Aj e-kniha a jej predaj môže kedykoľvek skončiť. Prečo nie je večná?


Je elektronická kniha večná? O eknihách panuje predstava, že sú stále príležitosťou k tomu, aby sme si mohli prečítať aj knihy, ktoré už sú na trhu ako papierové vypredané. Je naozaj pravdou,že pri niektorých knihách je jej elektronický formát záchranou a poslednou možnosťou na čítanie. Potom už prichádza ako možnosť len zháňanie po antikvariátoch a skupinách s ponukou kníh a dopytom na Facebooku. Je celkom bežné že predaj eknihy sa v určitom čase zastaví.Nejde pritom o rozhodnutie samotného predajcu, ale vždy sa na termín platnosti pozerá z dôvodov zadania podmienok samotného vydavateľa. Ba dokonca pri väčšine kníh nie je zodpovedný za dĺžku dostupnosti ani tak vydavateľ, ako vlastník licencie. Čo sa teda deje pri tomto jave?

Večná e-kniha bežne neexistuje, dôvodom je platnosť licencie

Pri vytváraní elektronickej knihy z klasickej knihy platia podobné pravidlá v rámci zmlúv s autormi, ako pri klasických knihách. Aj z týchto formátov má niečo autor, niečo vydavateľ, niečo zhltne štát na daniach, no vydanie klasickej knihy, je viazané na platnosť zmluvy a vôbec na obsah zmluvy so samotnou zásobou knihy na sklade, kým elektronická kniha je viazaná na platnosť licencie. Ak sa vydavateľstvo s autorom dohodlo na 5 rokoch od vydania, počas tejto doby bude e-kniha v predaji. Následne môže skončiť a ak samotný autor neprejaví záujem o znovu-vydanie, alebo predĺženie zmluvy, e-knihe skončí platnosť. Môže vzniknúť nová dohoda, predĺženie, ak to chcú obe strany. S predajom knihy je spojená administratíva, čiže ak sa predá jeden dva kusy za rok a náklady na správu a administratívu sú vyššie, nie je o čom.

Oveľa prísnejšie je to pri zahraničných knihách, kde vydavateľ slovenskej verzie môže mať záujem a namietať skoré ukončenie. Lenže ak zahraničný poskytovateľ dal jasné podmienky, nebude chcieť, aby sa e-kniha ponúkala aj naďalej, je koniec. Ak by sa našiel predajca, ktorý by e-knihu ponúkal aj naďalej napriek tomu, že vydavateľ určil dátum skončenia licencie, mohlo by ísť o vážne porušenie zmlúv.

Platí:

  • niektoré knihy môžu mať vyslovene uvoľnenú licenciu, časovo neobmedzenú. Môže ísť o zámer samotného autora. Alebo môže ísť o na Slovensku zaužívaný pojem „Zlatý fond“. Ide o klasiku slovenských autorov, ktorá sa dá získať z niektorých zdrojov bezplatne.
  • Sú knihy, ktoré sú predmetom vyjednávania nových podmienok spolupráce medzi autorom a vydavateľ.
  • Sú knihy, kde vypršala licencia, ale pre nepozornosť vydavateľa, sa ponúkajú ďalej. Výnimočné prípady, alebo len nedokonalosti systému, ktoré to mali zabezpečiť. Záležitosť skôr minulosti.

Aj v zľave

Na bux.sk teraz prichádzajú s akciou, v ktorej uvádzajú niekoľko elektronických kníh so zľavou 50% len preto, že týmto knihám končí licencia. Je tak inšpiráciou k tomu zamyslieť sa nad tým, že ani ekniha nie je večná. Možno by sa núkala otázka, či po tomto termíne je možné eknihu sťahovať legálne z internetu. Či skrátka bude niekde bezplatný epub, mobi, alebo PDF k obľúbenej knihe… k nejakému bestselleru za iných podmienok, no je to ešte horšie. Práve po uplynutí licencie, ak by existovali jediné cesty na získanie konkrétnej knihy len nejaké pirátske komunity, samotný vlastník licencie o to viac nebude mať záujem o poskytovanie licencie na Slovensku. Pritom s pirátskom máme s Českou republikou naozaj veľký problém.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...