Vychádza kniha najúspešnejšej slovenskej tenistky Dominiky Cibulkovej


Ak sa povie slovné spojenie „slovenská tenisová jednotka“ každému sa vybaví meno Dominiky Cibulkovej. Domi, ktorá reprezentovala Slovensko vo Fed Cupe, vyhrala tenisové majstrovstvá sveta, prebojovala sa do finále grandslamu. Dostala sa najvyššie v tenisovom rebríčku spomedzi všetkých slovenských hráčov tenisu v histórii. Práve jej portrét prináša Andrea Coddington vo výpravnej publikácii, ktorá dnes vychádza vo vydavateľstve Ikar pod názvom Tenis je môj život.

Dominika Cibulková, autobiografia, kniha Tenis je môj život

foto: Dušan Kittler

Autorka Andrea Coddington o Dominike hovorí:

„Má iba 30 rokov, ale jej tenisová kariéra a doterajšia životná cesta bola na hektiku a intenzívne situácie nesmierne bohatá. V biografii Tenis je môj život sa popriznávala k všeličomu, čo dlho tajila pred svetom i svojimi najbližšími, ale to ma neprekvapilo. Domča má akoby vždy dve tváre: silnú a sebavedomú a na druhej strane citlivú, zraniteľnú. Presne, ako keď stojí na kurte, má matchball na to, aby získala majstrovskú trofej, čo sa podarí len pár ľuďom na svete a vo vnútri ju ide zožrať nervozita. A takýto Dr. Jakyl, Mr. Hyde je vo všetkom. Tieto dve osobnosti v nej sú natoľko odlišné, že je takmer neuveriteľné, že spolu tvoria jednu Domi.“ 

O čom je kniha Tenis je môj život:

Dominika Cibulková otvorene hovorí o všetkých pádoch a potknutiach, vydretých víťazstvách, vojnách mimo kurtu, ťažkých prehrách či životných križovatkách. Priznáva svoju snahu o dokonalosť na tenisovom kurte, nervozitu, ktorá jej spôsobovala kŕče, depresiu, s ktorou bojovala takmer rok po dosiahnutí najväčšieho úspechu v kariére, priznáva rodinné problémy pre lásku. Milujú ju ľudia na celom svete, ale stala sa aj terčom nenávistných komentárov. Jej úprimná biografia zaujme i tých, ktorí o tenise nič nevedia. Je najoceňovanejšia slovenská tenistka, ktorá bola najvyššie zo všetkých v svetovom tenisovom rebríčku a ako jediná doteraz sa prebojovala do finále grandslamu a stala sa majsterkou sveta. Úspech sa nerodil ľahko, v detstve jej nikto neveril a nebyť buldočej zaťatosti jej rodičov, húževnatosti a pracovitosti, ktorou od začiatku vynikala, možno by jej príbeh bol úplne iný. Stala sa z nej tenistka svetového formátu, a predsa stále rešpektuje autoritu a úspech prijíma s pokorou.

Knihu Tenis je môj život graficky vytvorila a obálku navrhla: Mikina Dimunová

Autor fotografie na obálke: Braňo Šimončík

Ukážka z knihy:

Grandslamového víťazstva, aby som bola tenisovo nesmrteľná, som sa nedočkala, ale na Australian Open 2014 som bola k nemu veľmi blízko, keď som po prehratom finále s Číňankou Li Na dvíhala v slzách nad hlavu tanier pre porazenú finalistku. Samozrejme, že som bola pred svojím prvým grandslamovým finále napnutá na prasknutie. Darmo som si hovorila, že je to len ďalší zápas. Bolo to niečo výnimočné, ťažko opísateľný pocit… Po tom, ako som stratila ťažký, vyrovnaný prvý set v tajbrejku, ma Li pretlačila, hlavne psychicky. Bojovala som však do poslednej loptičky, i keď veľký tlak mi zväzoval ruky a nútil ma, rovnako ako vynikajúco hrajúca súperka, k chybám. V niektorých momentoch mi preblesklo hlavou, nech sa to už skončí, nech som už dolu z kurtu, aby som ten tlak zo seba striasla. Po skončení zápasu sme sa s Li pri sieti objali − bolo to jej prvé víťazstvo na Australian Open. Na slávnostnom ceremoniáli som už bola pokojná, teda do momentu, kým nevyhlásili moje meno a neuvedomila som si, čo som dosiahla. Trofej mi odovzdávala tenisová legenda Chris Evertová, moje dojatie bolo neudržateľné…

Záverečnú reč som začala tým, že som si upravila vysoko nastavené mikrofóny, ktoré mi, pri mojej výške, smerovali niekde do stredu čela a poďakovala som sa za najkrajšie dva týždne, aké som kedy prežila. Rozplakala som sa po prvej vete a so mnou aj všetci na mojej lavičke – priateľ Michal, fyzioterapeutka Ivetka Stanková, tréner Matej Lipták, ktorí stáli v objatí. Zažívali spolu so mnou v ďalekej Austrálii neopísateľnú eufóriu. Ďakovala som im a rodičom so zaslzenou tvárou. Cítila som hrdosť na to, že som Slovenka.
Viete, pre našu krajinu tento môj úspech veľa znamená. Som šťastná, že som tu a reprezentujem Slovensko.

Dominika predstaví knihu na autogramiádach po celom Slovensku:
13. 11. Bratislava Panta Rhei Poštová o 17.30
14. 11. Žilina Panta Rhei Aupark o 17.30
19. 11 Košice Panta Rhei Palác kníh o 17.30
20.11 Poprad Panta Rhei OC MAX o 17.30Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.