Oplatí sa zbierať knihy a investovať do kníh ako umenia?


Vo svete zberateľstva je zberateľským artiklom naozaj mnoho vecí. Všetko to, čo je zaujímavé, jedinečné, v menšom počte, či dokonca číslované, sa automaticky stáva zberateľské. Zberateľským a mimoriadne cenným je napríklad jeden z piatich drahých ručne montovaných Maybach vozidiel, nejaké to Pagani, či špeciálna edícia Bentley z pred pár rokov. Počítačové hry, ktoré vychádzajú ako „collector edition“ sú neraz číslované. Majú číslovaný odznak, výbavu a produkty, či obohatenú hru o niečo, čo bežne nedostanete. Niektoré zberateľské edície hier sa po 20 rokoch objavujú na trhu aj so 100x vyššou cenou ako nerozbalené balenia.

Hviezdoslav vzácne vydania starších kníh

Vo svete umenia je zberateľská hodnota jednotlivých produktov takmer istá. Takmer preto, že kniha s nákladom 10 000 výtlačkov veľkú cenu mať nebude. Ak je jej cena vysoká, aj predaj bude nižší a nakoniec jej cena bude klesať, aby sa vôbec náklad vypredal. Lenže, čo ak je kniha vydávaná v náklade 500 kusov a menej? Sme na lepšej ceste takýto výtlačok neskôr zhodnotiť.

Ako to je s knihami a ich zberateľstvom?

Na to, aby mohla byť kniha cenná, je potrebné pozerať na ňu očami súčasnými, aj budúcimi. V niektorých prípadoch aj pohľadom z minulosti. Staré knihy majú vždy nejakú cenu. Bezcenná kniha staršia ako 100 rokov neexistuje. Všetky majú hodnotu, pretože prežili veľmi dlhý čas. Sú knihy, ktoré sú cenné aj dnes, hoci vyšli len pred 15 rokmi. Napríklad prvý román slovenskej autorky Táni Keleovej Vasilkovej je mimoriadne cenný a žiadaný aj dnes. Autorka však túto knihu nevydá, respektíve ju zatiaľ ani neplánuje vydať.

Cennými je mnoho kníh z obdobia socializmu, ktoré vychádzajú aj dnes, prípadne nevychádzajú vôbec. Ide o ich väzbu, vydanie, obsah v nich. Sú knihy od významných autorov, prvé vydania slovenských velikánov v čase ich života. Tie majú nepopierateľnú cenu. Svoju cenu pritom môžu mať aj knihy, ktoré vychádzajú dnes. Ich zberateľskú hodnotu môžeme zvýšiť tým, že si ju necháme od autora podpísať, požiadame ho o dátum, kedy došlo k podpisu a knihe budeme zachovávať úctu – neskončí na daždi, niekde pod záťažou a tlakom iných kníh či predmetov, ale bude uchovaná v dobrom stave na suchom mieste bez prístupu priameho slnka, detí, zvierat, prachu, vlhkosti, pre ďalšie generácie. Takáto kniha môže mať naozaj cenu.

Dnes by mala mimoriadnu cenu kniha, ktorú podpísal Jozef Gregor Tajovský, aj keď by pokrútil hlavou, že chcete počmárať knihu. Nejde len o podpis. Hodnotu knihy môže zvýšiť v niektorých prípadoch aj chybná tlač, otočené strany, či iná anomália.

Investícia do kníh

Investovať do kníh sa oplatí, ak sa pohybujete v kruhoch čitateľov, knižníc, umenia a ľudí s možným záujmom o umenie. Nie vyslovene to knižné. Investícia do kníh ako odvetvia umenia bude vždy dobrá, ak získate krásnu knihu lacno. Pri neznalosti jej reálnej hodnoty, ktorá je predsa vždy neistá, je to najistejšie. Zberateľskú hodnotu majú vždy knihy, ktoré sú niečím jedinečné. Limitované číslované knihy, ktoré vychádzajú v malom náklade a máte možnosť siahnuť po prvých výtlačkoch, budú mať hodnotu vždy a nestratia ju. Čím nižšie číslo, tým väčšia šanca zaujať aj iného zberateľa neskôr.

luxusné knihy na Bibliotéke v Inchebe

Zbierať knihy sa vám oplatí, ak vám ich nákup nerobí finančné ťažkosti. Nie vždy hodnota stúpa. Žiadajú si dobré skladovanie a šetrné zaobchádzanie. Niečo také nie je pre každého.

Luxusné a číslované edície

Knihy, ktoré vychádzajú v limitovanom počte a majú aj číslovanie, sú na tom lepšie. Pri číslovaných edíciách existuje akýsi pomyselný rodokmeň. Vydavateľ chce poskytnúť všetky údaje, kniha sa priznáva k autorom, vydavateľom, jasné sú informácie o počte vydaných kusov a nevznikajú ďalšie. Je možné zaistiť si konkrétne čísla, alebo náhodné a viete, že existuje len konkrétny počet kníh.

Takéto knihy sú neraz vyhotovené v kvalitných materiáloch. Obálka môže byť vybavené koženým poťahom, alebo umelou kožou, zdobená zlatom a kovom. Číslované môžu byť výtlačky, ich kresby, konkrétna stránka, vpísaná kaligrafom, alebo má kniha len stranu s certifikátom. Pre zberateľov sa potom počíta nie len knižná hodnota, ale aj umelecká hodnota (grafika, ručná práca, obálka, obal, kazeta, celkové vyhotovenie, voľba materiálov, dizajn). Samozrejmosťou je potom zberateľská hodnota tvorená zmienenými hodnotami a samozrejme cenou, ako aj počtom vytlačených kusov.

V novodobej histórii je najžiadanejšou zberateľsky hodnotnou knihou Nekonečný Leonardo vydaný vo vydavateľstve IKAR v roku 2016 v pošte len 300 kusov napriek cene 990 EUR. Predajca a vydavateľ udržuje zberateľskú hodnotu aj tým, že cena nijako nekolíše. Zmysel číslovaných sérií popisuje aj článok na zaujímavých novinkách.

Stredoveka Biblia

Foto: Kniha Rodinná Biblia z jej prvej série sa predávala za 1850 eur a mala číslovaný ruženec. Dnes už takúto verziu nekúpite.  Foto: zn.sk

Aká je hodnota knihy?

Nikto vám nepovie, aká je presná hodnota danej knihy. Pre ocenenie knihy je nevyhnutné vedieť, či ide len o ocenenie informatívne, alebo za účelom predaja. Jej cenu si môžete určiť sami, no iná bude, ak je kniha žiadaná a známa. Iná, ak vynakladáte veľké úsilie na popis knihy a vyzdvihnutie jej kvalít. Iná je cena, ak svojou knihou reagujete na dopyt. Iná, ak vytvárate knihou ponuku. Vo všeobecnosti však knihy majú hodnotu pre čitateľa a ich majiteľa. Ponúkať ich nie je bežné a aj miest, či spôsobov veľa nie je.

V každom prípade, kniha má hodnotu vždy. Tú zberateľskú tvorí jej stav a význam. Spoločenská hodnota, meno autora, aj obsah. Ak je niečím jedinečná, jej hodnota stúpa. Keď sa viaže k niečomu významnému, bude vedieť pripomínať danú udalosť aj po rokoch. Knižka má však obohacovať na duchu. Veď aj o tom je definícia kultúry.  Kultúrou je všetko, čo si vytvoril človek a obohacuje ho.



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...