Krásny svet, kdeže si (Sally Rooney) – nový úchvatný román írskeho zázraku


Bratislava, 28. februára 2023 – Krásny svet, kdeže si – to je nový román írskeho literárneho zázraku Sally Rooney, autorky svetového bestselleru Normálni ľudia. Aj tentoraz rozoberá viaceré vážne spoločenské témy a opäť ich otvára cez životy a vzťahy súčasných tridsiatnikov. Autorkine postavy hľadajú lásku a vlastnú identitu aj kultúrnu triedu, do ktorej by mohli patriť alebo sa v nej schovať. Hľadajú nádej vo svete, ktorý sa často zdá beznádejný. Román Krásny svet, kdeže si práve vychádza v slovenskom preklade Ivany Cingelovej vo vydavateľstve Lindeni.

Sally Rooney, foto by: Jonny l Davies

Kniha sa venuje rôznym témam – kráse, sláve, sociálnym sieťam, duševnému zdraviu, priateľstvu, láske, prerodu priateľstva na lásku aj tomu, aká je príťažlivosť premenlivá. Spisovateľka Alice sa zoznámi so skladníkom Felixom a požiada ho, aby ju sprevádzal na služobnej ceste. V Dubline sa jej najlepšia priateľka Eileen spamätáva z rozchodu a začína opäť flirtovať s priateľom z detstva Simonom. Alice, Felix, Eileen a Simon sú stále mladí – no život ich pomaly dobieha. Túžia po sebe a navzájom sa klamú, dávajú sa dokopy a rozchádzajú sa. Majú sex a trápia sa nad ním, strachujú sa o svoje priateľstvo a znepokojuje ich svet, v ktorom žijú. Dokážu uveriť v krásny svet?

Kto je autorka Sally Rooney?

Sally Rooney sa narodila v roku 1991 a žije v Dubline. V slovenčine vo vydavateľstve Lindeni jej už vyšli predchádzajúce dve knihy. Jej debutový román Rozhovory s priateľmi označili v Sunday Times, Observer a Telegraph za knihu roka; dostal sa aj do užšieho výberu Dylan Thomas Prize a Rathbones Folio Prize a bol nominovaný na Desmond Elliott Prize. Od britského denníka Sunday Times získala Rooney cenu mladý autor roka. Jej druhá kniha Normálni ľudia sa stala jedným z najoceňovanejších románov súčasnosti.

Rešpekt a ocenenia

Získala Costa Novel Award za najlepší román roka 2018, nomináciu na prestížnu Bookerovu cenu a množstvo ďalších významných cien. Aktuálny román Krásny svet, kdeže si bol nominovaný na The British Book Awards 2022, získal Irish Book Award za romána roka, takisto Goodreads Choice Award a Dalkey Literary Award. Prestížny literárny portál Kirkus Reviews zaradil román do výberu najlepších kníh roka.

Rešpektované médiá hovoria o knihe s nadšením. „Je to autorkine doteraz najsilnejšie dielo. Dielo plné dojemnej úprimnosti a pravdivosti, vytvorené s nenápadnou brilantnosťou,“ zhodnotili vo Financial Times. Podobný názor majú aj v magazíne The Times: „Kniha, ktorá vás dojme mnohokrát. Roonneyovej najlepší román!“

Z ďalších recenzií vyberáme ešte niekoľko citátov – Telegraph: „Skvelé! Je to strhujúce, živočíšne a – neznesiteľne smutné.“ Irish Times: „Napísané s nesmiernou zručnosťou a okorenené nekonečne prenikavou inteligenciou.“ Irish Independent: „Krásny svet, kdeže si nestojí len za prečítanie. Stojí hlavne za zamyslenie.“ Guardian: „Majstrovský kúsok!“ Vox: „Krásny svet, kdeže si je milostným listom nám všetkým a všetkým spôsobom, akými milujeme.“Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.