Najsťahovanejšie (pirátske) eknihy na Slovensku roka 2018 sú….


Trend čítania elektronických kníh sa v minulosti vnímal ako pomalý, ale postupný zánik tlačených kníh.  Presnejšie šlo o mylnú víziu príliš nadšených odborníkov na moderné technológie, hoci nikdy sa nič podobné nemôže naplniť z jednoduchého dôvodu. Vždy bude niekto, čo si chce knihu ohmatať a vlastniť ju v jej skutočnej podobe. Výhody a nevýhody ekníh sme si už popísali. Viete však, ktoré eknihy boli počas roka 2018 najsťahovanejšie v rámci takzvaných úložísk a aj cez sociálne siete?

Zlodej a pirát

Rebríček najsťahovanejších kníh za rok 2018

Rebríček pozostáva z analýz prebiehajúcich počas celého roka 2018 v rámci celkom iného projektu. Až postupne prechádza zmysel zozbieraných dát do podoby článku vzhľadom na obsah. Článok nechce navádzať na protiprávnu činnosť a neoprávnené šírenie chránených diel. Skôr upozorňuje, ako veľmi sa zanedbáva právna ochrana autorských práv na Slovensku. Prvé miesto sa mení v závislosti od uhla meraní. Podľa jedného princípu nám vychádzal Dan Brown, podľa iného Mengeleho dievča. Vytrvalosť pirátov, ktorí obnovovali aktívne súbory však v rámci Mengeleho dievčaťa prekonáva Daniela Browna.

TOP 10

  1. Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho dievča
  2. Dan Brown: Pôvod
  3. Jozef Karika: Trhlina
  4. Dominik Dán: Venuša zo zátoky
  5. Dominik Dán: List zo záhrobia
  6. Jozef Karika: Priepasť
  7. Jozef Karika: Čierna hra
  8. Vi Keeland: Šéf
  9. Jo Nesbo: Macbeth
  10. Lucia Sasková: Rozpoltená

*rebríček sa ťažšie vyhodnocuje. Preto je pracné dokončiť rebríček vo vyšších číslach. pokračovali by sme ale roztrieštenou zmienkou o dielach Táni Keleovej Vasilkovej, Jany Pronskej, zmienkach o severskom krimi, Jo Nesbovi, sérii TopKrimi vydavateľstva Slovart, knihami Harry Potter, aj knihami Agathy Christie, či starších diel Zelenej knižnice, Van Gulika a klasiky ako Zdravie z Božej lekárne Marie Trebenovej, ktoré aj napriek miliónu predaných kusov a zásobe v každej piatej slovenskej domácnosti, ju má niekto potrebu sťahovať.

*rebríček je zostavený len zo slovenských kníh. Populárne sú aj české, rovnako medzi slovenskými čitateľmi. V Čechách boduje rovnako tak najnovší Daniel Brown, avšak aj stálica Karl May, Ace, rôzne fantasy, Zaklínač, séria Millennium, Lars Kepler, vo veľkom Jo Nesbo.

*rebríček sa neustále mení. Do problémov s eknihami vstupuje neustále súd, polícia, prípadne len vydavateľstvá výzvami smerovanými k páchateľom, alebo distribútorom online obsahu. Z toho dôvodu sa aj dostupnosť týchto kníh mení.

Definuj:  „úložisko“

EPUB, MOBI, PDF aj DOC formát eknihy vášho obľúbeného spisovateľa sa mohol objaviť na internete jednoducho preto, že niekto nemá ani poňatia o práci autora a vydavateľstva na knihe. Princíp fungovania toho, že knihy niekto vôbec píše je tak naštrbený a stráca sa zmysel pokračovať v písaní. Takzvané úložiská, čo sú portály ako Dinoshare.cz, Fastshare.cz, v minulosti známe Megaupload.com alebo Rapidshare.de, v Čechách slávne uloz.to a na Slovensku Hellshare.com a Stiahnito.sk. Stránky dovolia nahrať čokoľvek. Vedia, na čo sú zneužívané a aj s tým počítajú. Používatelia ale zabúdajú, že aj tu zanechávajú svoju dátovú stopu a pokojne sa na nich zbiera pre porušenie autorských práv, nejaký ten problém do budúcna. Alebo, ako je na Slovensku zvykom, sa aj na túto oblasť práva kašle a vysvetľuje sa tak po svojom.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...