Princ Harry a autobiografia Náhradník (Spare) v slovenčine v júni


Vo vydavateľstve IKAR na jún 2023 pripravujú novinku Spare od Princa Harryho – v preklade Náhradník. Svoj príchod na český trh v českom jazyku ohlásila taktiež v podobnom čase. Najskôr sa zdalo, že na Slovensku si počkáme oveľa dlhšie, no nakoniec bude rozdiel medzi českou a slovenskou knihou rozdiel len zhruba mesiac. IKAR zatiaľ uvádza informáciu o dni 13. jún. Spare, ako sa kniha volá vo svojom origináli, sa na svete objavil najskôr v španielskej verzii, ktorá pre údajnú chybu vyšla na trhu skôr, ako mala. Vo všeobecnosti sa však kniha považuje za kontroverznú. Vo veľkej Británii, rodisku Princa Harryho je aj kvôli knihe menej populárny ako v Amerike, kde aj sledovanosť dokumentárneho filmu na Netflixe dosiahla celkom iné čísla, než v rodnej krajine a v Európe.

V predpredaji na MARTINUS.SK | BUX.SK

Princ Harry a jeho Spare, čiže Náhradník

Princ Harry, ktorý našiel útočisko v Spojených štátoch v Los Angeles, opustil kráľovské povinnosti a zvolil si civilný život s Megan Markle a spoločnými deťmi. Jeho únik z Veľkej Británie a z prehnanej pozornosti bulváru mu niektoré najmä britské médiá nedokážu odpustiť a tak je neustále vďačnou témou pre články a aféry. Knihou sa chcel vyspovedať a upozorniť na to, aký život aj vďaka pozornosti médií a faktom, že je princom, žil. Od prvého vydania knihy sa bulvár zhosťuje každej jednej stránky, aby ju hlbšie analyzoval, rozoberal a porovnával s inými známymi faktami a udalosťami. Bulvár hľadá aj naďalej kauzy a je nepochybné, že svoje kauzy si v knihe nájde aj slovenský bulvár po vydaní slovenskej verzie knihy. Jeho život tak bude prístupnejší aj jednoduchším magazínom, redaktorom, bulvárnym plátkom, ktoré sa nechcú spoliehať len na dovoz zahraničím sprostredkovaných faktov.

Čím môže byť určite kniha zaujímavá?

  • Prinesie pohľad na rôzne udalosti, ktoré nám sprostredkovali zväčša len médiá, pretože kráľovská rodina o nich nehovorí a nemôže hovoriť.
  • O mnohých postupoch, protokoloch, obmedzeniach a zvyklostiach bežný človek mnohé netuší. Ak sme niečo videli len sprostredkovane, kniha je príležitosťou pochopiť to.
  • Princ Harry je reálny člen kráľovskej rodiny, ktorého vlastnej kože sa týkalo mnohé z toho, čo zaznievalo v médiách. Mnohého bol súčasťou. Dokument o ňom a Megan priniesol aj tému rasizmu, nie len honby za bulvárnymi senzáciami.
  • Vynechať nejaké obdobie by pre neho znamenalo vyprovokovať výčitky bulváru. Zahrnúť aj negatívne obdobia jeho života a prešľapy však vždy znamená ponúknuť sústo tým, ktorí spoliehajú na výčitky v prvom prípade a materiál v tom druhom. Podľa reakcií zahraničných médií sa dočkali tam a zrejme sa dočkajú aj u nás.

Na knihu sme určite zvedaví. Menej ako dychtiví bulvárni hľadači námetov na články.

V predpredaji na MARTINUS.SK | BUX.SK

Anotácia knihy:

Svet so zármutkom a zdesením sledoval jednu z najbolestnejších udalostí dvadsiateho storočia: dvaja chlapci kráčajú za matkinou rakvou. Princovia William a Harry odprevádzajú princeznú Dianu na poslednej ceste a miliardy ľudí sa zamýšľajú nad tým, sa im odohráva v hlave a čo cítia. Ako sa odteraz bude odvíjať ich život?
Toto je Harryho príbeh.

Než prišiel o matku, považovali ho za bezstarostného, ľahkovážneho náhradníka vážnejšieho dediča. Smútok ho však zmenil. Mal problémy v škole, hneval sa a cítil sa osamelý, a keďže z matkinej smrti vinil médiá, nikdy sa nezmieril so životom vo svetle reflektorov. Ako dvadsaťjedenročný vstúpil do britskej armády. V jeho živote tak prevládla disciplína a dve bojové misie z neho doma spravili hrdinu. Lenže čoskoro sa cítil ešte väčšmi stratený, trpel posttraumatickou stresovou poruchou a silnými panickými záchvatmi. No predovšetkým nedokázal nájsť skutočnú lásku.

A potom stretol Meghan. Ich vzťah uchvátil celý svet a zanedlho nasledovala rozprávková svadba. Harry a Meghan však boli od samého začiatku korisťou médií, ťažko znášali urážky, prejavy rasizmu a klamstvá. Harry videl, ako jeho manželka trpí. Opakovaniu tragickej minulosti mohol zabrániť len jediným spôsobom – útekom z rodnej krajiny. V posledných storočiach sa iba málokto odvážil opustiť kráľovskú rodinu. Ako posledná sa o to pokúsila jeho matka… Princ Harry prvý raz s nefalšovanou, neochvejnou úprimnosťou opisuje svoju životnú cestu. Nevšedná kniha Náhradník je plná pochopenia, odhalení, sebaspytovania a ťažko vydobytej múdrosti o sile lásky, ktorá je mocnejšia než zármutok.

Z anglického originálu Spare preložila Andrea Vargovčíková.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...