vyjadrení nesú spleť viacerých podobných udalostí. Jedna knižná postava môže byť inšpirovaná aj dvadsiatkou iných príbehov a tak žiadna postava nie je presne taká, ako prvá predloha. Osudy týchto ľudí sú pritom trpké, často poučné. Text je podávaný spôsobom, ktorý sa ešte stále dá považovať za prípustný. Dokonca ani detský čitateľ sa nedozvedá z niektorých rozhovorov a popisov to, čomu rozumie a k čomu dospeje dospelý čitateľ medzi riadkami. Zaujímavé je pritom sledovať podávanie príbehov a opis situácií obetí v čase, keď samé netušia, že sú obete. Autor ich podáva v takom ponímaní, v akom situáciu vníma samotná obeť. Pozorný čitateľ vie, že správanie je podozrivé, ale obeť to zatiaľ netuší. Žiaľ, čo je smutné, v niektorých príbehoch obetiam nedochádza celkom to, čo zažili.
„Mne sa také nikdy nestane!“ … ale rozbitní sme všetci
Kniha prichádza so zaujímavou obálkou, ktorá poukazuje na rozbitnosť každého z nás. Ľudská psychika je krehká a to, čo sa na internete môže odohrávať a smerovať proti konkrétnej obeti, stopy zanechá. Nech už si predtým ktokoľvek povedal, že „jemu sa nič také stať nemôže!“. Knižka pritom nie je náročným čítaním, ktoré by usmrcovalo zdravé bunky v hlave čitateľa a ničilo pokojný spánok. Písaná zrozumiteľným spôsobom tak, aby príbeh čítaný dieťaťom dával inú logiku ako dospelému, alebo presnejšie aby dospelému dával príbeh oveľa širší význam, ponúka aj niekoľko pomocných riešení a životných rád prvej pomoci na prežitie na internete. Rady sa nachádzajú v závere knihy.
Tri desiatky príbehov nám môžu ukázať svet okolo nás z celkom iného uhlu. Na ulici vidíme usmiatych ľudí, ľudí s mobilom. Ale nevidíme do komunikácie, do obsahu, alebo do toho, ako prebiehala iná komunikácia včera večer a čím si musel niekto vtedy prejsť, aké otázky a pocity mal, čo prežil a koľkí sú ešte na rade. Je to jedna z tých kníh, ktorá si zaslúži metál za odvahu a za spôsob spracovania príbehov.
Kniha Temná stránka slovenského internetu
Ak autor tvrdí, že cieľom je, aby tí ďalší nemuseli prežiť to isté, čo prežili postavy v knihe, má to zmysel. Miera rozdelenia našej spoločnosti a konzumácia akejkoľvek jednoduchej informácie však znemožňuje, aby bol potenciál knihy objavený a dostatočne prijatý ako osveta, prevencia a pre niekoho záchrana. V každom prípade je kniha odporúčaná našou redakciou každému, čo si myslí, že nič z toho zlého na internete sa mu nemôže stať a že sa ho to netýka…
Kniha Temná stránka slovenského internetu je pekným prekvapením aj zo strany autora. Projekt bol pripravovaný ako prekvapenie, bez ohlasov a ochutnávok počas práce na knihe.
Kúpiť ju môžete na:
Inzercia: