Rozhovor s Emily D. Beňovou o úspechu jej novinky Keď pravda zvíťazí


V jednom z posledných článkov sme sa zamerali na zaujímavosť. Úspech knihy Keď pravda zvíťazí od Emily D. Beňovej. Tá sa ocitla na veľmi pekných priečkach predajnosti v rôzne dni. Dostávala sa aj do TOP 10 na martinuse, čo je rebríček vo všeobecnosti braný ako smerodajný aj pre malé kamenné kníhkupectvá. Je pre nich inšpiráciou toho, čo sa možno oplatí v malej predajni vystaviť viac na oči zákazníka.

Žiadanosť poslednej knihy z trilógie Kým nás pravda nerozdelí posunula knihu viac na oči. Najmä fakt, že je jedinou, ktorá nepotrebuje otvárať kontroverznú tému politiky, alebo prinášať trendové diáre pod slávnym menom, robí z tejto knihy ukážku toho, že to ide. Dá sa byť úspešný aj bez silného vydavateľstva a veľkých peňazí do marketingu. Čo naozaj stálo za úspechom knihy v posledných dňoch?

Rozhovor s autorkou, Emily D. Beňovou:

Ako už bolo v úvode načrtnuté, knižke sa darí. Zaujala čitateľské obecenstvo a záujem knihu posunul do rebríčkov na vysoké miesta. Nebolo to po prvý krát s Vašou knihou, je tak?

Nie,  naozaj sa to nestalo po prvý raz. Už prvá časť Kým nás pravda nerozdelí sa dostala do povedomia naozaj rýchlo. Jej ohromný úspech ma zaskočil, pretože som až takýto nárast čitateľov naozaj nečakala. Bol to pre mňa šok, samozrejme v tom dobrom slova zmysle.

Čo bolo podľa Vás dôvodom, že si túto knihu čitatelia našli a krátko po vydaní ovplyvnila štatistiky, ako zvyknú len silné tituly so silným marketingom?

Dovolím si povedať, že som dejom v knihe „brnkla“ na tú správnu nôtu mojich úžasných čitateľov. Príbeh o krehkej Norrin, ktorá sa od detstva prebíjala životom, zaujal až tak, že sa to začalo valiť ako veľká vlna. Nejde len o presladený román, hoci kniha romantická je. Ide o silný príbeh, ktorý je vystavaný na skutočnom základe.

Čo pre autorku znamenajú fanúšikovia na Facebooku? Čo vlastne môže autor pre nich urobiť?

Sú pre mňa všetkým, lebo povedzme si úprimne… Bez nich by som neexistovala. Sú mojím hnacím motorom a zároveň mojou nesmiernou pýchou. Vážim si ich, pretože mi ako autorke dali šancu a za to ich odmeňujem svojimi knihami. Píšem len pre nich a hreje ma pri srdiečku, že sa im moje príbehy páčia. Čo pre nich môžem urobiť? Ak by to šlo, všetkých by som ich vystískala. Pekne jedného po druhom.  🙂 Žiaľ, nie je to možné a preto si pre nich vždy pripravím malé prekvapenie, ktoré odo mňa dostanú s knihou.

Vydať knihu sám sebe musí byť náročné. Mnohé z vecí si obeháte sama a pripravujete sama. Satisfakcia v podobe úspechu a akejsi návratnosti uspokojuje, alebo nestačí a je nevyhnutné ešte niečo?

Pre mňa je naj spokojnosť čitateľov, ale máte pravdu. Za vydaním je oveľa viac, než bežný človek vidí na povrchu. Vydanie knihy je proces, ktorý nie je jednoduchý a už vôbec sa nedá baviť o lacnej záležitosti. Nič nie je zadarmo, a to je holý fakt. 

Čím môže novinka zaujať čitateľky?

Určite príbehom, ktorý má hĺbku. Je to romantická séria, popretkávaná nemalou dávkou vzrušenia, ale aj intríg a podlostí. Nie je to ťažký román, ktorý vás bude mátať po nociach, ale ani erotická kniha. Je to séria, ktorá vás bude nútiť obracať stránku po stránke, kým nebudete na konci. Často sa stretávam s názorom, že mám dar reči a vďaka tomu dokážem čitateľa vtiahnuť do príbehu a už ho nepustiť. 🙂

Pre mužov to asi nebude. Alebo áno?

Donedávna som si myslela, že píšem len pre ženy, no pred niekoľkými mesiacmi som bola vyvedená z omylu. 🙂 Píšu mi aj muži, ktorí ma kontaktujú a vyjadrujú svoj názor na knihy. Prekvapuje ma, že sa im páčia lebo donedávna som bola presvedčená o tom, že moje knihy môžu zaujať iba ženy.

Aké sú prvé reakcie? Čítate si komentáre k Vašim knihám, alebo odpovedáte na niektoré reakcie, pripomienky a kritiku?

Prvé reakcie na knihu sú fenomenálne. Úplne preskočili moje skromné očakávania a vyrazili mi dych. Čítam všetky komentáre a reagujem na každý názor. Naozaj na každý. Spätná väzba je pre mňa veľmi dôležitá a preto sa snažím venovať každému čitateľovi. Zaslúžia si, aby som im venovala svoj čas, veď oni mne a mojim knihám venovali celé hodiny.

 

Emily D Beňová, podpisovanie kníh

foto: z Facebooku autorky, pred odoslaním podpísaných kníh fanúšikom

Vypredá sa do Vianoc celý náklad, alebo sa čitatelia zatiaľ nemusia obávať nulovej zásoby v skladoch kníhkupectiev?

S Ikarom sme v neustálom kontakte, takže ma vždy upozornia, ak sa niečo míňa. Za posledné tri mesiace som dávala robiť dotlač na tri rozdielne knihy, čo je neskutočný úspech. Snažíme sa, aby kníh bolo vždy dostatok, a preto som v kontakte aj s tlačiarňou, ktorá je mi k dispozícií. Našťastie dávam tlačiť knihy s rezervou, takže kým sa jedna várka rýchlo vypredáva, druhá čaká v sklade na svoj deň „D“. 

Ak ide o tretí diel trilógie, predpokladám, že sa príbehom skončila a uzatvorila. Čo bude ďalšie?

Áno,  táto séria naozaj skončila, no v talóne mám už ďalšie. 🙂 Budúci rok 2021, niekedy v Marci, vyjde druhá časť knihy Pravá tvár lásky (vydav. Bestseler) .

V Máji je naplánované vydanie knihy  Dokud nás pravda nerozdelí (Kým nás pravda nerozdelí) v Českej republike. Rozhodla som sa, že skúsim šťastie aj tam a preto som oslovila patričné miesto a slovo dalo slovo. Dohodli sme sa na Máj (Květen). Nejdem tam však cez vydavateľa, ale sama za seba, ako som u nás doma. Momentálne s pani prekladateľkou usilovne pracujeme na preklade, ktorý by sme do konca roka mali mať hotový.

Koncom roka 2021 sa moji Slovenskí čitatelia dočkajú vydania fantasy série, ktorá bude presne taká ako majú radi. Plná napätia, vášne, ale aj romantiky. Pôjde o mierne eroticky príbeh, takže sa určite majú na čo tešiť. 🙂

Ďakujem za rozhovor autorke knihy, Emily D. Beňovej a prajem ešte mnoho úspechov.

Aj ja ďakujem Vám a želám Knižným novinkám veľa úspechov.

POZRITE AJ:  Rebríčky predajcov, v ktorých donedávna bodovala a ohli ste ju zazrieť, alebo ešte stále môžete: BUX.SKMARTINUS.SK | PANTARHEI.SKInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...