Zápisky cestujúcej mačky, nový príbeh o priateľstve a japonská poetika


Bratislava, 19. októbra 2020 – Poetický príbeh o hlbokom priateľstve zvierat a ľudí, ktorý dojíma čitateľov na celom svete. To je román Zápisky cestujúcej mačky od uznávanej japonskej autorky Hiro Arikawovej, ktorý v preklade Františka Pauloviča práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni. „Nádherný príbeh o lojalite a priateľstve,“ napísal rešpektovaný írsky prozaik John Boyne v recenzii pre The Irish Times.

Zápisky cestujúcej mačky Hiro Arikawa

Zápisky cestujúcej mačky

„Čo všetko musíme nechať za sebou, aby sme našli pravý domov?“ pýta sa autorka a odpovedá nádherným príbehom, v ktorom hneď na začiatku postretne túlavého kocúra Nanu nečakané šťastie. Spriatelí sa s mladým mužom Satoruom, ozajstným milovníkom mačiek, u ktorého nájde ideálny domov. Aspoň to tak vyzerá, no len do chvíle, keď mu Satoru z ničoho nič oznámi, že sa musia rozlúčiť. A tak spolu nasadnú do striebornej dodávky a vydajú sa na výlet naprieč Japonskom s jasným cieľom – nájsť kocúrovi nového pána.

Navštívia Satoruových starých priateľov: prvého detského kamaráta Kósukeho, farmára Jošimineho či majiteľov zvieracieho hotela Sugiho a Čikako, kde sa Nana dokonca spriatelí so psom. Ich cesta je plná krásnych chvíľok, spomienok a zážitkov, o akých sa kocúrovi ani len nesnívalo. Čo to však celé znamená? Prečo sa Satoru vzdáva najobľúbenejšieho tvora, s ktorým prežil päť nádherných rokov? Na to existuje bolestná odpoveď, ktorá dokáže zlomiť aj mačacie srdce.

Celý príbeh je vyrozprávaný s nevšednou japonskou poetikou. So vzácnou jemnosťou a humorom ukazuje, že láskavé skutky, či už veľké alebo aj tie malé, môžu zmeniť náš život. „Jemné, tiché a plné múdrosti,“ zhodnotili v Kirkus Review. „Očarujúce. Na jednej strane je v tom kus posadnutosti, na druhej je to upokojujúce. Presne také, aké sú mačky,“ doplnili v Sunday Telegraph.

Hiro Arikawa

48-ročná japonská autorka Hiro Arikawa debutovala v roku 2003, kedy si za knihu Shio no Machi vyslúžila Dengeki Novel Prize pre literárny objav roka. Odvtedy napísala množstvo úspešných kníh, Zápisky cestujúcej mačky sa dočkali prekladu do vyše dvadsiatky jazykov, predalo sa vyše milióna výtlačkov a kniha bola aj úspešne sfilmovaná.

Film režiséra Miki Kóičiróa, na scenári ktorého spolupracovala aj autorka knižnej predlohy, zažiaril pred dvomi rokmi na Japonskom filmovom festivale. „Každý, kto mal niekedy svojho zvieracieho miláčika, si túto knihu prečíta s vďakou za pochopenie emócie, ktorá nás ľudí zušľachťuje,“ zhodnotili v Guardiane. Kniha však nie je určená len milovníkom mačiek, naopak, dotkne sa každej citlivej duše: „Všetci sa pripravte na to, že táto zvláštna rozprávka vám zničí srdce…“ varujú v Sunday Mirror a Financial Times dodáva jediné: „Radosť čítať…“Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.