Jonas Jonasson a jeho typický humor v románe Prorokyňa a trkvas


Storočný starček, Analfabetka alebo Zabijak Anders. Svojrázne postavy, ktoré pobavili milióny čitateľov po celom svete. Vďaka nim môžeme zaradiť spisovateľa Jonasa Jonassona medzi najpopulárnejších škandinávskych autorov. Svoju kariéru odštartoval celosvetovým debutom Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, pričom na podklade knihy vznikol aj komediálny film. Teraz do portfólia IKARU pribudli ďalšie jonassonovské postavičky Prorokyňa a trkvas, ktoré sa taktiež musia popasovať s neľahkým osudom. V neobyčajnom príbehu sa dozvedáme, že do zániku sveta neostáva veľa času, preto sa partia podivínov vyberie v karavane na výlet naprieč Európou, Afrikou a Amerikou. Samozrejme, ako to už býva zvykom, nič nejde podľa plánu.

Veselý príbeh o tom, ako si užiť cestu okolo sveta, kým nastane armagedon.

O knihe Prorokyňa a trkvas

Do zániku sveta nezostáva veľa času. Aspoň podľa amatérskej astrofyzičky Petry, ktorá súdny deň vypočítala na 7. septembra 2011 o 20:21. Toto proroctvo ju nečakane spojí s pomerne jednoduchým Johanom, ktorý odmalička slepo obdivoval staršieho brata, a s dôchodkyňou Agnes, ktorá sa vydáva za mladú influencerku. Nesúrodá trojica sa v karavane vyberie do Ríma a majú poriadne naponáhlo. Musia toho ešte veľa stihnúť, ale ako to už býva, nič nejde podľa plánu. Dokonca ani koniec sveta.

Na pozadí bizarného výletu naprieč Európou, Afrikou a Amerikou Jonasson humorne a svojsky odkrýva nielen výnimočné ľudské charaktery, ale odhaľuje aj to, ako funguje korupcia na globálnej úrovni.

Zo švédskeho originálu Profeten och idioten preložila Alexandra Debnárová.

O knihe hovorí autor Jonas Jonasson

Kúpite na BUX.SK

Audio ukážka z knihy: 

Ukážka z knihy:

Z tohto dôvodu sám seba nepovažoval za pohromu, napriek tomu, že aj triednemu sa raz podarilo nazvať ho tak ako všetci ostatní. Bolo to vtedy, keď mal na bielej tabuli vyhláskovať slovo bicykel a vznikol z toho m-o-p-e-d. Pomyslel si, že ide rýchlejšie ako bicykel, bol praktickejší. Pravdepodobne nepochopil zadanie, pretože triedny učiteľ si povzdychol: „Choď si sadnúť, ty trkvas.“
„Už si spomínam,“ uvedomil si Johan. „Aj ja som býval nemožný. Pomerne často.“
Petra bola priveľmi ponorená do seba, aby ho počúvala alebo niečo komentovala. Namiesto toho pokračovala.
Takmer celú dekádu venovala všetok svoj voľný čas a ospravedlniteľnú časť pracovného času vlastnému výskumu. Začalo sa to ako jednoduchá hypotéza, po ktorej nasledovalo dokazovanie.
„Teraz používaš slová, pri ktorých sa necítim príjemne,“ poznamenal Johan.
Prorokyňa to zhrnula jednoducho, atmosféra sa má zrútiť.
„Čo sa to má zrútiť?“
„Atmosféra. Spadne na zem a ochladí sa na mínus 273,15 stupňa. Za sekundu.“
„Kde?“
„Všade.“
„Aj vnútri?“
„Ako si to vravel, že ťa volajú?“
Johan sa pokúsil predstaviť si, ako veľa, alebo skôr ako málo, je mínus 273,15 stupňa.

Prorokyňa a trkvas Jonas Jonasson

O autorovi: kto je Jonas Jonasson?

sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov na univerzite v Göteborgu pracoval ako novinár, neskôr ako mediálny konzultant a nakoniec založil vlastnú mediálnu agentúru OTW. Po dvadsiatich rokoch práce sa rozhodol radikálne zmeniť život, predal všetko, čo mal, a odsťahoval sa na juhovýchod Švédska. Neskôr žil vo švajčiarskom kantóne Ticino, kde dokončil svoj celosvetovo úspešný debut Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol (IKAR 2013). Od roku 2010 žil so synom na ostrove Gotland. Ten sa napokon rozhodol opustiť, „vyliezť z okna“ a presťahovať sa na ostrov Lidingö. Vo vydavateľstve IKAR vyšli aj ďalšie jeho diela: Analfabetka, ktorá vedela počítať (2014), Zabijak Anders a jeho priatelia (2016), Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí (2018), Pomsta je sladká, a. s. (2020) a Prorokyňa a trkvas (2023).

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 384, MOC 19,90 eur.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.