Kód ruže: historický román podľa skutočných udalostí od Kate Quinn


Ak vás zaujal film Kód Enigmy o geniálnom matematikovi a kryptoanalytikovi Alanovi Turingovi, bude vás fantasticky napísaný román Kód ruže od americkej autorky Kate Quinn nesmierne baviť. Odohráva sa na rovnakom mieste, v Bletchley Park, a prostredníctvom príbehov troch rôznych geniálnych žien rozpráva nielen o období druhej svetovej vojny, ale aj o časoch bezprostredne po nej. Aký osud postretol tri hrdinky? Kód ruže je pútavý román inšpirovaný skutočnými historickými postavami a udalosťami. Od autorky vyšiel vo vydavateľstve IKAR aj skvelý román Lovkyňa (2020).

O knihe Kód ruže:

Je rok 1940 a Anglicko sa pripravuje na boj proti nacistom. Za múrmi vidieckeho sídla Bletchley Park vzniká kryptografické pracovisko, kde sa stretávajú najgeniálnejšie mysle z celej krajiny, aby rozlúštili nemecké vojnové kódy. Na pomoc im prichádzajú tri veľmi rozdielne ženy. Energická Osla je krásna, bohatá a zdá sa, že jej v živote nič nechýba. V skutočnosti však túži svetu dokázať, že je viac než len pekné dievča z dobrej rodiny. Cieľavedomá Mab pochádza z chudobnej štvrte vo východnom Londýne a túži si nájsť manžela, ktorý ju vytiahne z nízkeho spoločenského postavenia. Pracuje s legendárnymi strojmi na dešifrovanie kódov, a sama skrýva mnohé tajomstvá. Beth je utiahnutá a plachá, no Osla a Mab veľmi rýchlo zistia, že má výnimočné nadanie na lúštenie hádaniek. Práve ona dostane šancu stať sa jednou z mála ženských kryptoanalytičiek v Bletchley Park.

Trojicu žien spojí priateľstvo, ktoré však nevydrží pod tlakom vojny, osobných strát a tajomstiev. Uplynie niekoľko rokov a v Británii vrcholia prípravy na svadbu kráľovnej Alžbety s princom Filipom. Beth je zavretá v psychiatrickej liečebni, pretože sa vraj nervovo zrútila. Len ona však pozná temné tajomstvo – v Bletchley pôsobil zradca, ktorý má prsty aj v jej uväznení. Oslobodiť ju a chytiť skutočného zločinca môže len s pomocou dávnych priateliek, ktoré opäť spoja sily. No každá rozlúštená hádanka posúva Oslu, Mab a Beth nielen bližšie k nepriateľovi, ale aj k nebezpečenstvu.
Z anglického originálu The Rose Code preložili Tamara Chovanová a Terézia Manner Štubniaková.

Viac o knihe: https://www.bux.sk/

Ukážka z knihy:

Osla sa nezamýšľala nad tým, kto jej poslal ten papier – staré chodníčky v hlave sa rozbehli bez ťažkostí a hovorili jej: Nepýtaj sa, pusti sa do toho. Prechádzala prstami po popísanom štvorci papiera. Vigenerova šifra, hovoril jej tichý ženský hlas v pamäti. Takto ju rozlúštiš pomocou kľúča. Hoci to môžeš urobiť aj bez neho…
„Ja nie,“ zamrmlala Osla. Nepatrila k tým múdrym hlavám, čo dokázali rozlúštiť šifry s ceruzkou v ruke, stačilo len trochu pohnúť rozumom.
Poštovú pečiatku na obálke nespoznala. Nijaký podpis. Nijaká adresa. Písmená šifrovaného odkazu boli tak náhlivo načmárané, že to mohol napísať ktokoľvek. No keď Osla obrátila stránku, uvidela hlavičku, akoby tú stránku vytrhli z oficiálneho poznámkového bloku.

CLOCKWELLSKÉ SANATÓRIUM

„Nie,“ zašepkala Osla, „nie…“ Ale vzápätí zalovila v najbližšej zásuvke po ceruzke. Ďalšia spomienka, rozosmiaty hlas, ktorý spieval: Skaza, pád, znel váš umieračik, k vám jeho tóny sotva prešli, priďaleko bol od vás šuchot papierov v rukách dievčat z Bletchley.
Osla vedela, čo je kľúč: Dievčat.
Sklonila sa nad papierom, škrabotala ceruzkou, kým ten šifrovaný text nevydal svoje tajomstvá.

Kto je Kate Quinn?

Kate Quinn je bestsellerová autorka historických románov. Narodila sa v južnej Kalifornii, vyštudovala na Bostonskej univerzite. Napísala štvordielnu ságu Pani Ríma, dva romány z obdobia talianskej renesancie a knihy Alicina sieť a Lovkyňa (IKAR 2020) zasadené do 20. storočia. Kate žije v San Diegu s manželom a s dvoma záchranárskymi psami Cézarom a Calpurniou. Má rada operu, akčné filmy, varenie a bostonský tím Red Sox.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.