Slávni detektívi a lovci zločincov z kníh: mená, legendy a pôvod


Detektívi, vyšetrovatelia, alebo všeobecne bojovníci na strane zákona chytajúci zločincov. Ktoré mená by sme mali poznať? Práca vyšetrovateľov nás fascinuje v knihách už po celé generácie. Alebo sú to príbehy zločinu a postupy, ktoré odhaľujú cestu k páchateľovi? Mnohí milujeme sledovať chyby a nedokonalosti v postupoch zločincov. Zločiny z vášne, alebo premyslené s nejakým cieľom. Nikdy nie je zločin navlas rovnaký a tak máme aj v knižnom podaní tohto sveta vždy možnosť vidieť nejaké dobrodružstvo. Z dobre napísaných románov a dobrých postáv sa potom stávajú legendy. Ak sa pozrie „slávny detektív z kníh“, tak ktoré mená sa vám možno vyjavia ako prvé?  Možno to bude niektorá z postáv nižšie. Berte to ako inšpiráciu v prípade, ak ste si práve povedali, že siahnete po krimižánri, alebo že ste už podchytili všetkých.

Detektívi legendy, či historicky mladé postavy zo súčasnosti. Alebo detektívi z celkom iného, než londýnskeho a severského prostredia? Ktorí sú tí vaši?

detektív
ilustračná snímka, detektív v Londýne, zdroj: pixabay

Literárni detektívi známy masám čitateľov

Sherlock Holmes

Prvýkrát sa objavil v románe Štúdia v červenom (1887), kde vyrieši záhadnú vraždu v Londýne. Vytvoril ho Sir Arthur Conan Doyle (1859–1930). Holmes je súkromný detektív známy svojou dedukciou, logickým myslením a schopnosťou analyzovať aj tie najmenšie detaily. Vystupuje vo viac ako 50 poviedkach a štyroch románoch. Žije na adrese Baker Street 221B a často spolupracuje s doktorom Watsonom, bývalým armádnym lekárom, ktorý jeho prípady dokumentuje.

Hercule Poirot

Belgický detektív s uhladeným výzorom a geniálnym mozgom sa prvýkrát objavil v románe Záhada na zámku Styles (1920). Jeho autorkou je Agatha Christie (1890–1976). Poirot je bývalý belgický policajt, ktorý pôsobí ako súkromný detektív a je známy svojou metódou „malých sivých buniek“. Vystupuje vo viac ako 30 románoch a niekoľkých poviedkach. Svoje prípady rieši prevažne v Anglicku, no často cestuje aj do zahraničia.

Miss Marpleová

Ďalšia známa postava od Agathy Christie (1890–1976), ktorá sa prvýkrát objavila v poviedke The Tuesday Night Club (1927), neskôr aj v románe Vražda na fare (1930). V tomto prípade nejde o klasického vyšetrovateľa, muža, člena policajného zboru, či tajnej služby. Skrátka toto nie je štandard a prototyp, akým sa detektívi dajú definovať. A možno práve preto bola táto postava bližšia ľuďom práve pre svoju neodbornosť a neprofesionalitu. Slečna Marpleová je staršia dáma žijúca v dedinke St. Mary Mead. Hoci nie je profesionálnou detektívkou, svojimi znalosťami ľudskej povahy a logickým uvažovaním pomáha riešiť zložité prípady.

Philip Marlowe

Tvrdý súkromný detektív z Los Angeles sa prvýkrát objavil v románe Veľký spánok (1939). Autorom je Raymond Chandler (1888–1959). Marlowe pôsobí vo svete plnom korupcie, podvodov a násilia, no drží sa svojich zásad. Jeho štýl je charakteristický sarkazmom a pesimistickým pohľadom na spoločnosť. Objavuje sa v siedmich románoch.

Sam Spade

Ďalší ikonický americký súkromný detektív, ktorého stvoril Dashiell Hammett (1894–1961). Prvýkrát sa objavil v románe Maltézsky sokol (1930), kde rieši prípad okolo záhadnej sochy. Spade je drsný, nezávislý a neľútostný voči zločincom i klientom. V tomto románe sa objavil iba raz, no postava ovplyvnila celý žáner „hard-boiled“ detektívok.

Jules Maigret

Francúzsky komisár známy svojím pokojom, empatiou a schopnosťou porozumieť páchateľom sa objavil prvýkrát v románe Pietr-le-Letton (1931). Jeho tvorcom je Georges Simenon (1903–1989). Maigret pôsobí v parížskej polícii a rieši prípady naprieč Francúzskom aj v zahraničí. Objavil sa vo viac ako 70 románoch a desiatkach poviedok.

