Knižný kompas 2020 prinesie v dvoch vlnách 45 noviniek a knižné série


V Bratislave, 23. 10. 2020, Už tretí rok prichádza vydavateľstvo IKAR s projektom na podporu čítania – Knižný kompas. Každú jar a jeseň prináša množstvo nových titulov, vďaka ktorým si nájde svoju knihu takmer každý dospelý, či každé dieťa. Tento rok jarný Knižný kompas zastavila pandémia korona vírusu, preto najsilnejšie tituly roka vychádzajú práve na jeseň. Prvá vlna začala včera, 22. 10. 2020 a druhá vlna štartuje 3. 11. 2020. Coddington, Karika, Banáš, Molnár, Rowlingová, Kepler, Brown, Coelho – Knižný kompas 2020 – to sú veľké mená a množstvo bestsellerov od pôvodných aj zahraničných autorov.

Knižný kompas

Aké tituly prinesie 1. vlna Knižného kompasu:

V prvej vlne sa môžete tešiť na mnohé bestsellerové tituly. Jozef Karika prináša nový mysteriózny triler Smršť, Jozef Banáš mystický motivačný román Nádherná smrť v Altaji. Úspešná autorka Andrea Coddington predstaví svoju novinku Prečo ja?, Adriana Macháčová vydáva nový román Dokonalý manžel. Novinkou je aj prvá kniha známeho kondičného trénera Maroša Molnára Gauč alebo šťastie a tešiť sa určite môžeme aj na novinku Lucie Saskovej Unesená (vydáva Slovenský spisovateľ) a Encyklopédiu vojen od Vladimíra Segeša a kolektívu.

Zo zahraničných autorov sú to opäť veľké mená. Detské knihy prekvapivo prinášajú Dan Brown (Divoká symfónia) a Samuel Björk (Detektívi z dvora – Prípad strateného náhrdelníka). Zo severského krimi určite poteší novinka od Larsa Keplera Zrkadlový muž.
Unikátna je aj kniha Malcolma Gladwela Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch, či psychologický triler od Sandry Brown Dokonalá lesť (Slovenský spisovateľ) ako aj mnohé krásne detské knihy: Vietor vo vŕbach a Zooptika. Krásnym darčekom, ktorý získajú čitatelia ku každému nákupu kníh, ktoré im odporučí knižný kompas je Čitateľský zápisník Knižkomila.

Kampaň na Knižný kompas 2020:
Najväčšia kampaň v histórii vydavateľstva IKAR. Okrem silnej online podpory sa vo vydavateľstve rozhodli aj pre televíznu kampaň, ktorá pobeží v médiách od novembra. Ústrednou témou sú deti, ktoré emotívnym spôsobom popisujú knihy z Knižného kompasu. Hlavným headlinom kampane je: Vaša cesta ku knihám už odmalička.

Hero video:

Informácie o knižných novinkách  slovenských autorov:
1. vlna:

Andrea Coddington: Prečo ja?

Ženský román od úspešnej slovenskej bestsellerovej autorky, ktorého jednou z tém je aj onkologické ochorenie. Hlavná hrdinka Saša je v manželstve nešťastná. Dusí v sebe odpor k vlastnému mužovi, no napriek všetkému vo vzťahu zotrváva, veď navonok sa niet na čo sťažovať. Za výbuchov prvých silvestrovských ohňostrojov sa jej život dramaticky zmení a ona vstupuje do nového roka vystrašená, s otázkou, na ktorú neexistuje odpoveď — Prečo ja? Doteraz zdravá žena sa ocitá na onkológii, odstrihnutá od svojich najbližších pre pandemické opatrenia. V hlave sa jej vynárajú najhoršie scenáre. Celý život sa starala o blaho ostatných, robila len to, čo sa od nej očakáva, a pritom si odopierala vlastné šťastie. Čo je však horšie, aj lásku. Dostane ešte šancu napraviť to?

Jozef Karika: Smršť

Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku… Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastanete…Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a s prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? O knihe sme už písali tu.

