Rozum a cit: ďalší diel svetovej klasiky v novom vydaní od IKARu


Rozum a cit je prvý román anglickej autorky Jane Austen, ktorý vyšiel v roku 1811 a odvtedy má na konte knižné vydanie v mnohopočetných verziách. Rokmi si našiel i veľa vďačných čitateľov, no najmä čitateliek. O úspešnosti románu svedčí aj množstvo divadelných, televíznych a filmových spracovaní.

  Rozum a cit

Rozum a cit

Dej knihy nás víta anglickým vidiekom  na začiatku 19.storočia. Predstavuje sa nám svet, v ktorom postavenie znamená všetko a láska sa linajkuje podľa obnosu peňazí. Svet, v ktorom sú ženy závislé na manželstve a systém je nastavený tak, že pri ňom nemajú na výber. Čitateľa príbeh od prvej strany vtiahne do prostredia gentlemanov, romantiky a prísnej etikety a galantnosti.

Príbeh v knihe je o pani Dashwoodovej, ktorá sa po smrti manžela musí s jej tromi dcérami, Elinor, Marianne a Margaret presťahovať z ich útulného sídla. Všetok majetok totiž nadobudol John, syn pána Dashwooda z jeho prvého manželstva. Ženská časť Dashwoodovcov sa teda presťahuje ku ich vzdialenému príbuznému, pánovi Johnovi Middletonovi. Dve slečny Dashwoodové sú pritom súce na vydaj. Do Elinor sa zahľadí bohatý a láskavý Edward, no jej rozum sa snaží utajiť tento cit lásky pred matkou i sestrami. K Marianne cíti náklonnosť plukovník Brandon a ona v sebe spracúva svoje bohaté city. Bude niektorá z týchto lások naplnená? Zvíťazí v nej rozum alebo cit?

Klasika, ktorá neomrzí

Dielo Rozum a cit patrí ku klasike, ktorá sa už roky teší obľúbenosti a je akousi „stávkou na istotu“. Iste každý čitateľ uzná, že je majsterkou slova, skvelou rozprávačkou a jej pisateľský štýl je famózny. Vie vynikajúco vybudovať zápletku, dokonale odkryť vnútorný svet celej galérie postáv. Jej jemný humor, irónia a skvelé dialógy sú zárukou príjemného čítania. V mnohých čitateľoch pri čítaní roznecuje pocit úprimného citu, romantiky a sveta galantnosti. Čitateia sa radi nechajú vtiahnuť do príbehu o silnom sesterskom pute, hľadaní šťastia a pravej lásky na ceste, ktorá je na mnohých miestach aj tŕnistá.

Čo však môže niektorým čitateľom sedieť menej, a v istom zmysle ich brzdiť pri čítaní je jednoduchá dejová línia. Áno, príbeh nie je postavený na bohatom deji, vyvažuje ho však odkrytý vnútorný svet postáv a všetko to „pod povrchom“, čo nie je slovami vypovedané.
V neposlednom rade treba priznať, že knihu iste okoreňujú aj intrigy, potláčané vášne, ľúbostné listy, nečakané svadby a odhalenia, ktoré čitateľa nechávajú až do konca knihy v napätí, či slečny Dashwoodové nájdu svojich manželov.

Zaujímavý čitateľský podtón knihe dodáva aj to, že Jane Austen bola vo svojom románe v mnohom pokroková. Viaceré témy o prežitkoch doby otvára bez servítky, s kritikou, iróniou, no i humorom. A to aj napriek tomu, že sama patrila do vyššej spoločnosti.

Informácie o knihe Rozum a cit:

  • Autor: Jane Austen
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 392
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788055189000
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na: bux.sk, martinus.sk


Inzercia:

Jana