Najsťahovanejšie (pirátske) eknihy roka 2020: Jozef Karika a Dominik Dán


Elektronické knihy sú jednoduchým súborom na stiahnutie, ktorý je dostatočne malý, aby sa ich zmestilo do jedinej čítačky aj 10 000 rôznych. Stiahnuť eknihy je možné v obchodoch ako bux.sk a martinus.sk, prípadne priamo na Books.google.com. No zároveň existuje scéna tých, ktorí si stiahli eknihu a následne ju dali na úložiská, alebo si ju posielajú medzi sebou. Títo ľudia akoby ani nečítali podmienky pri nákupe a neuvedomovali si, že ich údaje sú zviazané s každou kópiou knihy a cesta k páchateľovi je o to ľahšia. Takzvané SocialDRM má svoje vlastnosti, ktoré chránia o piaď aj vydavateľov a autorov.

Spoločnosť má možno pocit, že za eknihy nie je nutné platiť, ak majú vydavateľstvá a spisovatelia zisky. Táto predstava je veľmi mylná, keďže na Slovensku nemáme autorov, ktorí by zbohatli na písaní kníh, ak nepočítame piatich kráľov. Samotné vydavateľstvá tiež na mnohých tituloch prerábajú. Len pár autorov dokáže vyžiť z predaja kníh. Napríklad práve tí v aktuálnom rebríčku. Eknihy sú na úložiskách vyhľadávané cez názov diela, alebo aj autora, v spojení s formátom .epub, .mobi, .pdf a tiež Slováci zvyknú vyhľadávať aj v zvláštnom, no bezúspešnom tvare „download free karika“. Kým vyhľadávanie je oveľa pestrejšie, samotné sťahovanie je obmedzené ponukou. Napríklad „Jo Nesbo Kráľovstvo“ má svojich záujemcov, ale neprebieha jeho sťahovanie.

Dáta hovoria jasne. Takmer len Jozef Karika a Dominik Dán

Rebríček tak, ako tomu bolo v roku 2018, aj tentoraz vychádza z dát v rámci sledovania warez scény, sledovania úložísk, knižných fór, scriptov… stránok, vyhľadávaní… a záujmu ľudí o ponuky ilegálnych predávajúcich v knižných skupinách na Facebooku. Nie je ani veľmi nutné veľmi opakovať, že akýkoľvek predaj eknihy – výroba jej rozmnoženiny, je trestným činom a ako ilegálna činnosť je tak postihnuteľná. Nasledovný rebríček pozostáva aj z atraktivity .EPUB a .MOBI, prípadne .PDF súborov ekníh a ich opakovaného obnovovania v prípade zmazania. Do úvahy nie sú brané české verzie a české diela.

  1. Jozef Karika, Trhlina
  2. Dominik Dán, Klbko zmijí
  3. Dominik Dán, Nevieš dňa, nevieš hodiny
  4. Dominik Dán, Venuša zo zátoky
  5. Jozef Karika, Trhlina (audiokniha)
  6. Jozef Karika, Tma
  7. Jozef Karika, Samota
  8. Dan Brown, Pôvod
  9. Dominik Dán, Venuša zo zátoky (audiokniha)
  10. Dominik Dán, Jednou nohou v hrobe

Blízko k umiestneniu sa blížili prekvapivo aj slovenské verzie Harryho Pottera (one slávne skeny kníh, ktoré stále kolujú internetom), jednotlivé diely s priepastným rozdielom s pokusmi vyhľadávať Larsa Keplera, Jo Nesboa, Vi Keeland, Fitzeka, Marsonovú, Michaela Connelyho ale aj rôznej odbornej literatúry. Keeland si drží svoj štandard, hoci tento rok bola slabšia. Harry Potter si nepochybne drží svoju popularitu aj pre aktuálne zvučné zmienky o špeciálnom komplete k 20. výročiu.

Na záver, ilegálne sťahovanie má viacero rizík. Ostatne, venuje sa mu aj kniha (Ne)bezpečný internet. V prípadoch, kedy nemáte na výber a uchyľujete sa k niečomu takému, vystavujete sa ľahkej nákaze. Taktiež mnoho stránok, ktoré ponúkajú údajne eknihy zadarmo, nemusia ponúkať eknihy, ale aplikácie, ktoré slúžia na sťahovanie, alebo sprístupnenie ekníh. To však nemusí byť pravda. Neznámym stránkam a systémom sa vyvarujte úplne. Práve fakt, že eknihy sú žiadaným artiklom, je dôvodom, prečo existujú aj stránky, ktoré sa hrajú s názvami kníh a autorov, vygenerujú falošné súbory a prilákajú hľadajúceho do pasce.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...