Jozef Banáš: Nádherná smrť v Altaji

Motivačný román odohrávajúci sa v mysterióznom Altaji z pera Jozefa Banáša pripomína atmosférou jeho slávne Kódy. Úspešný podnikateľ Martin Vodnár dosiahol azda všetko, o čom sníval: majetok, úspech, obdiv okolia. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim dvom deťom, stráca zmysel života. Má nepokojné sny, stále niečo hľadá, do jeho dní a nocí vstúpil strach. Uvedomil si, že sa zaradil do zničujúceho kolobehu súťaže, z ktorého sa vytratilo šťastie. Po oslave narodenín v New Yorku sa zatúla k múzeu ruského maliara Nikolaja Rericha. Stretne tam altajského šamana Četa Čelpana a rozhovor s ním ho inšpiruje podstúpiť strastiplnú cestu za prerodom. Rozhodne sa prežiť svoju smrť a letí do ďalekého Altaja, štyrikrát rozsiahlejšieho ako Alpy. Altaj je najväčšou nekropolou na svete, má viac ako štyridsaťtisíc mohýl. Aj preto je tým pravým miestom na „sokratovské“ debaty medzi Martinom a Četom, bývalým vysokoškolským profesorom. Nerozprávajú sa však o smrti fyzickej, ale o smrti pýchy, ega, žiadostivosti a najmä strachu.

Maroš Molnár, Lucia Pastierová Čarná: Gauč alebo šťastie

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie, aby pohodlných postavil z gaučov, kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle. Maroš svojím nasadením, príbehom a sériou účinných cvičení inšpiruje a odovzdáva skúsenosti, nadobudnuté rokmi, ktoré strávil s profesionálnymi športovcami, ale aj trénovaním bežných klientov. V knihe sa dozviete o jeho spolupráci so slovenskými a svetovými športovými hviezdami, ale aj o detstve v Žiari nad Hronom či o krásnom vzťahu s manželkou Zuzanou. Nájdete v nej aj viac ako stopäťdesiat cvikov, ktoré sa môžete naučiť robiť správne, tak aby vás nič nebolelo a cítili ste sa fit bez ohľadu na vek či váhu. A nechýbajú stravovacie odporúčania a tipy. Nie každý má možnosť cvičiť s Marošom Molnárom naživo, ale vďaka tejto knihe môže mať každý jeho rady poruke a meniť sa deň čo deň. Tak čo si vyberiete – gauč alebo šťastie? O knihe sme už písali tu.

Peter Šloser: Polícia v rukách mafie

Peter Šloser je bývalý policajt, ktorý kariéru ukončil hodnosťou plukovník. Za prvú knihu Mafiánska poprava? získal ocenenie Panta Rhei Awards – Slovenský knižný debutant roka 2019. V službách štátu začínal od piky ako policajt zakročujúci proti pouličným výtržníkom a kriminálnikom. Svoje skúsenosti zúročil aj vo svojej novej knihe. Dej najnovšej Šloserovej knihy sa odohráva v rokoch 2017 – 2030 a čitateľovi poskytuje zriedkavú príležitosť nahliadnuť do zákulisia vzniku PaKA (Policajná kriminálna agentúra), zahaleného rúškom tajuplnosti. Dozviete sa, či boss podsvetia môže byť naviazaný na najvyššie články polície a slovenskej politiky, ale aj to, ako prebiehajú personálne čistky v PaKA a či sa poctivým elitným policajtom podarí vyšetriť záhadné úmrtie spred niekoľkých rokov, pri ktorom podozrievajú z vraždy „svojho človeka“. Autor opäť prejavil dokonalú znalosť policajného prostredia. Čitateľom predkladá príbeh s nečakaným vyvrcholením a poskytuje im nové podnety na zamyslenie nad prítomnosťou i nedávnou minulosťou. Písali sme už o knihe tu.

Vladimír Segeš, Tomáš Klubert a Matej Medvecký: Encyklopédia vojen

Dejiny ľudstva sú v prevažnej miere dejinami vojnových konfliktov. Vojny a násilie sprevádzajú ľudstvo odnepamäti. Cieľom tejto knihy nie je ich propagácia ani glorifikácia, práve naopak. Analýza temnej stránky histórie ľudstva má slúžiť predovšetkým ako zdroj poučenia umožňujúci zachovávať mier a predchádzať vojnovému násiliu. Ak kniha obohatí poznanie čitateľov o tento rozmer, splní svoje poslanie. Kniha predstavuje výber z vojnových konfliktov, pričom opisuje a objasňuje vojensko-politické pozadie a dôsledky vojen v celosvetovom meradle s dôrazom na naše národné dejiny. Autori knihy ponúkajú čitateľovi prehľad o vyše 200 vojnách a takmer 70 bitkách od najstarších čias po súčasnosť. Lepšiu názornosť a pochopenie udalostí zvyšuje nielen množstvo ilustračných obrázkov, ale aj mapy a schematické náčrty bojových situácií.

