Rozhovor s Emily Beňovou o 4. diely série 666 – 666 ochrancov


Emily Beňová je známou spisovateľkou romantických aj upírskych, či fantasy príbehov. Jej séria 666 mala byť pôvodne trilógiou, no práve verejnosť si vyžiadala pokračovanie. Zaujímalo nás, aké je pozadie tejto štvrtej knihy. Poznáme jej obálku, aj plánované jesenné vydanie. Aktuálne je v predpredaji a tak si ju máme možnosť predobjednať na Buxe, kde sa kniha dostala aj do TOP rebríčka. Pôvodná trilógia sa tak rozširuje. Pýtali sme sa samotnej autorky, čo stálo za štvrtým dielom a čo nám prinesie.

Rozhovor s autorskou série 666, Emily Beňovou

Ahoj, Emily. Ako je možné, že z trilógie je odrazu séria štyroch kníh? Nedalo sa nevšimnúť na tvojich facebookových kanáloch, že ľuďom tri príbehy nestačili. Aký veľký majú podiel na pokračovaní práve tieto názory?

Ahoj. Ako je to možné? Riadim sa pravidlom: môj čitateľ = môj pán. Práve moji čitatelia majú ten najväčší podiel na stvorení Ochrancov. Štvrtá časť v pláne naozaj nebola. Bránila som sa jej do posledného okamihu, no ak ti píšu x-krát denne, v noci, ráno… jednoducho nonstop, povieš si: „Okej. Ak to tak veľmi chcú, skúsim niečo napísať.“ A tak som začala. Prvé stránky šli prekvapivo rýchlo a ja som v priebehu dvoch mesiacov mala celú knihu. Podľahla som Adrienovi opäť od prvej kapitoly.

Mala si niečo zo štvorky hotové v hlave či v konceptoch už pri trojke?

Vôbec nie. Štvorka bola úplne nenaplánovaná. Musela som si prečítať kúsok z tretej časti, aby som si pospomínala a vedela sa premostiť, pretože trojka bola dopísaná v roku 2020 a tri roky je dlhá doba. Človek zabudne. Obzvlášť, ak po 666 napíšeš ďalšie knihy. Takže návrat späť vôbec nebol ľahký, no rýchlo som zapadla do starých koľají, a potom to šlo samo.

Existuje ešte príbehová línia, ktorá by mohla pokračovať aj v prípadnom piatom diele (resp. v prípadnej piatej časti)?

Táto otázka ma príjemne pobavila. Je pravda, že sa ma už teraz pýtajú, či nebude aj päťka. Veľmi sa bránim a hovorím NIE! Štvrtý je naozaj posledný diel, pretože sa riadim pravidlom, že prestať treba v tom najlepšom. Ale jasné, písať by sa dalo donekonečna. Vo fantasy sa vždy dá kľučkovať a prelínať z deja na dej, avšak štyri časti sú už naozaj dosť. S Adrienom a Vivien som sa lúčila už druhý raz a bolelo to rovnako ako prvý. Obávam sa, že ak by som písala ešte jednu časť, už by som sa s nimi nedokázala rozlúčiť.

O čom bude štvorka?

Nemôžem prezradiť, o čom bude, to by som pokazila zážitok z čítania, avšak sľubujem, že sa čitatelia majú na čo tešiť. Štvorka je pokračovaním, ktoré sa bez predošlých dielov nedá čítať. Nejde o nezávislé pokračovanie, ale o priamu spojitosť.

Je v nej niečo, čo pokladáš za dôležité a objasňuje niečo podstatné v prvých troch knihách, pričom na to v samotnej trilógii nebol čas… či priestor? Poukazujem teraz na to, či by v tomto smere mohla štvorka priniesť jasno v niečom kľúčovom.

Áno, je tam niekoľko detailov, ktoré vysvetľujú, či dokonca vypovedajú viac o istej osobe. Poukážu aj na to, že nič nie je také, aké sa javí na prvý pohľad.

Žena na obálke je naozaj výrazná a nedá sa prehliadnuť. Mňa oslovuje asi najviac zo všetkých, z celej série. Takto nejako vyzerá aj hlavná postava deja štvrtého dielu? Môže si čitateľ túto postavu zafixovať na tejto vizáži?

Na obálke štvorky je osoba, ktorá je v celom príbehu nesmierne kľúčová. Celá časť sa točí hlavne okolo nej a presne tak si ju predstavujem aj vo svojej hlave. Takže áno. Čitateľ si ju môže zapamätať presne takto.

V čom bude štvrtý diel iný od ostatných? Alebo je verný nastavenému tempu?

Nebude iný. Predsa len, je to séria a knihy na seba nadväzujú, avšak budú tam detaily, ktoré povedia o hlavných postavách viac a dovolia znova nazrieť do ich duší.

666 ochrancovInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...