Knihy na verejnosti vo svete: Tunisko a letisko v Monastire


Každý sa raz ocitneme na iných miestach. Ak máme záujem o knihy, tak aj práve knihy nás upútajú o niečo viac na odľahlých miestach. Sú niečo, čo je nám známe a tak nás jednoducho priláka. Na druhý pohľad si však naše oči všimnú podstatný detail. Aká krajina, taký jazyk, alebo iné trendy. Samozrejme, na letisku v New Yorku nájdeme aj kúsky ako Fifty shades, alebo Origin s Inferno, na Bali zväčša množstvo cestopisov. A čo v Tunisku?

Nadšenec pre literatúru nenájde veľa inšpirácií

Tunisko ako moslimská krajina neprináša bežnému turistov pohľad na toto odvetvie kultúry. V letoviskách v mestách, v dedinkách, odľahlých aj rušných, nenájdete typické kníhkupectvá. Malé predajne s výkladom zobrazujúcim knihy. Vlastne prechádzať môžete turistické lokality a nenájdete nič tohto typu.  Ak už to vzdáte, prekvapí vás až celkom na konci výskyt len niekoľkých kníh, ktoré slúžia ako dekorácia na letisku v Monastire. Známe letovisko a tiež letisko, zažíva v lete nápor turistov prevažne z Európy. Odletová hala je zrekonštruovaná s veľkým vnútorným priestorom. Cedule so zákazom fajčenia sú v tomto uzavretom priestore naozaj len na splnenie nejakých úradných potrieb. Fajčí sa tu jedna radosť a na niektorých miestach je doslova nedýchateľný vzduch.

Tunisko letisko

Reštaurácia, ktorá ponúka pri posedení prvé knihy, ktoré sme po dvoch týždňoch objavili, má osekaný výber. Prevažne vo francúzštine a menej v angličtine. Viac menej ide o pre našincov neznáme tituly a neznámy autori. Zaujal však Ed McBain, TRON, ale aj pár kúskov, aké by sme v Tunisku nečakali – kultové sci-fi knihy, ktoré akoby mali byť len vystavené a nečítané. Akoby mal celkovo spolu asi len 30 kníh na svedomí nejaký skutočný, hoci ojedinelý, knižný nadšenec.

Viac ich však už na letisku nenachádzame. Pritom priestor a príležitosť na využitie by bola. Je to pritom škoda, keďže ani letisko nie je pripravené na ľudí z viacerých krajín. Neponúka čítanie na skrátenie čakania, nesiahne samo zo svojej iniciatívy po nielen čítaní, ale aj po iných možnostiach ako umožniť lepšie strávený čas čakaním. V prípadoch meškania letov, ktoré môžu byť bežné, sú ľudia uväznení v priestore, kde fľaša vody stojí 4 eurá, idete zamrznúť od klimatizácie, no najspokojnejší sú tu fajčiari.

Tunisko dnes

Tunisko sa porovnateľne zhoršuje. Ak vám vlastné postrehy potvrdzujú delegáti dvoch rôznych cestoviek, niečo na tom bude. Krajina zanedbáva hygienu, nehľadí na spokojnosť a renomé v rámci kvality dopravy, komunikácie s ľuďmi, v rámci služieb, ba dokonca vnímame niektoré jednania s hotelmi ako nezáujem o slovenského turistu. Budúca dovolenka už naozaj nebude v Tunisku, ktoré je cenovo porovnateľné s Tureckom, no kvalitatívne oveľa nižšie. Problém sa týka aj ulíc, čistoty, chodníkov, nekontrolovaných skládok mimo upravený areál hotela. Nuž a knihy, ktoré by odpútali pozornosť očí od nedostatkov, tie nenájdete ani v hoteloch. Výnimkou je luxusný hotel nemenovanej hotelovej siete s nemeckou a škandinávskou klientelou, ktorý ponúkne rozsiahly výber severského krimi, aj americké bestsellery. Nie veru, v tom sme neboli.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...