Adriana Macháčová: Dokonalý manžel

Skvelá Adriana Macháčová sa v novom románe dostáva pod kožu svojej vlastnej hrdinke Nine a odhaľuje pravdu o jej manželstve s Oliverom. Povedal niekto skutočnú pravdu o svojom manželstve? Nina Martinková rozhodne nie. Po rozvode rodičov na vlastnej koži spoznala, čo je to vyrastať bez matky. Viera Baumannová mala totiž jediný cieľ – urobiť skvelú kariéru. Nina bola presvedčená, že keď sa vydá, rodinu zabezpečí manžel a ona sa bude venovať iba výchove detí. S Oliverom si spoločný život starostlivo naplánovali: najprv luxusný byt v centre mesta s oleandrami na terase, potom auto, cestovanie a napokon dieťa. Idylka sa skončí vo chvíli, keď sa Nina dozvie, že jej muž ho čaká s inou. A aby toho nebolo málo, mladučká Kristína záhadne zmizne. Nina je zmätená, nevie, či ešte môže Oliverovi veriť. Najhoršie je, že jej krehké sebavedomie nahlodáva strašné podozrenie.

Lucia Sasková: Unesená

Po tragickej smrti rodičov čaká hlavnú hrdinku život, na aký nebola pripravená. Trápia ju vážne finančné problémy, a tak žije od výplaty k výplate a okrem práce nikam nechodí. Hoci nikoho nehľadala, úplnou náhodou jej do života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá núdzu o peniaze. Zdá sa jej však až príliš dokonalý a najmä príliš záhadný, aby s ním riskovala hlbší vzťah. Čím dlhšie sa s ním stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie: Prečo sa s ňou Dávid neukazuje na verejnosti? Kde sa skrýva, keď sa neozve niekoľko týždňov? A prečo o svojej práci zaryto mlčí? Naozaj je to len pre jej dobro, alebo je za tým niečo viac? Hlavná hrdinka sa proti svojej vôli postupne ocitá vo svete, v ktorom neexistuje dobro, ale iba zlo, vo svete, v ktorom ide o peniaze a o život – o nič viac, o nič menej. Odrazu nič nie je, ako sa zdá, nikto nie je tým, za koho sa vydáva, a ona sa musí rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť. O knihe sme už písali.

  1. vlna:

Arpád Soltész: Hnev

Po Mäse a Svini prichádza Hnev. Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami. Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Zajtra to môžete byť vy. Uliciam deväťdesiatych rokov vládnu gangy šuštiakových mafiánov, no najmocnejšou organizovanou zločineckou skupinou je Slovenská informačná služba, tou najväčšou zasa policajný zbor. Len poručík Molnár je blázon, ktorý si obliekol uniformu, aby čistil mesto od zločinu. Stáva sa tak zrnkom piesku v súkolí dobre rozbehnutého stroja na peniaze. Ten ho, samozrejme, okamžite zomelie. Miki Miko je iný typ policajta. Nekrúti sa spolu s ostatnými kolieskami mašinérie, no nie je ani blázon. Vie, že keď sedí pri stole s falošnými hráčmi, vyhráva ten, kto najlepšie podvádza. A pokiaľ hráte o život, cena fair play sa naozaj neráta. Keď mu zabijú partnera a systém spravodlivosti urobí aj nemožné, aby ochránil vrahov, zostáva iba pomsta.

František Kozmon: Červ

František Kozmon prináša ďalšie pokračovanie úspešnej zvieracej krimisérie s kapitánom Marekom Wolfom. Neďaleko Bratislavy objavia pozostatky neznámej ženy. Je záhadou, ako sa telo obete rozložilo až na kosti, hoci má na nohách nové tenisky. Kapitán Marek Wolf preberá vyšetrovanie bez dôkazov a svedkov, ktoré sa komplikuje s pribúdajúcimi kostrami, čo sa vynárajú z lužných lesov.
V súkromí Wolf bojuje o brata, chce ho vziať zo starostlivosti nezodpovednej matky. Netuší, že tým situáciu v rozpadnutej rodine iba skomplikuje. V najnevhodnejšej chvíli mu riaditeľ bratislavskej kriminálky chce prideliť ďalší prípad -vraždu ženy, ktorú našli prelezenú červami v cudzom byte.
Wolfov kolega Karol Lupták je späť v Bratislave, no pred návratom na kriminálku sa musí vysporiadať s osobnými démonmi.

