Recenzia: Montessori svet úspechov a Moja prvá kniha o ľudskom tele


V apríli vydavateľstvo SLOVART, a.s. vydalo trojicu kníh zo série Montessori: Svet úspechov. Dnes si predstavíme knihu Moja prvá kniha o ľudskom tele. Anatómia človeka je téma, na ktorú môžu deti reagovať rôzne. V tomto prípade sa ale nepripravujte na žiadne extrémy, fotografie, či „úsmevné“ ilustrácie. Pohľad na postavičku, ktorá sa objavuje v tejto knižke, alebo ak chcete v pracovnom zošite pre žiakov základných škôl, je milý. Dokonca tej príkladovej postavičke odpustíte aj to, keď na seba vezme podobu lebky. Moja prvá kniha o ľudskom tele je zaujímavá. Potrebuje niekoľko farebných pasteliek a rodiča, ktorý pri menšom dieťati dohliadne, aby nalepovanie nálepiek malo svoj zmysel. Nálepky, tie tvoria 8 strán tejto knižky. Celkom slušné, hoci nálepkové strany by sme mali najradšej pri listovaní osobitne.

Moja prvá kniha o ľudskom tele montessori

V knihe:

 • Používa jednoduché ilustrácie, jemné farby, atraktívny dizajn a vzhľad stránok, ako aj ilustrácii.
 • Spájanie okienok a podobností
 • Spájanie čísiel
 • Vekové určenie je 5 až 6 rokov, čiže dieťa už môže chápať súvislosti a pamätať si pojmy v rámci ľudského tela.
 • Vyplnenie celého zošita môže mať príliš nadané dieťa do jednej hodiny. Inak je zošit na pár hodín spolupráce s rodičom.

Pre dieťa

Na knihe je zaujímavé, že môže vzbudiť záujem o ľudské telo, anatómiu a vôbec profesiu lekára, snáď nie v tak malom veku aj patológa. Knihy s takouto témou majú vždy šancu zaujať dieťa a naštartovať viac záujem o ľudské telo už podrobnejšie. V každom prípade, knižka dáva základ s ktorým sa dá ľahšie fungovať na prírodovede na základnej škole, hoci vekové určenie a anatómia človeka na škole majú od seba pár rokov pauzu.

Každá úloha obsahuje inštrukcie, zrozumiteľné, jednoduché. AK odkazuje na nálepky, je na čitateľovi, aby našiel správne. Textové informácie na jednotlivých stránkach obsahujú aj zaujímavosti a kuriozity. Tie zaujmú rodičov, ale aj dieťa, ktoré si ich vie samo prečítať.

Montessori, svet úspechov

Séria, ktorej súčasťou je táto kniha, sa pomaly rozrastá. V apríli sú novinkami kniha o ročných obdobiach, o domove a o ľudskom tele. V minulosti však vyšlo aj niekoľko ďalších. Knihy venované tvarom, číslam, farme, domáci zvieratkám, ale aj tým lesným. Séria nazvaná ako Montessori: Svet úspechov sa pritom môže ešte rozrastať. Všetky aprílové knihy majú niečo spoločné. Je to napríklad 40 strán s úlohami pre deti a vždy 8 pripojených strán, ktoré sú tvorené navzájom nespojenými nálepkami. Tie vkladáte do vnútra počas rôznych úloh.

Ide o pracovný zošit, čiže:

Úvod knihy obsahuje stručné informácie a úvod pre rodiča, keďže zrejme tí si to v plnej miere odskáču pri vzdelávaní a zabavené detí. Nejedna stránka obsahuje priestor na realizáciu dieťaťa, nie len formou pasteliek a kresbičiek. Od malička do nás vštepovali hodnotu kníh. Vpisovať do nich a lepiť do ich strán nálepky však v tomto prípade je na mieste. Už nákup takejto knihy je jasný v úvode. Bude sa do nej písať, lepiť a pracovať s ňou tak, že ju v závere nespozná možno ani dieťa. Pracuje so zmyslami a dovolíme im trochu rebélie, napríklad pri prstových farbách, ktoré rozotierajú vankúšikmi prstov. Kto také nemá, postačiť mu môže nastrúhaná tuha z pasteliek.

Vždy však ide primárne o to, aby si dieťa zobralo nejaké poznatky, vedelo a spoznávalo niektoré súvislosti so svojim telom. Knižka je naozaj milá, grafika je atraktívna. Vyhýba sa typickým vyobrazením anatómie. V tejto knihe anatómiu predstavuje jednoduchá postavička s veľkou hlavou, ktorú musíte mať radi. Nahliadneme na jej obehový systém, ako aj trávenie a všetky zmysly. Kniha sa svojou vizuálnou stránkou snaží zaujať. Svoje robí aj pohľad na kvalitný papier a parciálny lak, čo je lakovaná tenká vrstva na obálke, čo vynikne najmä ako efekt.

Informácie o pracovnom zošite:

 • Názov: Moja prvá kniha o ľudskom tele
 • Autor: Chiara Piroddi
 • Ilustrátor: Agnese Baruzzi
 • Vekové určenie knihy: 5 – 6 rokov
 • Séria: Montessori: Svet úspechov
 • Počet strán: 40 strán + 8 listov so samolepkami
 • ISBN: 9788055643694
 • Oficiálne stránky: https://www.slovart.sk/


Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...