Vychádza faksimile historickej knihy Harmónia veľkého sveta za tisíc eur


Mať doma cenný kúsok v rámci vlastnej knižnice je pre bežného čitateľa mať knihu svojho obľúbenca, minimálne s podpisom jej autora. Zberatelia a milovníci umenia, alebo len tematických záležitostí k svojej profesii ale siahnu po niečom zásadnejšom. Sú to knihy, ktoré stoja veľa len preto, že je kniha niečím výnimočná. Už nejaký čas sú na slovenskom trhu knihy drahé, hodnotnejšie a samozrejme číslované, takže neexistuje rovnaká kniha s rovnakým číslom nikde na svete. Tých pár čísiel zamenajú nízky náklad. Aj preto, že ide o knihy drahšie, aj pre materiály, ktoré na ne použijú. Jednou z tých najnovších je Harmónia veľkého sveta, od Andreasa Cellaria. Ten pôvodnú knihu zostavil ešte v roku 1661 a jej repliku teraz vydávajú v slovenskom znení v počte 111 kusov.

Harmonia Macrocosmica Andfreas Cellarius, Harmónia veľkého sveta

Harmónia veľkého sveta

Harmónia veľkého sveta je kniha, ktorú uchovávajú v nemeckom múzeu ako klenot európskej kartografie a astronómie. Vychádza totiž zo stredovekých poznatkov o usporiadaní vesmíru, planét, vesmírnych javov a hviezd. Sú to síce hviezdne mapy, no spájané do takých súvislostí, súhvezdí a obrazov, ktoré majú dávať zmysel odborníkom aj vtedajšej verejnosti.

Všetky mapy sú medirytiny a vychádzajú v mierke 1:1 k originálu, podobne ako kniha samotná. Jej slovenská verzia je viazaná v červenej koži so zlatým zdobením. Aj na celom obvode knihy sa nachádza zlaté zdobenie, ktoré verne napodobňuje to, na originálnej knihe. Pôvodný výtlačok je originálom, do ktorého pripravili medirytiny majstri umenia svojej doby.

Vďaka podpisu Frederika Hendrika van den Hoovena na ilustrácii na prednej strane sa mohla potvrdiť jeho účasť na výrobe diela. Na väčšine máp je podpísaný holandský medirytec Jan (Johann) Van Loon, ktorý je taktiež známym menom. Nepodpísal sa pritom pod všetky medirytiny, preto znalci pri prisudzovaní ostatných kresieb vychádzajú len z podobnosti k jeho podpísaným rytinám. Kniha je považovaná za jednu z najvýznamnejších zo 17. storočia.

Keďže ide o obdobie, do ktorého výrazne zasahovala cirkev a tá popierala vedecké výskumy a chápanie vesmíru v rámci heliocentrickej teórie (že Slnko je stredom a ostatné guľaté planéty obiehajú okolo neho), aj kresby nie sú aktuálne. Planéty sú vyobrazené len tak, ako ich poznali v 17. storočí, niekde v inom poradí, alebo prikrášlené o nadprirodzené bytosti. Zaujímavé je sledovať všetko to zdobenie okolo máp. Kým dnes máme mapu a okolo len vysvetlivky, v minulosti sa mapy líšili. Nemali vysvetlivky mimo, ale priamo na ploche, alebo vôbec. Celé okolie však vypĺňala grafika, náboženské motívy, mytológia, alebo výjavy či zosobnenia niektorých javov do ľudskej tváre.

Harmonia Macrocosmica Andfreas Cellarius, Harmónia veľkého sveta

Faktom zostáva, že v čase prípravy knihy už existoval Koperníkov model (na fotografii druhý) usporiadania planét a tak dostal priestor aj on. Je tak v kontraste s inými modelmi, no kniha tak je úplná a prináša všetky vtedajšie pohľady. Pre nás aj ten správny. Ten má prekvapivo správne usporiadanie planét, ich názvov, končiac Saturnom a jednotlivými súhvezdiami na samom okraji. Urán s Neptúnom a Plutom prišli na rad až vďaka moderným technológiám. No i tak je prekvapivé, čo dosiahli v dobách dávno pred elektrinou, počítačmi, a modernými znalosťami vôbec.

Latinčina a slovenčina v luxusnejšom šate

Kniha je zostavená v jazyku vedcov, odborníkov, čiže aj astronómov. Latinčina je obsiahnutá na grafikách, no cennejší a zaujímavejší je výklad v slovenčine, ktorý má byť súčasťou tejto knižky v jej druhej polovici. Delí sa totiž na dve časti. Kým prvá zachytáva na kvalitnom tvrdom papieri na nezošívaných dvojstranách veľké mapy, druhá časť vysvetľuje.

Celá kniha je vložená v rámci slovenskej reprodukcie, takzvanom faksimile, do tvrdej ochrannej kazety, ktorej dno ukrýva ešte jednu vec. Obsahuje totiž astroláb, malé zariadenie na prácu s hviezdami a planétami v domácich podmienkach. Je k tomu aj návod pre tých, čo by sa chceli s astrolábom hrať trochu podrobnejšie.

Kniha, ktorá je v predaji už niekoľko dní, vychádza len v náklade 111 výtlačkov a už dnes je k dispozícií menšia polovica. Záujem o ňu je. Aj napriek cene 999 EUR. Zaujímavosťou však je, že aj jednotlivé čísla kníh sa nijako cenovo nelíšia. Záujemcovia tak mohli kúpiť číslo 1, 2 či 9 za rovnakú sumu, ako číslo 100 alebo 111. Len tak mimochodom, všetky z týchto príkladov sú už vlastne predané.

Náhľad do týchto historických máp si môžete pozrieť na stránkach, kde sa dá kniha kúpiť. Práve fakt, že je to limitovaná edícia a je nutné si vybrať konkrétne číslo cez objednávkový formulár, je dôvodom, prečo kniha nie je v žiadnej predajni. Ostatne, tak je to aj pri iných drahých knihách predajcu. Online kníhkupectvo Luxusnakniznica spravuje vydavateľstvo IKAR, a.s..

 



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...