Anton Heretik, Andrea Heretiková Marsalová: Sny – využitie v psychoterapii a osobnostnom raste

Prečo sa významní slovenskí psychológovia rozhodli napísať knihu o Snoch? Sú tu osobné dôvody. Ich sny ich fascinujú a radi sa o nich ráno rozprávajú. Sú tu aj pracovné dôvody. Obaja sa hlásia k psychodynamickej psychoterapii a v nej patrí práca so snami k základným metódam. O svojom prístupe k snom referovali v mnohých prednáškach na konferenciách a v časopiseckých článkoch. Viedli workshopy o práci so snami pre ľudí v pomáhajúcich profesiách. Navyše, jeden z autorov niekoľko rokov vyučuje predmet práca so snami v psychoterapii na Katedre psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Obaja autori dúfajú, že kniha o snoch bude pre čitateľov výzvou, aby sa viac zaoberali svojím duševným životom, aby si vážili správy a posolstvá, ktoré vysiela psychika z podzemných podlaží.

Hana Lasicová, Katarína Mikulíková: Oteckovník po druhý raz

Celoročný motivačný zápisník, ktorý si obľúbili fanúšikovia populárneho seriálu je tu znova! Po druhý raz pre tých, ktorí už popísali prvý Oteckovník, aj pre ostatných, ktorým sa rovnako zapáči, pretože má voľné strany s určenými dňami v týždni na poznámky, zábavné úlohy, veľa farebných fotografií z epizód seriálu a vtipných ilustrácií. Druhé vydanie zápisníka s novými kvízmi, humornými výrokmi a scénkami opäť urobí dobrú náladu a poteší oko. Oteckovník je výborná pomôcka do bežného života, ideálny do školskej tašky alebo kabelky a super darček na Vianoce, narodeniny či len tak pre radosť.

Jozef Leikert: Osudy osobností Slovenska

História Slovenska, malej a pomerne mladej krajiny, je plná výnimočných osobností, ktoré svojimi jedinečnými vynálezmi, objavmi, hudobnými, výtvarnými, literárnymi, divadelnými dielami, športovými či inými výkonmi obohatili a posunuli našu spoločnosť. Táto výpravná, bohato ilustrovaná publikácia, mapuje zaujímavé životné osudy 200 vybraných velikánov slovenských dejín, ktorých dielo zaujalo už počas ich života, ešte viac rezonuje po rokoch, a nie raz prekročilo hranice Slovenska a Európy. Autor, prof. PhDr. Jozef Leikert, PhD., sa vracia k biografiám, ktoré vydal už pred desiatimi rokmi. Odvtedy sa však uzatvorilo dielo ďalších vynikajúcich Slovákov, z ktorých viacerým venoval nové strany v tomto diele. Krátkymi esejistickými príbehmi približuje našich jedinečných rodákov takých, akí naozaj boli, bez zbytočného preceňovania či zatracovania. Pútavé rozprávanie dopĺňa množstvo exkluzívnych a málo známych fotografií.

Simona Novotná: Ako si kukučka hľadala rodinu

Rozprávkový príbeh plný dobrodružstiev, ktoré zažije malá kukučka v meste aj v lese, si získa detského čitateľa svojou bezprostrednosťou a dojímavým záverom. Kukučkino pátranie po jej skutočnej rodine oslovilo aj pani ilustrátorku, ktorá sa menuje rovnako ako malá vtáčia hrdinka, a tak s potešením vytvorila pekné, milé aj vtipné obrázky do knižky.

Aj v druhej vlne sa môžete tešiť na množstvo noviniek:

Napríklad neuveriteľný box s novými vydaniami všetkých siedmich dielov Harryho Pottera k dvadsiatemu výročiu jeho vydania na Slovensku. Box aj obálky kníh sú ilustrované slovenským ilustrátorom Adriánom Machom.

Okrem toho vydavateľstvo pripravuje nové vydania najúspešnejších románov Paula Coelha v nádhernom boxe s ilustrovanými obálkami.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...