Obálka knihy je dôležitejšia ako sa tvrdí. U neznámeho autora viac!


Obálka predáva. Vždy tomu tak bolo a vždy tomu tak aj bude. Pri neznámych autoroch je priam nemysliteľné myslieť si, že ak to grafik odflákne, tak knihu zachráni jej kvalita. Myslia si to však viacerí autori, viacerí vydavatelia a žiaľ aj grafici negrafici. Nakoniec i tak zhodnocujú najmä vydavatelia a kníhpredajcovia, že je nevyhnutná kombinácia dobrej obálky a dobrého renomé medzi čitateľmi, ľuďmi, v čitateľskej komunite. O to nech sa postará marketing… ale až v štádiu napísania knihy a vytvorenia obálky.

Sú rôzne typy obálok, čitateľov a kombinácií s názvom knihy

So zlou obálkou a neznámym autorom neupútate čitateľa, ktorý netuší, čo si má predstaviť pod autorom a názvom diela. Ak ale nazvete knihu „Ako prežiť hyperaktívne deti“, je ešte veľmi pravdepodobné, že hocičo na obálke nebude tak dôležité, ako jasný obsah vo vnútri. Klišé názov románu „Pravidlá vášne“ alebo „Dotyk túžby“ s fotografiou svalovca s vetrom rozfúkanými vlasmi, ako drží nastajlovanú paničku určite predá. Minimálne čitateľkám, ktoré už podľa pár symbolov vedia rozoznať o čo ide. Ideálne ak spomenie tak populárneho „vojvodu“ či „grófa“. Ale povedzme že autor napíše román, ktorý na obálku zvolí nešťastne fotografiu štvorlístka a názov nevzhľadným písmom „Šťastie na dosah“… máte pocit, že ide o motivačnú literatúru, respektíve knihu pre tých, čo pomýšľajú na samovraždu a kniha im to má vyhovoriť.

Štvorlístok je možno pekný, no obálku tvorí nie len jej názov a umiestnenie jednotlivých prvkov, ale aj správna voľba písma pre názov, písma pre autora, logo vydavateľa a ústredný obrázok. Z tohto obrázka má byť jasná emócia a majú byť jasné hneď 3 základné informácie.

Rôzne knižné obálky staré nejasné zlé

foto: len pre ilustráciu niekoľko starších, či nie tak starých obálok. Pri pohľade na ne máte vždy jasnú informáciu, o aký žáner ide, čo vôbec čakať od obsahu a či ste vôbec cieľovka? Práve že vôbec! Oba prípady pre knihy Stephena Kinga zo sveta sú brutálnym zlyhaním grafika. Obálky v ničom nekorešpondujú s obsahom. Kniha s upírskou obálkou je úsmevná pre CZ/SK čitateľov už roky. Napríklad v strede Nonstop Kníhkupectvo s nepochopiteľnou voľbu fontu a jeho úprav je beletria. Našli by sme však stovky príkladov, ako to určite dnes nerobiť.

Obálka dnes predáva a preto musí odovzdávať tri informácie:

  1. Emóciu žánru a teda cieľovky
  2. Náladu knihy vyjadrenú farebnosťou, tieňmi, voľbou farieb, ostrosti písma, či úpravou grafiky
  3. Minimum textu a predsa veľa

Rôzne knižné obálky jasné a prehľadné

foto: Z týchto kníh je nepochybne každému jasné, že môže očakávať presný žáner a teda aj cieľovku. Rýľ a názov = mafiánska tematika a aktuálna téma. Kazateľ = ihneď jasné, že ide o pochmúrnu tému. Ďalej je jasné krimi, fantastika, psycho, historická romanca, niečo pre deti či mládež, opäť historická romanca. Nakoniec už podľa autora, aj pochmúrnej témy a názvu je jasný krimitriler a na kraji literatúra faktu venovaná Československu a amnestiám. Veľa spraví meno autora, ale aj obrázok a symbolika. Vieme tak podľa obálky, či ide o tému pre nás. Či nás prinúti prečítať si anotáciu, alebo v kníhkupectve jej venovať čas a zalistovať si.

Ak vám tvrdia, že na obálke nezáleží, potom netušia o knižnom biznise nič

Ak nahliadnete na obálky ľudí, ktoré si vyrábajú sami, ak chcú vydávať svoje publikácie, je pochopiteľné, prečo niektorí autori bojujú s predajom. Respektíve nezáujmom publika. Vedci a rôzni pedagogickí pracovníci, skrátka mnohí nútení do vydavateľskej činnosti, vydávajú svoje publikácie a neraz sa sami popasujú s úlohou výroby obálky. Tiež pre ne zvolia cenovo minimálne nákladné grafické štúdio, alebo ju jednoducho spraví Paťo od susedov. Vytvoriť ideálnu kombináciu obálok, ktoré budú aktuálne kvalitnou grafikou a zároveň dajú potenciálnemu zákazníkovi čitateľovi potrebné informácie a emócie je dnes umenie. Niet sa čomu diviť, že dobrý grafik si za obálku vypýta aj niekoľko stoviek EUR.

