Recenzia: Ďuričová odhaľuje tradície v knihe Vianočná vločka


Vianočná vločka, detská kniha Ivony Ďuričovej, nás pozýva na spoznávanie rozdielov súčasných a tradičných Vianoc, v ktorej sa detskí čitatelia môžu s hlavnou hrdinkou Barborkou pomyselne vypraviť do minulosti a spoznať čarovné zimné ročné obdobie.

Vianočná vločka a Barborka

Vianočná vločka a Barborka

Barborka je dievčatko, ktoré miluje Vianoce, a na túto atmosféru sa teší celý rok. Zdobenie stromčeka, slávnostná večera, a samozrejme, darčeky, to vždy rozžiari jej očká a pohladí jej dušu. Tento rok si pod stromčekom našla krásne ružové boby, za oknami však nie je sneh. Je z toho smutná. Až sa jedného dňa objaví snehová vločka, nie obyčajná, ale výnimočná, ktorú tam poslala pani Zima:

„Lenže sneh zatiaľ nenapadal. Nasledujúce ráno na Prvý sviatok vianočný, kým ešte Barborkini rodičia spali, túžobne pozerala cez okno svojej izbičky. Veľmi si priala, aby konečne nasnežilo. Jej želanie bolo také mocné, že na parapet dosadla prvá snehová vločka.

Barborka poskočila od prekvapenia. (…) Lenže táto vločka nebola obyčajná. Bola oveľa väčšia ako ostatné vločky. Usmiala sa na Barborku a prihovorila sa jej: „Ahoj, dievčatko. Počuli sme tvoje želanie až hore na oblaku, tak ma pani Zima vyslala za tebou, aby si nebola smutná. . (…) Barborka otvorila okno, opatrne vzala vločku do dlane a pozornejšie si ju prezerala. Vločka mala prívetivú tvár a nádherné biele čipkované šaty. (…)

Vločka Barborku pochválila za nakreslené vločky a pokračovala: „Naša pani Zima ma posiela každý rok, aby som sa pozrela, či je dole na zemi všetko v poriadku a či sa už deti tešia na sneh. Zachytili sme tvoje želanie, a tak som tu! Presvedčím sa, či je to už pravý čas na sneh. Týmto si splním vianočnú úlohu, lebo sa objavujem okolo Vianoc. Som skrátka vianočná vločka. Nemaj obavy, za mnou čoskoro prídu ďalšie.“

Vločka vysvetlí Barborke, že sa mení každým ročným obdobím – raz je vločka, raz je kvapka, raz je hore a raz dole. Barborka zas na oplátku ukáže vločke zrkadlo zavesené na stene, ktoré dostala pod stromček a pýta sa jej, či by aj ono mohlo byť čarovné, na čo vločka zareagovala, že ním môže byť, a že ak Barborka chce, môže v ňom vidieť, čo len chce.

Barborka s vločkou sa následne vyberajú do sveta minulosti, kde dievčatko spoznáva tradičné vianočné zvyky, ktoré ľudia kedysi dodržiavali.

Vianoce kedysi

Milá, no hlavne poučná kniha Vianočná vločka približuje malým čitateľom slávenie Vianoc pred desiatkami rokov. Barborka zisťuje, že stromček nemali ľudia postavený na zemi, ako to máme dnes, ale že visel zo stropu. Aj ozdoby na ňom boli odlišné od tých dnešných. A kde je kapustnica, kapor, šalát, mandarínky a ananás? Barborka sa dozvedá, že  to by hľadala na štedrovečernom stole márne. A nenudili sa deti celé dni, keď nemali elektrinu a televízory? Odpovede na všetky zaujímavé otázky nájde Barborka na krásnej výprave do minulosti, kde ju pozvala jej vločka. Dozvie sa aj, ako prebiehalo vianočné koledovanie, či ako vznikla najznámejšia vianočná koleda Tichá noc. A čo bude potom, keď sa táto výprava do minulosti skončí? A čo bude s malou vianočnou vločkou, ktorá prišla potešiť Barborku?

Atmosféra Vianoc s vianočnou vločkou

Kniha Vianočná vločka je určená pre čitateľov od 4 rokov. Tento zimný príbeh prináša deťom nielen milý príbeh o dievčatku Barborke, ale aj veľmi poučnú výpravu do vianočných tradícií, vďaka čomu Barborka pocíti inú, oveľa hlbšiu hodnotu, ukrývajúcu sa v minulosti. To iste pomôže čitateľom načerpať tú pravú pokojnú a čarovnú atmosféru Vianoc.

Opis slávenia sviatkov a hrejivú atmosféru vyžarujúcu z príbehu nám v knihe umocňujú pôsobivé ilustrácie Zuzany Hlavatej, ktoré čitateľa vtiahnu do minulosti a pomôžu mu správne „nasať“ ich pravé posolstvo.

Informácie o knihe Vianočná vločka:

  • Autor: Ivona Ďuričová
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 32
  • Formát: 210 x 260 mm
  • ISBN: 9788055189406
  • Rok vydania: 2023
  • Kúpite na:  bux.skmartinus.sk


Inzercia:

Jana