Recenzia: Montessori svet úspechov a Moja prvá kniha o ročných obdobiach


O ročných obdobiach nie je len o striedaní ročných období a zmenách v korune stromov. Od knižky s takým názvom určite čakajte viac. Najmä ak ide o knihu pre najmenších, od 3 do 4 rokov. Už rozumejú súvislostiam, slovám, ich významom a vedia pomenovať veci správnym názvom. Lenže kým dieťaťu prejde pred očami všetkých 12 mesiacov, nestretáva sa úplne so všetkým a tak si v tomto prípade môže vylepšiť slovnú zásobu, ale pokojne aj pozornosť. Knižka zo série pracovných zošito-knižiek Montessori svet úspechov s názvom Moja prvá kniha o ročných obdobiach, je jednou z tých, pri ktorých sa dieťa zabaví, no najmä pracuje hlavou.

moja prvá knižka ročné obdobia

Pri štyroch ročných obdobiach počítajme s rôznymi podobami našich záhrad. S tým pracuje aj kniha. Rôzne zvieratká, plodiny, rastliny, stav rastlín, ale tiež počasia. Možno siluety rýb nebudú úplne sedieť medzi ročné obdobia, stále je to kniha o prírode. Dieťa je zásobené informáciami o stromoch, tým čo prinášajú a všetko v jednoduchej obrázkovej podobe. Opäť, dieťa pracuje s textom, plochou, s vlastnými zmyslami, no to najlákavejšie budú i tak samolepky, ktoré si zo zadných strán prelepíte dopredu. Jedno z našich „testovacích“ detí neprekvapilo nič, až na úlohu s bodkami na jahôdke, alebo s jadierkami melóna. Zatiaľ čo vyfarbiť dúhu by chcel každý.

V knižke:

 • Pekná jednoduchá vektorová grafika je jasne zrozumiteľná
 • Zadnú časť knihy tvorí viacero nálepiek a mnoho z nich má oči, veď ide o živú prírodu
 • Knižka je milá, no aby mala úspech, vyžaduje si úzu spoluprácu s rodičom. Základom je, aby si rodič naozaj našiel čas.

moja prvá kniha ročné obdobia

foto: nálepky, ktoré sú súčasťou práce s knihou, sú pre deti ťahákom.

Montessori, svet úspechov

Séria, ktorej súčasťou je táto kniha, sa pomaly rozrastá. V apríli sú novinkami kniha o ročných obdobiach, o domove a o ľudskom tele. V minulosti však vyšlo aj niekoľko ďalších. Knihy venované tvarom, číslam, farme, domáci zvieratkám, ale aj tým lesným. Séria nazvaná ako Montessori: Svet úspechov sa pritom môže ešte rozrastať. Všetky aprílové knihy majú niečo spoločné. Je to napríklad 40 strán s úlohami pre deti a vždy 8 pripojených strán, ktoré sú tvorené navzájom nespojenými nálepkami. Tie vkladáte do vnútra počas rôznych úloh.

Ide o pracovný zošit, čiže:

Úvod knihy obsahuje stručné informácie a úvod pre rodiča, keďže zrejme tí si to v plnej miere odskáču pri vzdelávaní a zabavené detí. Nejedna stránka obsahuje priestor na realizáciu dieťaťa, nie len formou pasteliek a kresbičiek. Od malička do nás vštepovali hodnotu kníh. Vpisovať do nich a lepiť do ich strán nálepky však v tomto prípade je na mieste. Už nákup takejto knihy je jasný v úvode. Bude sa do nej písať, lepiť a pracovať s ňou tak, že ju v závere nespozná možno ani dieťa. Vždy však ide primárne o to, aby si dieťa zobralo nejaké poznatky, vedelo a spoznávalo niektoré súvislosti. Pracuje so zmyslami a dovolíme im trochu rebélie, napríklad pri prstových farbách, ktoré rozotierajú vankúšikmi prstov. Kto také nemá, postačiť mu môže nastrúhaná tuha z pasteliek.

V prípade počasia, prírody a zvieratiek ide o priestor a javy, ktoré možno ešte dieťa nepozná. Všetko je o spolupráci s rodičmi, ktorí však v prvom rade mali mať záujem o svoje dieťa, aby mu vôbec venovali čas. Knižka je bez rodiča totiž dieťaťu zbytočná, prípadne bude pre dieťa len ďalšou publikáciou, ktorá po otvorení priam až vyzýva malé deti, aby siahli po farbičkách…

Informácie o pracovnom zošite:

 • Názov: Moja prvá kniha o ročných obdobiach
 • Autor: Chiara Piroddi
 • Ilustrátor: Agnese Baruzzi
 • Vekové určenie knihy: 3 – 4 rokov
 • Séria: Montessori: Svet úspechov
 • Počet strán: 40 strán + 8 listov so samolepkami
 • ISBN: 9788055643687
 • Oficiálne stránky: https://www.slovart.sk/

 Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...