Kniha (Ne)bezpečný internet o online hrozbách aktuálna aj v 2024


V roku 2021 sa na trhu objavila kniha (Ne)bezpečný internet, ktorá zaujala svojim obsahom. Upozorňuje na, respektíve v tom čase upozorňovala na mnoho aktuálnych problémov v online priestore.  Takými boli predovšetkým kyberšikana, internetové podvody a rôzne typy agresorov, ktorí v online priestore čakajú na svoje obete, alebo ich neadresne lovia do hromadných neadresných sietí. Internetové a IT záležitosti neustále napredujú, avšak hrozby zostávajú. V knihe sa uvádza aj viacero problémov na zoznamke Pokec – Azet.sk, čo je len zlomok toho, čo des už aktuálne v takom masovom meradle už nie je.

 (Ne)bezpečný internet
Sprievodca pre používateľov internetu od 10 do 99 rokov

Lenže aj zdanlivo tejto neaktuálny prvok je v mnohom aktuálny. Ak si totiž nahradíme Pokec za čokoľvek iné, dnešné a aktuálne, zisťujeme, že aj toto posledné pasuje na aktuálne služby, len vymeníme názov. Kniha je tak skvelým pomocníkom aj dva alebo tri roky po vydaní. Vychádza pritom z osobných a reálnych skúseností šéfredaktora portálu hoax.sk, ktorý prichádzal hlavne v minulosti do styku s mnohými agresormi a prípadmi podvodov, či zneužití.

Aktuálne témy osobnej bezpečnosti

Kniha rozoberá viacero tém, ktoré sa aj podľa medializovaných prípadov stále objavujú medzi prípadmi kriminalistov a mediálne rozoberanými kauzami. Falošní americkí vojaci, lekári a chirurgovia, ktorí lovia na internete ženy a zaslepia ich falošnou láskou, plánmi na svadbu a spoločným životom. Je to pritom len zlomok, pretože veľké množstvo podvodov sa týka vydierania, nahých fotiek a komunikácie s neplnoletými. Ohrozovanie detí, ich vystavovanie požiadavkám agresorov a ľahkými trikmi vylákané fotografie tvoria problém, ktorý zasahuje do normálneho vývinu, života a osobného priestoru.

Kniha veľmi trefe hodnotí a rozoberá aj také problémy, ktoré ani nepovažujeme za problémy. Napríklad podsúvanie reklamných správ verejnosti na weboch spravodajstva tak, že nie sú označené ako reklama. To bežne ani nepovažujeme za problém, hoci problémom to je. Rovnako ako clickbajty – titulky napísané tak, že lákajú na kliknutie, ale samé neobsahujú žiaden hodnotný obsah.

O knihe už len v krátkosti

Kniha vyšla vo vydavateľstve Lindeni, v mäkkej väzbe a obsahuje formátovaný text, odlíšiteľné zaujímavosti, tabuľky a miesta s poznámkami, či zaujímavosťami. Súčasťou bohatých informácií je tiež viacero screenshotov skutočných prípadov, zachytených podvodníkov, prípady komunikácie s agresormi, či vydieračmi. Sú rôzne prípady, ktoré sa dali zachytiť, ale aj osobné údaje, ktoré sú zmazané.

Keď už sme pri osobných údajoch, kniha obsahuje kapitolu toho, aké riziko predstavujú úložiská. Spomína sa uloz.to, ale reálne je hrozbou akékoľvek podobné úložisko. Alternatívy pre uloz.to fungujú bez obmedzení, kým uloz.to samotné zaniklo v podobe verejného úložiska a sprístupňovania dát ostatným. Kniha sa teda venuje aj úložiskám celkovo. Aj tým je tak kniha napriek drobnostiam stále aktuálna. Mimoriadne cenná a potrebná. Dnes je totiž veľmi ľahké ohýbať realitu na sociálnych sieťach, zavádzať obsahom. Vidíme to na výsledkoch volieb, preferenciách tých, ktorí neváhajú zakladať dezinformačné kanály, televízie, články a bojovať proti tým, ktorí stoja na strane skutočných faktov a úcty k vzdelaniu. Sociálne siete, viralita a vplyvy na ľudí, ktorí fakty overovať nepotrebujú, sú žiaľ zásadným problémom súčasnosti.



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...