Knihovratky a antikvariáty s novými knihami sú hrozbou vydavateľov a autorov


Na trhu s knihami sú unikátne služby, ktoré pomáhajú zákazníkom prekonávať vysoké ceny kníh a zadovážiť si ich lacnejšie. Už to nie je len Facebook Market place a bazoš.sk, ale aj priamo predajné miesta s určitými zárukami, servisom a jasným spôsobom objednávky bez vyjednávania a rizík. Knihovrátok ako služba obchodnej siete Martinus, ďalšie alternatívy ďalších predajcov, ale aj antikvariáty akým je Knihobot však ponúkajú knihy nové a lacnejšie. Kniha, ktorá je na trhu len krátko, stará pár týždňov alebo mesiacov putuje ako prečítaná späť do predaja. Bez ohľadu na to, s ktorou značkou budeme pri podrobnejšom popise počítať, ide o model, ktorý je hrozbou pre vydavateľov aj autorov. Pochopili to už viacerí v oboch táboroch. Najmä samovydavatelia sú prekvapení tým, ako im poklesli tržby a príležitosti predať ďalšie kusy cez rôzne kanály.

Nová kniha v antikvariáte

Antikvariáty boli skvelou príležitosťou zadováženia starších kníh, ktoré boli dlhodobo na trhu nedostupné. Neraz boli miestom nájdených inšpirácií a cennejších kúskov. Dnes sú antikvariáty, aj iné ako tie zmienené, plné nových kníh. Nachádzame v nich novšie kúsky Michaela Connellyho, Stephena Kinga, Jozefa Kariku a mnohých iných autorov – tituly, ktoré sú stále skladom v bežnom predaji a u samotných vydavateľov. Nehovoriac o Dominikovi Dánovi, Vasilkovej, Červenákovi a podobne. Nové tituly sa však v takomto prípade pohybujú cenovo oveľa nižšie. Pre nenáročného čitateľa, alebo čitateľa, ktorý plánuje po prečítaní opätovný predaj, je to tak príležitosť si pomerne lacno prečítať knihu a posunúť ju ďalej.

Na trhu tak kniha neubudne. Zostáva. Z desiatich záujemcov o kúpu použitá kniha osloví dvoch, ak ôsmy siahnu po novej. Dvaja už majú skúsenosť s takouto službou a s vyššou pravdepodobnosťou budú vedieť, že knihu môžu znovu predať. Aj z tých ôsmych, čo majú knihu novú, sa môže dostupnosťou a propagáciou takýchto služieb objaviť v ďalšom predaji. Povedzme, že z ôsmych nových predaných kusov a dvoch so zníženou cenou pre opotrebovanie, sa na trhu opäť objavia tri alebo štyri. Po čase možno viac. Nastáva cyklus opakovaného využívania kníh, pokiaľ ich používatelia (a prepravcovia počas prepravy) zaistia čo najdokonalejší stav výtlačku na čo najdlhšie používanie. Môže tak nastať prípad, kedy sa odolná kniha vracia do predaja opakovane a obsiahne tak postupne celý prípadný plynulý záujem jednotlivcov na trhu.

Vážne riziká pre trh a predaje

Prežívanie kníh v neustálom zacyklenom predaji spôsobí, že menej ľudí siaha po nových knihách. Nebude dôvod siahať po nových knihách, ak je lacnejšia alternatíva. Pre študijné účely celkom postačujúca. Oveľa fatálnejšie problémy vznikajú pri celkom inom pohľade. Vypredané knihy a ich dopyt neraz vydavateľa informuje o význame dotlače alebo nového vydania. Ak takáto informácia od verejnosti neprichádza pre neustálu prítomnosť kusov na trhu, dochádza k prirodzenému rozhodnutiu. Pre vydavateľa nemá význam dotláčať knihu, pri ktorej necíti záujem a dopyt. Nemá jasnú informáciu o význame takej investície.

Rizikom je to aj pre autorov mnohých odborných titulov, kde význam zbierkového uskladnenia a vizuálneho zážitku padá. Populárno-náučná a odborná literatúra ťaží zo svojho obsahu a informácií, ktoré sa čítaním nestrácajú. Odborníci a špecialisti, ktorí investovali kapitál do kníh, ktoré sú pre študentov a neraz odborníkov, či iných autorov použiteľné raz, prípadne párkrát, knihy nemusia držať doma. Vracajú ich do predaja. Pre dostupnosť takýchto služieb je to rýchle a jednoduché. Pri hľadaní danej knihy tak narážame na ponuku novej a zároveň použitej lacnejšej. Pri mnohých knihách láka cena práve použitej s minimálnym opotrebením. To môže rozhodnúť, či kúpite, alebo nekúpite knihu novú.

Služba návratu kníh do predaja je problém

Pre autorov, ktorí investovali odbornosť, čas a peniaze do publikácie, klesajú predaje a dôvod kupovania novej knihy. Pre vydavateľov je to o to bolestivejšie, že často vydávajú viac kníh a musia široko diverzifikovať. Nemajú možnosť sledovať trh a akokoľvek zakročiť. Motivovať zákazníka a zaistiť, aby sa skladové zásoby hýbali, ak existuje služba vracania kníh do predaja. Neexistuje regulácia a ani pravidlá pre takýto predaj. Je prekvapivé, že ho ponúka aj známy predajca, ktorého vzťah ku knihám a knižnému priemyslu by mal byť plne podporný. Práve tam pritom vidíme nové knihy v plnej cene a zároveň knihy použité.

Autorov môže tešiť, že majú širšiu ponuku pre prípadného záujemcu len do chvíle, než si uvedomí, že ten použitý kus sa nezodpovedá dodávateľovi, ani autorovi. Je majetkom samotného predajcu, je jeho zásobou vlastného tovaru a neexistuje už žiadna šanca, že z takej knihy niečo vydavateľ a autor má. Z takto predanej knihy, ktorá bola odkúpená predajcom a časť šla predávajúcemu čitateľovi, predajcovia (antikvariáty) neplatia nikomu nič. Nejde tak o podporu trhu, autora, vydavateľov. Pri tých, ktorí zanikli je to pochopiteľné. Pri tých, čo bojujú o prežitie je to trpké. Pretože ich knihy sa môžu predávať, ale na vyúčtovaní k vydavateľovi neprichádza nič. Trh obsiahne čoraz vyšší počet čitateľov, ale prospech z toho má najmä služba, ktorá knihy recykluje a znova posiela k ľuďom. To, koľko predávajúci dostanú za takéto knihy, je niekedy úsmevné. Pri poskladaní viacerých naraz to však môže byť pre nich úspech.

Problém nastáva, pretože:

  • Nemáme reguláciu doby, po ktorej by mohla kniha ísť do antikvariátneho predaja
  • Neexistujú obmedzenie, aby predajcovia vykupovali knihy od iných zdrojov a nasadzovali cenu, marže podľa seba.
  • Nemáme tiež žiadne iniciatívy, ktoré by viditeľne protestovali voči problému. Neexistujú štúdie a čísla, ktoré by priniesli pohľad na to, aké veľké škody a či vôbec sú. V takom prípade je náš článok subjektívny. Obavy samovydavateľov a vydavateľov tak možno nemusia mať tak pevný základ, než sa nám vytvára obraz z dosiaľ získaných názorov a svedectiev.


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...