Recenzia: 24 dní do Vianoc, knižný bestseller od Michaly Ries


lrotagonistka knihy 24 dní do Vianoc od Michaly Ries, Nina, má stáleho partnera, s ktorým sa má sťahovať do nového bytu. Má dobre platenú prácu, v ktorej ju čaká povýšenie… no napriek tomu ju práca nenapĺňa – vždy túžila robiť niečo iné,  vo vzťahu sa necíti byť sama sebou – vie, že od začiatku Radka nemiluje. Je 24 dní do Vianoc, sviatkov, ktoré do poslednej bodky zbožňuje.

Náhodne si vypočuje útržok rozhovoru istého páru, a ten ju prinúti rozmýšľať nad jej životom. Uvedomí si, že všetky jej momentálne nespokojnosti súvisia s tým, že nie je tou Ninou, ktorou bola, a ktorou vždy chcela byť. Rozhodne sa to zmeniť – chce to stihnúť do Štedrého dňa. Vymyslí si 24-dňový plán, do ktorého zaradí aktivity na každý deň – nimi si chce splniť svoje tajné sny, „rozlúsknuť“ svoje nevyriešené problémy z minulosti, priznať svoje staré chyby. Plnenie vianočného plánu jej spestrí Dominik, ktorého spozná hneď na začiatku svojej výzvy. Toho bláznivá Nina plná života očarí hneď od prvej chvíle. Dokáže skrotiť aj on ju?

Oslava radosti, života, slobody a lásky

Kniha je „oslavou radosti, života, slobody a lásky“ – presne takto ju predstavila samotná Michala Ries v traileri k svojej knihe. A naozaj. Radosť je jednou z najtypickejších povahových čŕt protagonistky Niny – dokáže sa tešiť z maličkostí, z roztomilého oblečenia, z jemnej vianočnej výzdoby svojho bicykla, z bláznivých úletov, ktoré ju spontánne napadnú a ona sa ich nebojí zrealizovať, pričom nerieši mienku okolia.

Miluje život a snaží sa ho uchopiť pevnou uzdou a kočírovať tak, aby v ňom bola šťastná, a to až do takej krajnosti, že sa vzdáva aj vecí, za ktorými by sa ostatní hnali a držali sa ich zubami – nechtami. Ona ich radšej púšťa – aj dobre platenú prácu, v ktorej ju práve povýšili, aj stabilný vzťah s milujúcim partnerom, s ktorým sa má práve sťahovať do nového bytu. Nechce prijať pobyt v Paríži, lebo má pocit, že jej ho sestra darovala len preto, že je to vlastne jej sen. Aj cez svoju úprimnosť sa snaží tešiť tak, ako to cíti ona, vyrovnaná so všetkým.

A aj to ju dokonale oslobodzuje, pretože svoju slobodu si nesmierne váži Aj keď je bláznivá, iste je veľmi inšpiratívna práve pre toto svoje sympatické konanie.

A láska?

Tá je v knihe všadeprítomná. V malých okamihoch, gestách, v „po krôčikoch sa rozvíjajucom“ vzťahu medzi Ninou a Dominikom. A to všetko umocňuje dokonalá atmosféra predvianočného obdobia, lepšie to už načasované ani nemohlo byť. Láska je v knihe zobrazovaná v rôznych podobách, nielen ako láska medzi mužom a ženou, ale aj ako láska k priateľom, súrodencom, rodičom, láska k slabším, láska k ľuďom s rôznymi postihnutiami, láska k ľuďom z okraja spoločnosti. Taká Láska, ktorá sa pretaví aj v podobe silných priateľských pút, v podobe odpustenia, priznania sa… Láska, ktorá sprevádza každého z nás, a ktorú je potrebné hľadať vo vzťahu k všetkým ľuďom, ktorých máme okolo seba.

Bláznivá Nina a dokonalý Dominik

Michala Ries zvolila pre svoju romantickú komédiu dvoch hlavných protagonistov, ktorí sa na tento žáner hodia ako uliati. Bláznivá Nina a dokonalý Dominik. Jin a jang. Tak skvele sa vzájomne dopĺňajú a krotia, ako i „rozohňujú“ navzájom jeden druhého. Dominik je z Niny očarený, prinesie nový príval energie do jeho života, teší sa na stretnutia s ňou, je pre neho neprebádaným tajomstvom, no zároveň je z nej často zúfalý a privádza ho neraz i do nemalých problémov. Nedokáže jej však odolať a zo dňa na deň viac a viac vyhľadáva jej prítomnosť.

Nina je pre Dominikov usporiadaný život príjemnou zmenou, teší sa, že sa pri nej cíti sám sebou, tým Dominikom, na ktorého už pomaly aj zabudol. Na druhej strane, Nina je protagonistkou, ktorá čitateľa pobaví, je vtipná, nebojácna, temperamentná, vždy prinesie so sebou situácie, ktoré nie sú nepovšimnuté ani pre okolie, ktoré ich s počudovaním sleduje. Napriek tomu je vo vnútri citlivá, chápavá, zraniteľná. Ich vzťah čitateľa pobaví neustálym podpichovaním a doťahovaním, sarkastickým humorom, ktorý v celej knihe pôsobí osviežujúco. A ako to už k správnej romantickej komédii patrí, vášeň medzi nimi len tak iskrí.

Cesta Niny k jej vnútornej slobode

Vianočný plán, ktorý si Nina zostavila, má byť akousi cestou, aby opäť našla samu seba. A táto cesta môže byť skvelou inšpiráciou aj na cestu pre samotných čitateľov. Nina sa počas svojich úloh z vianočného plánu nebojí stretnúť s ľuďmi, ktorých roky nevidela. Má s nimi nejaké nevyjasnené problémy z minulosti. S ľuďmi, s ktorými z rôznych dôvodov prerušila styk a chce ho aj napriek ťažkým okolnostiam obnoviť. Tiež s ľuďmi, na ktorých sa spoločnosť môže pozerať s opovrhnutím (duševne chorí ľudia v ústave, mentálne postihnuté deti, bezdomovci). No ona ich vníma rovnocenne a chce s nimi plnohodnotne  tráviť svoj čas.

V tomto je skvelou inšpiráciou a iste aj hnacím motorom na uskutočnenie podobných skutkov pre každého čitateľa. Vianočný plán nás spolu s Ninou zavedie na cestu plnú lásky i nenávisti, radosti i smútku, smiechu i sĺz, ale aj medziľudských vzťahov v ich rôznych podobách. A práve vďaka Vianociam je to celé ešte magickejšie, emócie s čitateľom burcujú ešte silnejšie. Kniha ukrýva veľa pekných myšlienok a zamyslení, hlboké životné pravdy.

24 dní do Vianoc Michala Ries

Informácie o knihe 24 dní do Vianoc:

  • Oficiálny názov: 24 dní do Vianoc
  • Autor: Michala Ries
  • Jazyk: slovenský
  • Väzba: tvrdá
  • Počet strán: 448
  • Formát: 125 x 200 mm
  • ISBN: 9788022024389
  • Rok vydania: 2022 a pre úspech dotlač v januári 2023
  • Kúpite na: bux.skmartinus.sk


Inzercia:

Jana