Delia nás od nich storočia a ich diela stále čítame a kupujeme


Sú diela, ktoré zostávajú nesmrteľné aj storočia, či tisícročia od napísania. Poznáte ich, stretávame sa s nimi v rôznych podobách. Diela týchto autorov prežili stáročia nielen vďaka ich literárnej kvalite, ale aj pre ich schopnosť oslovovať univerzálne témy a otázky. Vydavateľstvá po celom svete naďalej prinášajú nové edície, preklady a adaptácie, čím udržiavajú tieto klasiky nažive pre ďalšie generácie. Pripomeňme si, ktorí autorovi to sú a o akých dielach hovoríme.

Ezop: Majster morálnych ponaučení

Ezop, staroveký rozprávač bájok, je jedným z najstarších autorov, ktorých diela sa dodnes vydávajú a čítajú. Pochádzal zo starovekého Grécka, približne z 6. storočia pred naším letopočtom, a jeho príbehy si zachovali univerzálnu príťažlivosť vďaka jednoduchým, no hlbokým morálnym ponaučeniam.

Medzi najznámejšie Ezopove bájky patria:

  • „Zajac a korytnačka“
  • „Líška a hrozno“
  • „Mravec a svrček“

Toto dedičstvo sa stalo základom mnohých moderných adaptácií a ilustrácií. Ezopove bájky sú súčasťou školských osnov, knihy pre deti i filozofických diel analyzujúcich ich hlboké pravdy.

Homér: Básnik epických príbehov

Homér, považovaný za autora eposov „Ilias“ a „Odysea“, patrí medzi najvýznamnejších autorov starovekého Grécka. Tieto monumentálne básne, vzniknuté pravdepodobne v 8. storočí pred naším letopočtom, formovali základ západnej literatúry.

homer antické grécko

Homérove diela sa neustále vydávajú v nových prekladoch a edíciách, pretože oslovujú čitateľov svojimi archetypálnymi postavami a témami hrdinstva, lásky, vojny a osudu. „Ilias“ a „Odysea“ sú navyše inšpiráciou pre nespočetné umelecké diela, od divadla po film.

Dante Alighieri: Cesta do pekla a späť

Taliansky básnik Dante Alighieri (1265–1321) sa preslávil dielom „Božská komédia“, jedným z najväčších literárnych diel všetkých čias. Toto epické básnické dielo opisuje autorovu imaginárnu cestu cez peklo (Inferno), očistec (Purgatorio) a raj (Paradiso).

„Božská komédia“ zostáva neoddeliteľnou súčasťou svetovej literatúry. Často sa vydáva v ilustrovaných edíciách, najmä s prácami umelcov ako Gustave Doré, ktorí pridali svoje vizuálne interpretácie Danteho vízií. Dielo fascinuje nielen svojím poetickým štýlom, ale aj hlbokými filozofickými a teologickými otázkami.

William Shakespeare: Bard z Avonu

Anglický dramatik a básnik William Shakespeare (1564–1616) je najznámejším autorom renesancie a jedným z najvydávanejších spisovateľov v histórii. Jeho hry a básne sú považované za vrchol anglickej literatúry.

Shakespeare napísal viac ako 30 hier, z ktorých najznámejšie zahŕňajú:

  • „Romeo a Júlia“
  • „Hamlet“
  • „Macbeth“
  • „Sen noci svätojánskej“

Shakespearove diela sú neustále vydávané, adaptované do divadelných hier, filmov a moderných prekladov, ktoré približujú jeho jazyk súčasným čitateľom.

Čuang-c’ (Zhuang Zhou): Filozof taoizmu

Čuang-c’, čínsky filozof a spisovateľ z 4. storočia pred naším letopočtom, je autorom diela „Čuang-c’“, zbierky filozofických úvah a príbehov, ktoré sú základom taoizmu. Hoci Čuang-c’ patrí do iného kultúrneho prostredia ako západní klasici, jeho dielo sa vydáva po celom svete.

Dielo „Čuang-c’“ oslovuje čitateľov svojimi paradoxmi, humorom a hlbokým pohľadom na ľudskú existenciu. Preklady a interpretácie tejto knihy robia z Čuang-c’a jedného z najznámejších filozofov starovekej Číny.

Sofoklés: Dráma starovekého Grécka

Sofoklés (496–406 pred naším letopočtom) bol jedným z troch veľkých tragikov starovekého Grécka, spolu s Aischylom a Euripidom. Jeho hry, ako „Antigona“ a „Kráľ Oidipus“, sú základom klasického divadla a neustále sa vydávajú aj v moderných prekladoch.

Sofoklés priniesol do divadla revolučné prvky, ako je zavedenie tretieho herca a zdokonalenie dramatickej štruktúry. Jeho tragédie analyzujú večné témy ako osud, morálka a konflikt medzi jednotlivcom a spoločnosťou, čo ich robí stále aktuálnymi.



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...