Nero Wolfe

Excentrický a mimoriadne inteligentný detektív, ktorý neopúšťa svoj dom v New Yorku, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Vytvoril ho Rex Stout (1886–1975) a prvýkrát sa objavil v románe Fer-de-Lance (1934). Wolfe miluje orchidey a gurmánske jedlá. Vyšetrovania za neho často vykonáva jeho asistent Archie Goodwin. Postava sa objavuje v desiatkach románov a poviedok.

Lew Archer

Kalifornský súkromný detektív, ktorý sa objavil v románe The Moving Target (1949). Jeho autorom je Ross Macdonald (1915–1983), vlastným menom Kenneth Millar. Archer sa od svojich predchodcov líši hlbším psychologickým ponorom do postáv a často odhaľuje temné rodinné tajomstvá. Objavuje sa v 18 románoch.

Adam Dalgliesh

Veliteľ Scotland Yardu, neskôr komandér a básnik v jednej osobe. Prvýkrát sa objavil v románe Cover Her Face (1962). Jeho autorkou je P. D. James (1920–2014). Dalgliesh je kultivovaný, premýšľavý a profesionálny. Vystupuje v 14 románoch, ktoré sa často zameriavajú na zložité medziľudské vzťahy a morálne dilemy.

Kurt Wallander

Švédsky detektív, ktorý sa prvýkrát objavil v románe Vrahovia bez tváre (1991). Jeho autorom je Henning Mankell (1948–2015). Wallander pracuje pre políciu v meste Ystad a často bojuje nielen so zločinom, ale aj so svojimi osobnými démonmi – depresiou, alkoholom a komplikovanými vzťahmi. Je hrdinom viac než desiatich románov.

Harry Hole

Nórsky detektív, ktorého stvoril Jo Nesbø (1960). Prvýkrát sa objavil v románe Netopier (1997), kde vyšetruje vraždu v austrálskom Sydney (áno, stále ide o severské krimi). Hole je výnimočne inteligentný, no zároveň impulzívny a často porušuje pravidlá. Trpí alkoholizmom a psychickými problémami, no napriek tomu (alebo práve preto) je schopný riešiť tie najzložitejšie prípady. Vystupuje vo viac ako desiatich románoch a stal sa ikonou severskej krimi literatúry.

Sid Halley (a ďalší hrdinovia z románov Dicka Francisa)

Sid Halley je pravdepodobne najznámejším detektívom z pera britského autora Dicka Francisa (1920–2010), bývalého profesionálneho džokeja. Postava debutovala v románe Odds Against (1965). Halley je bývalý džokej, ktorému po zranení museli amputovať ruku. Po skončení kariéry sa stáva súkromným detektívom a špecializuje sa na prípady súvisiace s dostihovým prostredím.

Okrem Sida Halleya Francis napísal desiatky samostatných románov, kde vystupujú iní hlavní hrdinovia – detektívi – zvyčajne muži z rôznych profesií (reportéri, žokeji, účtovníci, piloti), ktorí sa náhodou zapletú do kriminálnych udalostí. Každý z týchto románov spája dynamický štýl, dôraz na česť, prekonávanie bolesti a prostredie dostihového sveta.

Dick Francis sa stal synonymom pre „dostihovú detektívku“ – žáner, ktorý prakticky sám definoval. Jeho knihy získali množstvo ocenení vrátane Edgar Award a CWA Gold Dagger. Po jeho smrti na jeho štýle pokračoval jeho syn Felix Francis (1953), s ktorým Dick spolupracoval aj počas posledných rokov. Oni sú synonymom pre celý špecifický žáner a pokusy iných nedosiahli to, čo stvorili oni dvaja.

Čo tak trochu exotiky?

Lietrárny svet nekončí pri klasike a masových záležitostiach. Detektívi sú populárni v knihách po celom svete. A detektívi pracujú, fungujú a vyšetrujú aj v prostredí celkom iných kultúr a svetov. Tak napríklad:

Kosuke Kindaichi

Japonský detektív, ktorý sa prvýkrát objavil v románe Honjin satsujin jiken (The Honjin Murders, 1946). Jeho autorom je Seishi Yokomizo (1902–1981). Kindaichi je neobvyklý svojím výzorom – má rozcuchané vlasy, kokce a pôsobí neohrabane, no v skutočnosti má výnimočný dedukčný talent. Prípady rieši prevažne v Japonsku a sú často zasadené do izolovaných lokalít s atmosférou klasickej záhady „zavretej miestnosti“. Objavil sa v desiatkach románov a je považovaný za priekopníka japonskej detektívnej literatúry.

