Robert Van Gulik priblížil Čínu západu tak, ako nikto pred ním


Robert van Gulik (1910-1967) sa narodil a žil v Holandsku, no s rodičmi prežil svoje destvo v Indonézii, kde sa učil čínsky a porozumel tam ázijským kultúram. Svoju kariéru neskôr vybudoval práve na svojich znalostiach orientálnej Číny. Dlhé roky pracoval ako diplomat, no naďalej sa vzdelával a tvoril. Svetoznámy sa stal najmä vďaka svojim románom, v ktorých vystupuje sudca Ti.

Čína, ktorej západný svet oveľa viac porozumel

Je najúspešnejším svetovým autorom, ktorý priniesol tému starej Číny. Hlavnou postavou jeho série detektívnych románov je reálna postava štátnika, ktorý žil v období dynastie Čang (r. 630-700). Jeho prvé dielo však bol pritom preklad čínskeho románu Slávne prípady Sudcu Ti z 18. storočia, ďalej už ale pokračoval „po svojom“. Dôvod, pre ktorý Van Gulikove knihy a jeho podania príbehov dokázali zaujať západ, bola úprava, v akej síce zostával príbeh zachovaný, ale nepoužíval toľko náboženstva a spojení prepojených na budhizmus či taoizmus. Napísal necelé dve desiatky príbehov a niekoľko vedeckých prác.

Podrobne sa venoval starým čínskym obrazom, vyobrazeniam, zvieracím motívom, ale tiež bolo jeho celoživotným úsilím vyzdvihovať starú čínsku kultúru a jej prvky ako tie, na ktoré by sa nemalo zabúdať. Bol príkladom pre ďalších spisovateľov, ktorí až na jeho popud dokázali vidieť to, na čo Van Gulik toľko upozorňoval. Na množstvo námetov, ktoré aj kriminálny žáner dokáže nájsť v starej literárnej tvorbe.

  • Slávne prípady sudcu Ti– Celebrated Cases of Judge Dee, preklad čínskeho originálu Dee Goong An medzi rokmi 1941-48
  • Čínske vraždy v bludisku– The Chinese Maze Murders (1956)
  • Prípad čínskeho zvona– The Chinese Bell Murders (1958)
  • Prípad čínskeho jazera– The Chinese Lake Murders (1960)
  • Prípad čínskeho zlata– The Chinese Gold Murders (1959)
  • Čínske vraždy klincom– The Chinese Nail Murders (1961)
  • Strašidelný kláštor– The Haunted Monastery (1961)
  • Červený pavilón– The Red Pavilion (1961)
  • Lakový paraván– The Lacquer Screen (1962)
  • Cisárova perla– The Emperor’s Pearl (1963)

a ďalšie

Na Slovensku vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ

Van Gulik vychádzal už za čias socializmu vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, a.s., ktoré si udržiava autora dodnes. Z celej produkcie zostávajú už len niektoré rukopisy. Najväčšia popularita Van Gulikovej tvorby u nás bola práve za socializmu. Dnes téma starej Číny láka menej, dokáže osloviť časť nadšencov, ale knihy už nepatria medzi tak predajné. Posledné kúsky nájdu čitatelia v ponukách kníhkupectiev. Posledná séria z roku 2018 má veľmi pekné obálky s čínskym dizajnom, prvkami jasne korešpondujúcimi s témou. Je až škoda, že tieto knihy nepatria medzi bestsellery. V Českej republike prekvapivo nie je vypredaný náklad kníh starý 18 rokov.

Viac na: https://www.bux.sk/autori/31627-robert-van-gulik.html



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...