Bertrand Livreiros  – najstaršie kníhkupectvo nájdete v Lisabone


Je viac než isté, že v našich dejinách by sme vedeli nájsť prípady kníhkupectiev, predajní kalendárov a písacích potrieb s knihami aj oveľa staršie, no ich história zanikla presťahovaním, zrušením, zmenou majiteľa a názvu. Kníhkupectvo sídliace v bežnom sedliackom či menej kvalitnom dome je tiež odkázané na zánik. Je to len otázkou času. Reálne najstaršie kníhkupectvo sveta ale môže ťažiť aj zo svojho umiestnenia. Ak sa nachádza v stabilnej historickej budove, ktorá je dodnes pevná a nie je nutné ju asanovať, potom je to veľké šťastie. Prvenstvo v najstaršej tradícii kníhpredajcu je totiž možné nájsť v Lisabone.

Lisabon

Najstaršie na svete je to v Lisabone

Najstaršie kníhkupectvo na svete, ktoré dodnes predáva knihy, sa nachádza v portugalskom Lisabone a volá sa Bertrand Bookstore (Bertrand Livreiros). Bolo založené v roku 1732 a je považované za najstaršie kontinuálne fungujúce kníhkupectvo na svete aj podľa Guinnessovej knihy rekordov.

Bertrand Bookstore sa nachádza v historickej časti Lisabonu, konkrétne v ulici Rua Garrett, v štvrťi Chiado. V priebehu svojej dlhej histórie prešlo kníhkupectvo mnohými zmenami, no stále sa drží svojej tradície ako miesto, kde si môžu ľudia kúpiť knihy a iné literárne diela. Okrem predaja kníh Bertrand Bookstore tiež slúžilo ako kultúrne centrum, kde sa stretávali spisovatelia, umelci a intelektuáli. Predávalo rôzne druhy literatúry, od beletrie až po vedecké knihy. Bertrand Bookstore tak vytvorilo bohatú kultúrnu tradíciu v Lisabone.

GPS:  38.71071758959729, -9.141223479897834

Poloha a zaujímavosti v blízkom okolí

Bertrand Bookstore sa nachádza na ulici Rua Garrett č. 73 v štvrti Chiado v Lisabone. Lokalitu možno nazvať priamo historickým jadrom mesta. V blízkosti kníhkupectva Bertrand sa nachádzajú niektoré z najzaujímavejších a najdôležitejších historických miest v Lisabone:

  1. Praça Luís de Camões námestie sa nachádza len kúsok od kníhkupectva Bertrand a je pomenované po slávnom portugalskom básnikovi Luísovi de Camõesovi. Je to miesto oddychu a stretávok.
  2. Elevador de Santa Justa: historický výťah bol postavený v 19. storočí a poskytuje úžasný výhľad na mesto. Nachádza sa len niekoľko minút chôdze od kníhkupectva Bertrand.
  3. Convento do Carmo: Ruiny tohto gotického kláštora sú významným historickým miestom v Lisabone. Kláštor bol čiastočne zničený po zemetrasení v roku 1755.
  4. Bairro Alto: susedná štvrť je známa svojimi úzkymi uličkami, reštauráciami, barmi a nočným životom. Je to miesto, kde sa stretávajú miestni a turisti.


Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...