TOP 5 najúspešnejších a najpredávanejších autobiografických kníh


Autobiografická kniha je kniha, ktorú napísala samotná osoba, o ktorej je. O svojom živote tak podáva samotný autor priame svedectvo. Lenže prečo by nás mali zaujímať životy iných? Čo tak preto, že išlo o zaujímavé osobnosti, ľudí prežívajúcich niečo významné, alebo strašné. Niekedy sa podelia o svoje trápenie a úspechy neúmyselne, inokedy je za tým úmysel, alebo snaha niečo vysvetliť. Princ Harry nedávno priniesol svoju knihu Spare (v slovenčine ako Náhradník). V knihe potreboval vyjadriť to, čo nemohol vyjadriť v úlohe Princa, ktorý bol ustavične pod dohľadom médií. Sú aj ďalšie knihy, v ktorých sa autor snaží vysvetliť niečo podstatné. Občas sú to dokonca knihy, ktoré lámu rekordy a držia sa v rebríčkoch predajnosti. Ktorých 5 kníh je v rámci predaja naozaj na svetovom top rebríčku na úplnom vrchole?

TOP 5 autobiografických kníh

  1. „The Diary of a Young Girl“ (Deník Anny Frankovej) – Anne Frank Tento známy denník bol napísaný Anne Frankovou, židovskou dievčatkom počas druhej svetovej vojny. Zaznamenáva jej skúsenosti a pocity z ukrytia pred nacistami. Je to jedna z najznámejších autobiografií a dôležitých svedectiev o holokauste. Pritom pri jeho písaní Anna ani netušila, že jej tajomstvá bude čítať celý svet. Vnímanie hrôz II. svetovej vojny a pogromu voči Židom detskými očami má mimoriadnu hodnotu aj dnes. Kniha má aj komixovú podobu.
  2. „Long Walk to Freedom“ (Dlhá cesta k slobode) – Nelson Mandela. V tejto knihe predstavuje bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela svoj život od detstva až po oslobodzovaciu prácu proti apartheidu a svoje roky vo väzení. Je to silné a inšpiratívne vyprávanie o jeho boji za spravodlivosť a slobodu.
  3. „Eat, Pray, Love“ (Jesť, milovať, modliť sa) – Elizabeth Gilbert. V memoárovej knihe autorka opisuje svoju cestu po rozvode a hľadanie zmyslu života prostredníctvom jedla, lásky a duchovnosti. Je to príbeh o samonáležitosti, sebareflektovaní a objavovaní seba samého. Časť sa odohráva na Bali, kde sa nakrúcal aj významný film, ktorý pritiahol ďalších ľudí práve v rámci filmového turizmu.
  4. „The Autobiography of Malcolm X“ (Autobiografia Malcolma X) – Malcolm X a Alex Haley . Táto vznikla v spolupráci samotného Malcolma X s Alexom Haleyom. Opisuje život afroamerického aktivistu a vodcu hnutia za občianske práva Malcolma X. Zaoberá sa jeho dospievaním, konverziou na islam a jeho bojom za rovnosť a spravodlivosť.
  5. „Educated“ (Vychovaná) – Tara Westover. Tara Westover opisuje svoje nekonvenčné dospievanie v rodine, ktorá odmietala vzdelávanie. Napriek tomu sa sama vzdelávala a dostala sa na univerzitu, kde sa jej otvoril svet poznania a nových možností. Je to príbeh o túžbe po vzdelaní a sebadeterminácii.


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...