Cormoran Strike

Britský súkromný detektív, ktorý debutoval v románe Volanie kukučky (2013). Jeho autorkou je J. K. Rowlingová (1965), píšuca pod pseudonymom Robert Galbraith. Strike je bývalý vojenský policajt, ktorý prišiel o nohu v Afganistane. So svojou asistentkou Robin Ellacottovou rieši zložité prípady v modernom Londýne. Postava si získala popularitu pre realistické zobrazenie vyšetrovania aj pre psychologickú hĺbku.

Inspector Rebus

Škótsky detektív, ktorý pôsobí v Edinburghu. Prvýkrát sa objavil v románe Knots and Crosses (1987). Jeho tvorcom je Ian Rankin (1960). John Rebus je komplexná postava – veterán, ktorý bojuje s alkoholizmom a osobnými konfliktmi, no zároveň je neúnavným vyšetrovateľom. Rieši zločiny v drsnom škótskom prostredí, často s dôrazom na spoločenské témy. Postava sa objavuje v desiatkach románov a je jednou z najznámejších v britskej detektívnej literatúre.

Salvo Montalbano

Sicílsky komisár z mesta Vigàta (fiktívne miesto). Prvýkrát sa objavil v románe La forma dell’acqua (1994). Jeho autorom je Andrea Camilleri (1925–2019). Montalbano je známy svojou vášňou pre dobré jedlo, stredomorský temperament a svojrázny prístup k autoritám. Prípady rieši s dôvtipom, často v kontexte korupcie a mafie. Jeho príbehy sa stali populárne nielen v Taliansku, ale aj po celej Európe.

Pepe Carvalho

Španielsky súkromný detektív, ktorý debutoval v románe Yo maté a Kennedy (1972). Vytvoril ho Manuel Vázquez Montalbán (1939–2003). Carvalho žije v Barcelone, je bývalý agent CIA a bonviván s veľkou vášňou pre jedlo a literatúru. Prípady, ktoré rieši, často reflektujú spoločenské zmeny v Španielsku po páde Frankovho režimu. Je považovaný za významnú postavu modernej španielskej literatúry.

Évariste Clovis Désiré C. (známy ako detektív C. Auguste Dupin)

Aj keď ide o postavu z USA, nesie výrazné francúzske črty a stojí pri zrode detektívneho žánru. Objavil sa v poviedke Vraždy v ulici Morgue (1841), ktorú napísal Edgar Allan Poe (1809–1849). Dupin je prvý literárny detektív, ktorý využíva logickú analýzu a dedukciu, a inšpiroval samotného Sherlocka Holmesa. Vystupuje aj v poviedkach Záhada Marie Rogêtovej a Odcudzený list.

Precious Ramotswe

Botswanská detektívka, ktorá sa objavila v románe The No. 1 Ladies’ Detective Agency (1998). Jej autorom je Alexander McCall Smith (1948), narodený v Zimbabwe, pôsobiaci vo Veľkej Británii. Ramotswe zakladá prvú súkromnú detektívnu agentúru v Botswane a rieši prípady s humorom, múdrosťou a rešpektom voči tradíciám. Jej príbehy sú kombináciou detektívky, kultúrnej fresky a spoločenskej satiry.

Vish Puri

Indický súkromný detektív z Dillí, ktorý debutoval v románe The Case of the Missing Servant (2008). Autorom je Tarquin Hall (1969). Puri je inšpirovaný tradičnou indickou kultúrou a pri vyšetrovaniach sa opiera o svojich pomocníkov s prezývkami ako „Facecream“ či „Flush“. Prípady sa odohrávajú v chaotickej a farebnej Indii, pričom humor a kultúrne špecifiká zohrávajú dôležitú úlohu.

Inspector Ikmen

Turecký detektív pôsobiaci v Istanbule, ktorý debutoval v románe Belshazzar’s Daughter (1999). Vytvorila ho Barbara Nadel (1953). Çetin Ikmen je skúsený, rodinne založený policajt, ktorý rieši prípady v spoločensky aj nábožensky komplikovanom prostredí Turecka. Jeho postava je oceňovaná pre autentickosť a hlboké porozumenie kultúrnym protikladom.

 

Pri vymenovaní sme si pomohli umelou inteligenciou. Bola to sizifovská úloha, ale aj dobrodružstvo samo o sebe. 



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...