Najúspešnejší autor severských krimi Jo Nesbø nás pozýva do Kráľovstva


Jo Nesbø tentoraz nesiahol po osvedčenom vyšetrovateľovi Harry Holeovi, no jeho triler Kráľovstvo sa čitateľom vryje hlboko do duše. Prináša temný a tajomný príbeh Roya a Carla Opgardovcov, ktorí sa rozhodnú na obrovských rodinných pozemkoch v nepoškvrnenej nórskej divočine postaviť luxusný horský hotel. Za zdanlivo silným bratským putom sa však skrýva niečo oveľa desivejšie ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Nesbo Kráľovstvo

O čom je kniha Kráľovstvo:

Nesbo tentoraz prekvapuje a opäť dokazuje svoje majstrovstvo. Hrdinom jeho najnovšieho románu je mechanik Roy Opgard, ktorý žije na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Z minulosti sa vynárajú šokujúce tajomstvá a v hre sú zrazu nielen doterajšie istoty a pokoj, ale aj ľudské životy. Z idyly uprostred prírody sa stáva temné miesto a Roy sa musí rozhodnúť, čo všetko je kvôli svojmu bratovi a láske k jeho krásnej manželke Shannon ochotný obetovať.
https://www.severskekrimi.sk/vyjde/jo-nesbo-kralovstvo

V predaji online predajní:

Jo Nesbø predstavuje svoju knihu takto:

Jo Nesbø odpovedal na niekoľko otázok o románe Kráľovstvo pre portál Crime by the book

Ako by ste opísali dej KRÁĽOVSTVA jednou alebo dvoma vetami?

JN (Jo Nesbø): Dvaja bratia s temným rodinným tajomstvom sa znova stretávajú na rodinnom statku. Ten mladší má veľkolepý plán a sľubuje, že vďaka nemu zbohatne celá dedina, starší, beznádejne zamilovaný do jeho ženy, sa všemožne snaží zatajiť, čo sa pred rokmi skutočne stalo.

CBTB: Čo vás inšpirovalo?

JN: Život, literatúra, sny a hudba.

CBTB: Ktoré postavy sú kľúčové? Môžete nám predstaviť hlavných hrdinov?

JN: Roy je rozprávač a starší z bratov, po smrti rodičov ostal na statku. Má čosi cez tridsať rokov a prevádzkuje benzínovú pumpu. Je realista, veľa toho nenahovorí a nemá žiadnych blízkych priateľov, ale ľudia ho majú radi a vážia si ho za to, ako pracuje. Žije sám, mal síce dva dlhoročné vzťahy s vydatými ženami, ale naozaj miloval len bývalú priateľku svojho mladšieho brata.

Carl je bystrý očarujúci muž, ktorý sa vie hýbať medzi ľuďmi a ktorý sa vrátil z Kanady so svojou ženou Shannon. Chce v dedine postaviť hotel. Dedinčania ho vnímajú ako spasiteľa, ale netušia, že uniká pred finančným škandálom.

Shannon je silná, talentovaná a rozumná žena, architektka s ambíciou postaviť majstrovské dielo v pôsobivom prostredí  hôr nórskeho vidieka.

CBTB: KRÁĽOVSTVO sa sústredí na dynamiku rodinných vzťahov a na vzťah dvoch bratov. Prečo ste si pre svoju novú knihu vybrali práve tento motív?

JN: Určite za to čiastočne môže fakt, že som vyrastal s dvoma bratmi. Bratské puto spája silná lojalita a v tomto príbehu to puto prechádza extrémnou skúškou. Ide vlastne o večnú otázku: zoči-voči morálnej dileme, keď si musíte vybrať medzi srdcom a rozumom, čo spravíte? Čo by ste si vybrali VY, keby ste boli jedným z týchto troch hrdinov?

CBTB: Dej sa odohráva v malom provinčnom mestečku. Ako sa prostredie malého mesta podieľa na príbehu? Je rozdiel písať detektívku z mestského prostredia a detektívku z prostredia vidieckej komunity?

JN: Keď je dej situovaný do obmedzeného priestoru, v ktorom je jasná hranica medzi vnútorným a vonkajším svetom, vzniká kontext, v ktorom od vás čitateľ očakáva hlavné premenné vnútorného sveta. Je zaužívané, aspoň si myslím, že do vnútorného sveta nemôžu po prvom dejstve len tak vstúpiť ďalšie nové, prekvapujúce informácie alebo postavy.

CBTB: KRÁĽOVSTVO nie je súčasťou série ako vaša posledná kniha Nôž. V čom je písanie samostatného románu iné v porovnaní s písaním série?

JN: Je tam iný dramatický oblúk. V samostatnej knihe nie je minulosť, ktorá sa nedá zmeniť, ani budúcnosť, na ktorú musíte myslieť. Ale inak píšem o tom istom: o láske, vražde, vernosti, chamtivosti, morálke, túžbe a o strachu zo smrti.

CBTB: Čo zaujímavé podľa vás v tejto knihe čaká na vašich čitateľov?

JN: Dúfam, že prostredie a mentalita ľudí nórskej dediny budú pre čitateľov rovnako fascinujúce, ako boli pre mňa.

Ukážka z knihy:

Roy, tak sa na to pozrime. Ty si stál v osudný večer pred domom o…“ Strážmajster Sigmund Olsen so sklonenou hlavou listoval v papieroch. Jeho husté plavé vlasy mi pripomínali mop v školskej telocvični. Vpredu ich mal rovnako dlhé ako na bokoch aj vzadu. Parádne mrožie fúziská aj vlasy si určite nezmenil od sedemdesiatych rokov. Mohol si to dovoliť. Na sklonenej hlave nemal ani stopy po holej lebke. „… o pol ôsmej. A videl si, ako tvoji rodičia zbehli z cesty?“
Prikývol som.
„Tvrdíš, že si videl brzdové svetlá?“
„Áno.“
„Si si istý, že to neboli zadné svetlá? Aj tie sú predsa červené.“
„Brzdové sú silnejšie.“
Krátko sa na mňa pozrel.
„Máš osemnásť, však?“
Opäť som prikývol. Možno to písali v papieroch, azda si pamätal, že som chodil do triedy o dva ročníky vyššie ako jeho syn Kurt.
„Chodíš do strednej?“
„Nie, pracujem v strýkovom autoservise.“
Strážmajster opäť sklonil hlavu. „Fajn, teda asi chápeš, prečo nám pripadá zvláštne, že sme nenašli stopy po brzdení. A hoci krvný test tvojho otca dokázal, že si čosi vypil, určite nebol taký opitý, že by zabudol na zákrutu, netrafil brzdový pedál alebo zaspal za volantom.“
Nepovedal som nič. Jednou vetou zavrhol tri možné vysvetlenia.
Štvrté som už nemal.

Kto je Jo Nesbø

Jo Nesbø, (*1960 v Oslo) je nórsky autor krimi románov. Iba v rodnom Nórsku sa predali vyše dva milióny jeho kníh, čo je pri počte 4,5 milióna obyvateľov neuveriteľné číslo. Nesbø je jeden z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti. Za svoje kriminálne romány získal množstvo literárnych ocenení. Jeho knihy vyšli v 50 jazykoch a predalo sa viac než 30 miliónov výtlačkov. Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou krimi príbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holem.

Kráľovstvo vychádza vo vydavateľstve Ikar, 568 strán, MOC: 17,90 Eur.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.