Dobrý grafik pritom neponúkne vydavateľstvu, či autorovi len jednu obálku, ale prináša vždy víziu autora, či zadávateľa, a tiež niekoľko návrhov, ktoré mu vyplynuli pri práci. Je aj na ňom, aby priniesol z vlastných skúseností nejaké prvky a ukázal niečo zo svojho umenia. To najhoršie, čo môže neskúsený zadávateľ projektu grafikovi povedať je 1. čo najlacnejšie, 2. presné zadanie. Ak zadávateľ stojí na svojom návrhu, ktorý vychádza z vlastných pocitov a nie prieskumu, či aspoň sledovania trhu , veľa krát tak kniha aj dopadne. Knihu dnes predáva pekná obálka, ak nie ste Karika, Banáš, Dominik Dán, Pronská, či Vasilková, a k tomu dobrý marketing. Niekedy dokonca stačí len dobrá obálka, aby prilákala na dobrý obsah. Sú to autori, ktorí majú jednoduché obálky. Môžu vydať aj knihy s čiernym obalom a bielym nadpisom a záujem o ne bude.

Obálka vyjadruje viac, ako si myslíte

Možno si myslíte, že úspora na obálke, ktorú niekto vytvorí na Word Clipartoch s bielym pozadím, bude dobrý nápad. Výsledkom bude s prepáčením hnusný výtvor, ktorý ak postavíte k piatim ďalším knihám v polici, už podľa obálky si s podobným obsahom čitateľ nevyberie tú s nedokonalou, či dokonca chybnou obálkou. A obálku je nutné považovať za obálku aj vrátane chrbta, ktorý v mnohých obchodoch vidieť ako to jediné. Nedokonalá obálka totiž vyjadruje aj nasledovných niekoľko faktov:

  • Kto odflákne obálku, dáva čitateľovi signál, že odfláknuté môže byť aj to vo vnútri. Tak ako autor odflákne obálku dáva najavo, že môže byť odfláknutá aj úprava, sadzba, správnosť a overovanie faktov. Môžete to síce napísať priamo na obálku a tvrdiť, že je vysoko profesionálna. Ale uverte vypĺznutej spiacej (čiže k vám nijako neprehovára) mačke, že vie dobre chytať myši.
  • Neprehľadná chaotická obálka, nevzhľadný výber písma, jeho nečitateľnosť a podobne sťažuje čitateľovi jeho orientáciu. Niekedy je obálka tak zlá, že si ju čitateľ zapamätá, no aj podvedome to bude skrátka preto, aby vedel čomu sa vyhnúť.
  • Obálka je pre knihu, ako logo nejakej značky. Obálkou sa reprezentuje autor na fotografii. Ju si vystavuje, ju otvára, ako podpisuje knihu. Túto knihu chce, aby držali aj ostatní. Má byť rovnocenná ostatným knihám v príbuznom žánri a má konkurovať ostatným. Azda netreba ani popisovať, že ak postavíte medzi športiaky síce lesklú novú, ale stále len Škodu Felíciu, oslovíte len nenáročného čitateľa a priateľov. Vy pritom chcete,aby sa na vás pozreli a možno si užili poriadnu jazdu aj tí ostatní.

Nezabudnite

Obálka knihy je ako televízna reklama. Ak je nudná a nezaujímavá, nepredáva výrobok. Môže to byť extravagantný Dedoles, či otravný Alzák, no oni majú úspech, pretože sa dostali do mysle ľudí. Kniha je tiež ako billboard pri ceste. Čitzateľ má v kníáhkupectve len obmedzený čas. Dokonca aj keď listuje online v kníhkupectve, nemá síce časové obmedzenie, ale pri surfovaní stoviek obálok, ak hľadá bezcielne, obálka musí byť tá, ktorá ho prinúti zastaviť. Možno zamyslieť, ale najmä mu musí dať informáciu „Haló tu som! Otvor si ma a začítaj sa… do anotácie, či obsahu.“ ak sa toto obálke dnes nepodarí, musí vynaložiť veľa úsilia presvedčiť ľudí, aby pri tom šialenom pretlaku kníh venovali čas práve tejto knihe.

Áno. Veľmi dobrá obálka môže klamať a ukrývať. Ale aj tu je potom na rade komunita čitateľov, aby dala ostatným vedieť. Tento článok nechce docieliť, aby mali všetci dobré obálky. Tento článok má za úlohu vyvrátiť mýtus o tom, že obálka nerozhoduje, alebo že nie je taká dôležitá. Upokojujú sa ňou tí, ktorým to nevyšlo. Nepočítame pritom intelektuálne múdre knihy iných intelektuálnych autorov, ktorí si potrpia na prosté jednoduché hipstersko-intelektuálne obálky. Tie patria do inej kategórie s nižším nákladom, ale silným povedomím v prostredí, kde sa komunita pohybuje. A tam my nie sme.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...