Slovania, jojkársky seriál, vyjde aj ako kniha (Koleják, Kolejáková)


S veľkou pompou uviedla TV JOJ seriál Slovania a hoci vo svojom názve používa pomenovanie pre nejaký historický národ, nakoniec bol sklamaním. Až nepochopiteľným. Názov fantasy seriálu, ktorý nezakladá na historických faktoch a súvislostiach, akoby rezervoval názov inej filmovej tvorbe, ktorá by sa mohla v budúcnosti naozaj venovať Slovanom. Seriál nie je historický, keďže je úplnou fantazijnou fikciou. Čo vôbec nie je zlé, keby sa nesnažil profilovať ako dej z dôb našich predkov, či našej minulosti. Jeho tvorcovia celkom odignorovali etnológov, kulturológov či historikov, respektíve ani sa neunúvali preveriť si logiku niektorých tvrdení. Pridali dávku kúziel, mágie, vyhli sa dedinám, mestám, pokiaľ možno aj hradiskám a presunuli dej ďalej, do lesov, na lúky, kde nie je nutná žiadna výpravná úprava kulís a priveľa architektúry. Chýbajú slovanské prvky, slovanské slová, pojmy, viac mentality tej doby. Ale dosť už k seriálu. Ak ho však vnímame ako fantasy, jednoducho vtedy zaujme nadšencov fikcie a fantasy. Nie historikov a tých, ktorých marketing TV namotal. Táto cesta zlyhala. Ako fikcia môže stále zaujať a po novom aj v knižnej podobe. Slovania sa totiž ukážu aj ako kniha.

Slovania ako klasická knižná beletria

Koncom mája 2021 sa na trhu objaví knižná novinka s rovnakým logom a názvom. Slovania od autorskej dvojice  Jozefa Kolejáka a Veroniky Kolejákovej bude hovoriť príbeh hlavne o dievčati, kým zo seriálu vnímame hlavne príbeh Juraja Loja – neSlovana, ale Avara. Kniha bude beletriou, žiadnym prepisom scenára, ale klasickým príbehom z prostredia Slovanov. Skôr by sme vítali, ak už má ísť o fantasy, viac tej fantastiky. Alebo naopak, ak má ísť o Slovanov, vernosť pomenovaniu tohto podceňovaného národa, etnika, alebo tiež kultúry.

V PREDAJI NA: MARTINUS.SK | BUX.SK | PANTARHEI.SK

Oficiálna anotácia:

Sirota Draha je krehké dievča, ktoré napriek nepriazni novej rodiny drží pri živote odvaha a doposiaľ nepreskúmané liečiteľské schopnosti. Pri hľadaní seba samej ju okrem múdreho učiteľa sprevádza aj záhadný cudzinec, ktorého zúboženého a vysileného náhodou objaví v lesoch. Príbeh Slovanov je zasadený do obdobia dejín, v ktorom ešte neexistovali hranice súčasných štátov. Každodenný život bol sprevádzaný zabudnutými rituálmi a fascinujúcou mystikou náboženstva spätého s divokou prírodou, temnými lesmi, nedostupnými priesmykmi a jaskyňami. Ľudia na našom území sa podobne ako hrdinovia románu museli naučiť sami rozhodovať o svojom osude. Nepriateľmi im mohli byť nielen barbarskí Avari, no aj tyrani zo susedného hradiska. Kmene však silné vedenie potrebovali a kto by nesiahol po moci, keď mu leží pri nohách?

O knihe Slovania

  • Originálny názov: Slovania
  • Autor: Jozef Koleják, Veronika Kolejáková
  • Vydavateľ: IKAR, a.s.
  • Väzba: Viazaná tvrdá
  • Počet strán: 352
  • ISBN: 978-80-551-7677-2
  • EAN: 9788055176772


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...