23. apríla si pripomíname Svetový deň knihy a autorských práv


Je známe v našich končinách, že marec patrí knihám. Za socializmu bol práve marec vyhlásený za mesiac knihy, nie však pre marcové rekordy predaja. Skôr opak. Dôvodom bol extrémny pokles ich predaja. Záujem o knihy je v marci extrémne nízky do dnešných čias. V každom prípade ale vyhlásenie marca za mesiac knihy knihám len prospelo. Keď sa však vo svete stal 22. apríl dňom knihy a autorských práv, bolo tomu tak nezávisle od Československa. Aj preto sa nám môže zdať čudné, že u nás poznáme marec ako mesiac knihy a až v ďalšom mesiaci je Svetový deň knihy. Kým marec je našou záležitosťou, aprílový deň je celosvetový.

Trochu histórie a pôvod myšlienky

Svetový deň knihy a autorských práv vznikol v roku 1995. Vychádzal pritom zo španielskej tradície obdarovania kvetom tých, ktorí si zakúpili knihu počas sviatku sv. Juraja. Túto tradíciu podporila španielska vláda a následne UNESCO. Definitívny dátum však ustanovili na 23. apríla aj preto, že v tento deň zomreli literárne osobnosti ako Miguel de Cervantes Saavedra alebo William Shakespeare. Nejde pritom len o pripomienku dôležitosti knihy, ale aj uznanie práce knihovníkov, autorov a kníhtlačiarov.

Ďalšia výborná príležitosť na oslavu kníh

Kniha je symbolom vedenia, poznania a vzdelávania. Najmä v dnešnej dobe naberá aj iný význam. Nezávislosť od TV a internetu, ak ku knihám nepotrebujeme pripojenie či elektrický prúd. 22. apríl je celosvetovou príležitosťou s ktorou sa spájajú podujatia v knižniciach a na základných školách na rôznych miestach sveta. Čo je dôležitejšie, je ľahké plánovať a previazať podujatie v drobných aj veľkých kníhkupectvách. Pripomienka tohto dňa má najmä marketingový význam a previazateľný je s akoukoľvek knihou akéhokoľvek žánru.

Je to však príležitosť aj pre rôznych autorov. Prihovoriť sa svojim fanúšikom a čitateľom. Pripomenúť sa ako autor. Na tento deň môžu byť uvedené rôzne akcie. Nie je síce bežné na tento deň organizovať veľké knižné veľtrhy. Bibliotéka sa napríklad na Slovensku koná pred Vianocami, kedy je najvyšší predaj kníh a apríl je jeden z najslabších mesiacov predaja – hneď po marci.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...