Emily D. Beňová začína novú sériu príbehom 666 duší (rozhovor)


Autorka Emily D. Beňová vydáva onedlho svoju ďalšiu knihu, ktorou začína novú dark romance sériu. Príbeh s názvom 666 duší je označený ako „pre dospelých“ (18+) a najmä ženské čitateľky sa vraj môžu tešiť na dávku romantiky okorenenú šteklivými scénami z hĺbky samotného pekla.

V rozhovore prezradí, prečo sa rozhodla vrátiť k žánru fantasy, prečo je jej obľúbeným a poodhalí aj nejaké detaily o čerstvej knižnej novinke.

Rozhovor:

Čo vás inšpirovalo k napísaniu knihy 666 duší?

Nápad vznikol pred viacerými rokmi. Ak si dobre spomínam, prvý raz mi táto myšlienka skrsla v mysli ešte pred rokom 2014, kedy som vydala svoju anjelskú sériu Dva kroky do pekla. No nápad na napísanie 666 duší sa mi zrodil v hlave trochu neskôr. Presnejšie pred štyrmi rokmi.

Príbeh 666 duší nie je upírska séria, ale ide o príbeh odohrávajúci sa medzi ľuďmi a démonmi. Držala som sa dejovej línie, ktorú som si stanovila v sérií Dva kroky do pekla, kde som sa zamerala na padlých anjelov a anjelov. V tejto najnovšej knihe som stavila na to temnejšie, a tým sú samotní démoni. Avšak v knihe sa nájde aj postava, ktorá sa vyskytovala už v spomínanej sérii Dva kroky do pekla, a to samotný archanjel Gabriel.

Raz ste sa vyjadrili, že písať fantasy romány nie je jednoduché. Zmenili ste názor? Prípadne zmenilo sa niečo v tom, že uplatniť sa s témou fantasy je náročnejšie?

Názor som nezmenila. Z vlastných skúseností viem, že zaujať na Slovensku fantasy žánrom je veľmi náročné, avšak nedokážem sa tohto smeru vzdať. Je mi oveľa bližší ako písanie ženských románov a dovolím si povedať, že mi to ide lepšie. Je to presne moja šálka kávy, lebo sa tu nemusím držať reality a môžem popustiť uzdu svojej fantázie naplno. Takže hoci je vydanie fantasy tak trochu risk, nedokážem sa písania vzdať.

Podľa čoho ste vytvárali charakteristické vlastnosti postáv v príbehu?

Charaktery postáv boli tvorené spontánne. Nemala som jasný cieľ ani pevnú predstavu, a preto je v príbehu cítiť, ako sa ich zmýšľanie a konanie menilo. Je tam badateľné ako sa postavy vyvíjali a prispôsobovali prostrediu, situáciám a vlastným pocitom. Každá postava v knihe je úplnou fikciou, od hlavy až po päty stvorená v mojej hlave.

Môžete nám v krátkosti opísať hlavné postavy?

Hlavnou hrdinkou je Vivien. Je to krehká kvetinárka, ktorá je oporou a bútľavou vŕbou pre svoju sestru. Navonok pôsobí nevinne a krehko, no v skutočnosti je to silná a bojovná žena.

Titulnou mužskou postavou je Adrien. Tajomný, charizmatický a neuveriteľne príťažlivý muž. Jeho skutočné JA sa Vivien odhalí až po súhre nečakaných momentov, kedy aj on pochopí, že je načase vyložiť karty na stôl. A práve ten okamih sa stane pre Vivien osudným.

Nie je pre vás náročné vytvárať a zachovať dejovú líniu podľa predošlého diela? Stalo sa vám, že ste si museli prejsť dej v sérii Dva kroky do pekla, alebo ste si všetko pamätali? Predsa len, 666 duší ste písali s dosť veľkým časovým odstupom.

Priznám sa, že hoci svoje knihy poznám naozaj dokonale a pamätám si z nich takmer všetko, v niektorých detailoch som si predsa len nebola taká istá. Musela som sa pozrieť do spomínanej série, aby som sa utvrdila vo veciach, pri ktorých som zaváhala. Ako spomínate, prešli roky, veď „Kroky“ som písala naozaj dávno a keďže som sa chcela držať tých istých pravidiel, musela som oprášiť „staršiu lásku“, aby som mohla pokračovať v tej novej.

Bude mať 666 duší viac častí?

Asi je už o mne známe, že nedokážem písať krátke príbehy a podobne to bude aj s týmto novým. Postavy som si zamilovala až tak, že som nedokázala prestať s písaním. Stále sa mi núkali nové a nové nápady a možné komplikácie, ktoré postavy postretnú. Jednoducho som formovala dej a vytvárala súvislý príbeh, ktorý ma nepustil až do konca. Pôvodný plán bola jedna kniha, ale akosi… Čo dodať? 🙂 Budú tri.

Obálku, ktorá už je zverejnená, ste vyberali sama? Alebo vám s tým niekto pomáha? Registrujem, že niektoré obálky ste si vytvárali vy, tak ma zaujíma, či aj táto je z vašej tvorby? Za seba môžem povedať, že sa mi veľmi páči a teším sa na Adriena, keďže si ho vďaka obálke môžeme aj reálne predstaviť.

Ďakujem, som veľmi rada, že sa vám obálky kníh páčia. Tie, čo sú na knihách, ktoré si vydávam sama, sú všetky moja voľba. V podstate to funguje tak, že si vyberiem obálku, urobím si vlastný návrh, a moja úžasná grafička tomu vdýchne dušu. Adrien na 666 duší bol jasnou voľbou. Jeho fotku som mala stiahnutú rok predtým, ešte v čase, keď som vydanie len zvažovala. Neexistovala možnosť, že by tam bol niekto iný. ON je môj Adrien a verím, že mnohé čitateľky budú súhlasiť, že som sa do opisu trafila. Presne takto totiž môj démon vyzerá. Nielen v mojej hlave, ale aj v mojom srdci.

