Vincent Šikula a jeho kniha Deti získala pár ocenení. Čo to vaše?


Tvorba Vincenta Šikulu patrí medzi povinné čítanie a je súčasťou literatúry aj na hodinách slovenčiny. Predstavovať ho tak nie je nutné. Spisovateľ, ktorý zomrel v roku 2001 a v ktorého šľapajách pokračuje jeho dcéra, dokáže prekvapiť aj po rokoch. Nie však doslovne, ako skôr jeho diela. Napríklad tak ako knižka Deti, ktorá vyšla koncom minulého roka pod vydavateľskou značkou Stonožka vo vydavateľstve IKAR, a.s.. Možno ani vás na prvý krát nemusela zaujať, avšak ak sa vám podarí chytiť ju do ruky, nebude to už len jedna z mnohých, ale jedna z mála.

Vincent Šikula, Deti

Čo nás upútalo na knihe Deti?

  1. Knižka je súborom viacerých diel, rozprávok, aj básničiek, ktoré sa objavovali v rôznych periodikách, kde ich autor zverejňoval. Samozrejme, zamerané na deti ako také. Už toto je zaujímavosťou samou o sebe.
  2. Veľký A4 formát knižky, čiže knižka je naozaj väčšia, než pôsobí dojem v rámci ponuky na internete
  3. Použité písmo a doplnenie grafickými ilustráciami v podstate na každej strane, hoci len v malej podobe. Autorom týchto ilustrácií je známy ilustrátor Martin Kellenberger, ktorý dal podobu viacerým príbehom nášho detstva. Na grafickej úprave sa podieľala dizajnérka Mária Rojko.
  4. Knižka má 128 strán, no je vytvorená z hrubšieho papiera odolnejšieho detským čitateľom.
  5. Knižka je príjemná na dotyk a ide „z nej dobro“. Možno aj preto získala niekoľko ocenení.

Vincent Šikula, Deti

Oceňovaná

Knižku podporil slovenský Literárny fond na podporu umenia. No nie preto sa stala aj inak viditeľnou. Zaujala aj rôzne podujatia, prípadne si dokázala uchmatnúť celkom pekné hodnotenia na súťažiach. Sú to najmä ocenenie Najlepšia detská kniha jesene 2018 od odbornej poroty Medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana a Slovenskej sekcie IBBY a zaujímavosťou je aj titul Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2018. Hoci našli by sme aj krajšie knihy, jednoznačne, táto má aj svoju kultúrnu hodnotu a je v nej aj určitá nostalgia.

Kúpite na Martinus.sk alebo na BUX.skInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...