Recenzia: slávny Denník Anny Frankovej ako komiksová kniha
Slávny príbeh so smutným koncom, aj napriek tomu, že onen smutný koniec a ani jeho náznak pôvodná rukou písaná predloha nezachytila. Denník Anny Frankovej. Ako trinásťročná začala písať denník, v ktorom zachytila príchod protižidovských nariadení v Nemecku, presťahovanie do Holandska aj ukrývanie v tajnej skrýši v tajnej miestnosti v otcovej firme. Denník, ktorý získal preklad do azda všetkých jazykov sveta so záujmom o tento druh literatúry. Aj kniha, ktorú dôverne dobre poznáme, môže mať novú, nikdy nevidenú podobu. Napríklad takú s ktorou sa stane oveľa viac prístupnejšia súčasnej mládeži.
Anna Frank a jej denník ako komiks
Komiksová kniha, to je lákavé slovné spojenie a nie len u súčasnej mladej generácie. Pokojne medzi ich nadšencov môžeme počítať aj deti Černobyľu, ktoré ako narodené v osemdesiatych rokoch stihli načrieť do komiksového sveta a podľahnúť mu. Na to, aby sa vám páčila novinka z Vydavateľstva Slovart netreba byť fanúšikom komiksov. Nová podoba Anny Frank je krásna. Zachytená graficky. Skrátene, aby jednotlivé okienka a kresby dávali zmysel, neboli rozťahané.
Príbeh z denníka židovského dievčaťa Anny Frankovej v neobyčajnom vydaní
Sú stručné, trefné, zachycujú presne to, čo chcela aj Anna povedať do denníka. To, čo je však dôležité je, že autorkou je dieťa a preto je všetko popísané detskými očami. Predstavy o hrozbách, ktoré nevidela, len o nich počula, alebo ju rodičia držali ďalej od pravdy. Aj preto sa neraz pozeráme na jej vysvetlenia a musíme sa smiať. Nie je to smiech, najmä ak vieme po desaťročiach, že to čo Anna cítila a vnímala detskými očami, bolo oveľa drastickejšie a ťažšie.
Ako ilustrovaná komiksová kniha v tvrdej väzbe je zaujímavá práve touto podobou. Osloviť tak môže aj literárneho ignoranta. Mládež občas potrebuje motiváciu, aby začali čítať. Denník Anny Frankovej je čiernou knihou, v ktorej je smútok. Detský čitateľ ten smútok vôbec nemusí vidieť. Zameria sa len na grafický príbeh, dozvedá sa o mnohých krutostiach bez toho, aby ho poznačili. Dospelý čitateľ ale vie, že detský popis obmedzení, rozprávanie dospelých a aj mnoho iných detailov v skutočnosti bolo horších. Annin popis a myšlienky sa zameriavajú na prosby, prihovára sa denníčku, sníva o láske ku konkrétnemu chlapcovi a uniká zo stereotypu nútenej izolácie v skýši humornými zmienkami o druhej rodine, ktorá sa skrýva s nimi.
Knižka je pekný darček, aj keď… vnímavejší čitateľ pochopí viac.
Knižku považujem za pekný darček. Ak by rodič chcel kúpiť Denník Anny Frankovej v komiksovej verzii deťom, zrejme to spraví, aby ich vzdelával nenásilnou formou. Niektorí možno z nevedomosti o tom, kto to bol Anna Franková. Rodič sa nemusí báť, že by mohla kniha veľmi poznačiť čitateľa. Násilie tu nemá svoju pravú tvár. Denník totiž zachytáva len pobyt v skrýši, keďže končí bez jedinej zmienky, čo príde neskôr.
Skrýšu jej rodiny odhalili. Nikdy sa nezistilo, či to bolo preto, že by ich niekto udal, alebo preto, že sa polícií nezdali priestory, či spotreba jedla… ťažko povedať. Denník končí presne tak, ako jeho predloha. Nečakane, bez očakávania zásadných zmien. Ďalej príbeh Anny Frankovej a jej rodiny pokračuje doslovom napísaným ako text. Annina rodina bola rozdelená do rôznych koncentračných táborov. Prežil len jej otec, ktorý neskôr našiel Annin denník a postaral sa, aby sa jej meno stalo slávne. Tajnosti, túžby, sny a všetko, čo bežne zostáva prísne tajné, sa v prípade Anny Frank stalo čítaním pre oči celého sveta a niekoľkých generácií. Zomrela vyčerpaná v koncentračnom tábore Bergen Belsen.
Krásna kniha, ktorá približuje Annin príbeh širšiemu publiku ako kedykoľvek pred tým, sa číta sama. Graficky je to niečo celkom iné aj pre tých, čo o komiksoch len počuli.
Kniha:
- Pre komiksovú podobu upravil a spracoval Ari Folman
- Ilustroval David Polonsky.
- Väzba tvrdá, 160 strán
- ISBN: 9788055644844
- Stránky vydavateľa: slovart.sk
Inzercia: