Čudná príhoda so psom, kniha, ktorá otvorí neznámy svet autizmu


Kniha je zaujímavá hneď v niekoľkých smeroch. Keďže ide tak trochu o raritu, venujeme sa jej v našej rubrike venovanej svetu kníh. Ide o príbeh 15 ročného chlapca, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom, čo je forma autizmu.  Písaný akoby z jeho pohľadu zachytáva neobyčajne dobre aj po preklade jeho slovník, spôsob uvažovania a myšlienkové pochody. Knižka tak môže byť veľmi dobrým spôsobom k pochopeniu vyjadrovania a správania ľudí, ktorí sú postihnutý touto formou autizmu.

čudná príhoda so psom uprostred noci, Mark Haddon

Mark Haddon a Čudná príhoda so psom

Celý príbeh začína rýchlym predstavením situácie, s ktorou sa chlapec stretne a s ktorou sa zároveň predstavuje čitateľovi. Autor už hneď v úvode predstavuje spôsob, akým autista premýšľa. Hovorí a preskakuje z témy na tému, chápe niektoré veci celkom inak ako sa udejú. Stráca sa v chápaní bežných vecí, kým prekvapivo v iných vyniká viac ako ostatní. Knižka je zaujímavá aj tým, že obsahuje niekoľko kresieb, ktorými sa pokúša hlavný hrdina vysvetliť svoj svet. Oveľa prekvapivé je číslovanie jednotlivých kapitol v knihe. Ide totiž o prvočísla a preto nejde o klasické číslovanie čísiel po sebe, ako by sme mohli počítať.

Príbeh začínajúci smrťou psa pani susedky sa zamotáva. Chlapec ho totiž objaví ležať na tráve. Niekto ho prebodol vidlami. Chytí ho a v tom ho nájde suseda. Zavolá políciu, ktorej chlapec nedokáže vysvetliť neobvyklú situáciu. Príbeh sa tak začne zamotávať najmä preto, že svet tam vonku nemá pochopenie pre postupy a správanie ľudí, ako chlapec.

Knižka by dokázala zaujať aj dnešného čitateľa. Vydaná bola vo vydavateľstve IKAR, v edícii ODEON v roku 2004 a dodnes sa zachovala knižka len v niektorých antikvariátoch.  V predaji nie je už v žiadnom kníhkupectve.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...