Predpokladám, že každá hlavná ženská postava vo vašich dielach je vášmu srdcu blízka. Inak to asi nebude ani pri Vivien. Mňa by však zaujímalo, či sa medzi vami dvoma nájde spojitosť. Či už podoba vo vlastnostiach, správaní, prípadne vo výzore…

Obe milujeme kvety, sme blondínky a romantičky. Obávam sa, že som jej dala veľmi veľa zo seba, no ono sa to stane vždy, keď píšem. Každá moja hrdinka má veľký kus zo mňa, lebo je akoby mojou súčasťou. Nedá sa to oddeliť. Sme prepojené ako dvojčatá. Kým ja žijem v tomto svete, ona v tom, ktorý navždy ostane v mojom srdci.

Môžete nám odhaliť nejaký obľúbený úsek z knihy, ktorý by čitateľov nakopol prečítať si ju?

Myslím, že už samotná anotácia dáva poznať, o čo v knihe pôjde a čo ich čaká, no rada by som sem prilepila pár riadkov, ktoré by čitateľom mohli pošepkať: Tak toto musíš mať!

V podniku s biliardom je trochu tichšie, no neprekáža mi to. Aj tak som po tej diskotéke hluchá. Tiež tu hrá hudba, no iba z rádia a na konci baru stojí mikrofón, ak by si chcel niekto zaspievať.

„Karaoke!“ zvolajú skoro súčasne Barbara i Enya, no keď ma dotlačia k pódiu, je mi do plaču.

Enya odbehne, aby vybrala pieseň a na obrazovke za nami sa zobrazí jej názov. Jukebox začne vyhrávať a vo chvíli, keď sa k nám Enya vráti, Barbara do mňa štuchne a spustíme.

Nespoznávam sa, naozaj nie.

Ja, tichá nenápadná myš, tu práve spievam pieseň, ktorú ani nemám rada. Keď sa dostatočne strápnime a konečne sa nájde niekto rovnako opitý, aby nás vystriedal, skočíme z malého pódia a Mark ukáže na biliardový stôl. Vraj ho držal iba pre nás.

„Neviem to hrať,“ poviem, kým je čas, no im je to fuk. Rozdelíme sa do dvojíc, ja skončím s Barbarou a už teraz je jasné, kto vyhrá a kto prehrá.

Prvé kolo je rozstrel, po ktorom máme polovičné gule, Mark a Enya celé. Začína Mark, ktorý je v tom ako doma, takže kým konečne zlyhá, vystojíme v podlahe dieru. Potom ide Barbara a nakoniec ja. Netrafím, čo mám, no tuším to nikto neberie vážne. Rehoceme sa, keď sa mi to konečne podarí a guľa vyskočí z hracieho stola. Mark ju len tak-tak zachytí a vráti na miesto.

Hráme dobrú hodinku a ja s Barbarou zatiaľ prehrávame. Niekoľkokrát mi to vysvetlili, dokonca ukázali, no ak je človek raz drevo, nikdy z neho nemôže byť fialka.

Skloním sa nad stôl, uchopím tágo a namierim ho na guľu, no zrazu všetko zastane. Hudba utíchne a potom ho zazriem. Pristúpi k stolu, pomalými krokmi sa postaví za môj chrbát a ja ani nedýcham, keď sa ku mne pritlačí. Končekmi prstov mi nežne prejde po natiahnutej ruke. Druhú mi položí tesne pod líniu podprsenky a ja sa začujem zastonať.

„Chveješ sa,“ šepne mi pri uchu a mne sa takmer podlomia kolená. Jeho šepot je taký erotický, že vo mne prebudí to, čo som doteraz necítila.

„Toto sa nedeje naozaj. Že nie?“ Určite nie, je to iba sen. Blúznim.

Aj druhou rukou uchopí tágo a nastaví mi ruky tak, aby som trafila cieľ. „Chceš, aby to bolo naozaj?“

Prehltnem. Áno, chcem. Veľmi, lenže mám strach.

„Podvoľ sa mi a ja ti dám, čo si len praješ.“

Zalapám po dychu. „Lenže ja túžim po tebe.“

Zachveje sa za mnou a pri výdychu sa mu zatrasie hlas. „Vieš, čo máš urobiť.“

Ako sme si mohli všimnúť, ste momentálne vyťažená autorka a vydávate viac titulov naraz.

Máte pravdu. Naozaj mám posledný rok veľmi veľa plánov a popri tom ako vydávam novú sériu 666 duší, plánujem vydanie druhej časti v Českej republike (Keď nás pravda spojí) a zároveň vydávam v reedícií sériu Dva kroky do pekla. Je to perné obdobie, no verím, že to zvládnem. Aj keď je to časovo nesmierne náročné, radosť mojich čitateľov za to stojí.

Na záver by som sa rada spýtala, čo plánujete po vydaní tejto série?

Po sérií 666 duší mám naplánované vydanie ďalšej knihy, ktorá je už takmer rok dopísaná. Pôjde o ženský román a rozhodne sa je načo tešiť. 😊

Za rozhovor ďakujem autorke Emily D. Beňovej. Prajeme vám veľa úspechov a spokojných čitateľov.

Ďakujem.

Emily D. Beňovú spovedala JankaInzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...